Halo !!! Saya Kang Ismet, ini adalah blog tentang AMP HTML dan cara penerapannya

Kurumlararası Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?Binbir hayal kurarak gittiği üniversitenin hiçte umduğu gibi olmadığını gören öğrencilerin ilk çıkış kapılarından birisi yatay geçiş yapmaktır. Ortamın bozuk olması (gösteriler v.s), sinir bozan ve öğrenciyi bırakmak için bahane arayan egoist hocalar, yaşam pahalılığı ve aileye duyulan özlem... Tüm bunlar bir araya geldiği zaman artık o üniversitede kalmanın pek bir anlamı yoktur.

YÖK çeşitli yatay geçiş türleri belirlemiştir. Bunlar; üniversite içi ve üniversiteler arası olabildiği gibi puan türlerine göre de değişiklik gösterebilir. Ancak belli koşullar dışında işlemler neredeyse aynıdır. Kendim de bu konuda tecrübeli olduğum için bildiklerimi ve tecrübe ettiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Şimdiden belirtmeliyim ki ben bir önlisans öğrencisiyim, kurumlar arası yatay geçiş yaptım ve geçiş yaparken not ortalamamı kullandım. Fakat siz yine de yazımı okumaya devam edin çünkü herkesin işine yarayacak püf noktalardan bahsedip, sıkça sorulan sorulara yanıt vereceğim.

Kurumlar arası yatay geçiş yaparken (eğer üniversite her iki puan türü için de kontenjan açmışsa) hem not ortalamanız hem de bölümün alım yaptığı puan türüyle (merkezi yerleştirme puanı) başvuru yapabilirsiniz. Bu sayede geçiş şansınız oldukça artacaktır.

Yatay Geçiş Tarihleri


Her üniversitenin yatay geçiş tarihi farklıdır. Bu yüzden geçmek istediğiniz üniversiteyle devamlı iletişim halinde olmalısınız. İnternet sitelerinde ve akademik takvimlerde bu tarihler belirlidir ancak ne olur ne olmaz bu tarihler öğrenci işleriyle görüşülerek teyit edilmelidir. Ayrıca üniversitelerin yatay geçiş tarihlerinin tamamını içeren bir liste YÖK tarafından her iki dönemin sonunda da yayınlanır. Bu tarihleri YÖK ÖĞRENCİ linkine tıklayarak takibe alabilirsiniz. Sol menüde ilgili bağlantıyı göreceksinizdir.

Birden fazla üniversiteye yatay geçiş başvurusunda bulunan öğrenciler tarihlerin farklı olabileceğini bilmelidir. Tarihi önce biten ve açıklamayı diğer üniversitelerden erken yapan bir üniversiteye başvuru yaptınız ve kabul edildiniz diyelim. Bu üniversiteye de gitmeyi de istiyorsunuz ama birkaç gün sonra açıklanacak olan üniversitenin sonucu sizin için daha önemli ve asıl gitmek istediğiniz yer orası... Bu durumda yapmanız gereken sizi kabul eden üniversiteye giderek kayıt yaptırmak. Daha sonra asıl istediğiniz üniversite sonuçları açıkladığında oraya da belgelerinizle giderek kayıt olabilir ve sizi önce kabul eden üniversiteden kaydınızı sildirebilirsiniz. Bu sayede işiniz daha garantili olur ve geçişinizi riske atmazsınız.

Yatay Geçiş İçin Gerekli Belgeler


 • Başvuru Dilekçesi: Okulun web sitesinde yayınlanır ancak bulamayabilirsiniz. İnternette biraz araştırma yaparak, öğrenci işlerini arayarak yada bizzat gittiğinizde isteyerek doldurabilirsiniz.
 • Not belgesi (transkript): Ayrılmak istediğiniz kurumdan final sınavlarınızın açıklanmasının hemen ardından isteyebilirsiniz. Bu belge onaylı olmalıdır veya aslı gibidir mührü basılmalıdır. Üzerinde aldığınız dersler ve not ortalamanız görünür.
 • Ders İçerikleri: Ayrılacağınız kurumda aldığınız dersleri ve konularını gösteren belgelerdir. Her bir ders için ortalama 4-5 sayfa ders içeriği vardır. Bu belgelerin de her bir sayfası onaylı olmak zorundandır.
 • ÖSYM Sonuç Belgesi: Bilgilerinizle ÖSYM sitesine giriş yaparak sol menüdeki "Sonuçlarım" bölümünde görebilirsiniz.
 • ÖSYM Yerleştirme Belgesi: Şu anda okuyor göründüğünüz kurumu kazandığınızı gösteren belgedir. Bilgilerinizle ÖSYM sitesine giriş yaparak sol menüdeki "Sonuçlarım" bölümünde görebilirsiniz.
 • Disiplin Belgesi: Bu ayrı bir belge değildir; genellikle transkriptin üzerinde "Herhangi bir disiplin cezası bulunmamaktadır" ibaresi zaten geçer. Ancak okulunuzun verdiği transkript bu bilgiyi içermiyorsa onaylı bir disiplin belgesi isteyebilirsiniz.

Bu belgelerden bazıları istenmeyebilir veya sizden bunlar dışında belgeler istenebilir. Başvuracağınız kurum gerekli belgeleri de belirtmek zorundadır.

Ayrıca kurumlar "unuttum" şeklinde bir bahane kabul etmez ve gözünüzün yaşına bakmazlar. Belgelerinizi tamamladığınızdan emin olun ve o şekilde başvuruya gidin.

Sonuçların Açıklanması ve Kesin Kayıt Başvurusu


Sonuçlar kurumun internet sitesindeki duyurular kısmında yayınlanır ve tarihleri önceden bellidir. İsminizi listede görüyorsanız artık kesin kayıt için başvuru yapabilirsiniz demektir. Kesin kayıt için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir.


 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • 6 Adet Vesikalık Fotoğraf (bu sayı değişebilir)
 • İkinci Öğretimler İçin Harcın Ödendiğini Gösteren Dekont

Kesin kayıt süresi çok kısa tutulur. Bir aksilik çıkması olasılığını da hesaba katarak başvuru açıldığı gün gitmeniz yararınıza olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular


Alttan dersim var, yatay geçiş yapabilir miyim?

Alttan dersinizin olması ortalamanızı oldukça düşürecektir ancak başvuru yapmanıza engel değildir. Bazı üniversiler kabul edebilir bazıları etmeyebilir. Gideceğiniz üniversite kabul ediyorsa başvuru yapmayı ihmal etmeyin.

Başvuru yapabilmek için ortalamamın en az kaç olması gerekir?

Bunun için de bir sınırlama söz konusu değildir ancak 2.00 ve üzeri ortalamalar dikkate alınır ve ortalamanız ne kadar yüksekse kabul edilme şansınız o kadar artacaktır.

Özel üniversiteden devlet üniversitesine yatay geçiş yapılabilir mi?

Evet! Bu durumu bizzat yaşamış ve tüm zorlukları atlatmış biri olarak kesinlikle evet. Yalnız özel üniversiteler oldukça sinir bozucu engeller çıkarabilmektedir. Yatay geçiş tarihleri kaçırmanız için fianlleri geç yaparlar, belgeler için para isterler, belgelerinizi onaylamazlar v.b. Bur durumlarda güçlü olmalı ve hakkınızı aramayı bilmelisiniz. Tanıdığınız varsa araya sokun, YÖK'ü çıkardıkları zorluklar konusunda bilgilendirin ve istediğinizi alana kadar asla vazgeçmeyin.

Yarıyılda yatay geçiş yapılabilir mi?

İnternetteki tüm bilgilerin aksine EVET! Hem yarıyılda hem de sene sonunda yatay geçiş yapılır. YÖK'ün kendisi de bu konuda öğrencileri yanlış yönlendirmektedir. Bkz: Yatay Geçiş Yöntemleri Burada yer alan bilgilere göre önlisans derecesindeki öğrenciler yarıyılda yatay geçiş yapamaz imiş. Sormak gerekiyor acaba üniversitelerin yayınladığı bu kadar kontenjan ve sonuç listesi nedir diye?

İkinci öğretimim, birinci öğretime başvuru yapabilir miyim?

Evet yapabilirsiniz. Başvuru yaparken doldurduğunuz dilekçe de hem birinci hem de ikinci öğretime başvuru yapmak istediğiniz belirten bir cümle yazmanız yeterlidir. Değerlendirmeniz yapılırken bu da dikkate alınır.

Birden fazla üniversiteye başvuru yapabilir miyim?

Bu konuda da bir sınırlama yoktur. Tarihlerine yetişebildiğiniz tüm üniversitelere başvuru yapabilirsiniz. Yalnız her ile gitmeniz genellikle mümkün olmadığından posta yoluyla veya online olarak başvuru yapma şansınız var mı öğrenin.

Kendi bölümüm dışında başka bir bölüme yatay geçiş yapabilir miyim?

Eğer kontenjan varsa, gerekli şartları da sağlıyorsanız başka bir bölüme hem kurum içi hem de kurumlar arası yatay geçiş yapabilirsiniz. Bu şartlar genelde başarı sıralamanızla ve dersleri karşılayıp karşılamadığınızla alakalıdır.

Şartlı geçtiğim dersim var yatay geçiş yapabilir miyim?

Şartlı ders olması yatay geçiş yapmanıza hiçbir şekilde engel değildir. Yalnız bazı üniversiteler şartlı dersleri öğrenciye tekrar vermek gibi yanlışlara düşmektedir. Derslerinizi iyi takip ederek şartlı derslerinizi de sisteme "başarılı" olarak girdirmelisiniz.

Yedek kaldım ne yapmalıyım?

Yedek kalan kişilerin yapması gereken tek şey okulla iletişim halinde olmak ve asil kişilerin okula kayıt yaptırıp yaptırmadığını öğrenmektir. Yedekseniz ve asillerden gelmeyen varsa yedek adayların kayıt tarihinde okula gidip kaydınızı yaptırabilirsiniz.

İstediğiniz üniversitede okumanız dileğiyle...

1 yorum:

 1. kardeşim merhabalar öncelikle ben 18 mart üniversitesinde kamu okuyorum yerleştiğim puan 333 fakülteden memnun olmadığım için yine 18 martın siyaset bilimi kamu yönetiminin 2.öğretimine geçiş yapmayı düşünüyorum oranın puanı ise 325 geçiş yapabilirim ama benim korkum ya olmazsa sizce ihtimale dökersek düşük bir ihtimal mi

  YanıtlaSil