Halo !!! Saya Kang Ismet, ini adalah blog tentang AMP HTML dan cara penerapannya

Görselleri Sıkıştırarak Sitenizi Hızlandırın

görsel optimizasyonBir siteyi öne çıkaran pek çok kriter vardır. Bunlardan bazıları içeriğin kalitesi, göz yormayan tasarım, ulaşılabilirlik ve hızdır. Bu kriterleri yerine getiren siteler hem ziyaretçiler hem de arama motorları tarafından sevilir ve arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alır.

Bu yazımızda bir sitenin hızına etki eden en önemli faktörlerden biri olan "resimlere" değineceğiz. Sıradan bir sitenin ortalama yarım saniyede açılması beklenir. Bir saniye içindeyse tamamen yüklenmesi gerekir. Daha uzun sürede yüklenen siteler yavaş kabul edilir. Geçen bu kısa süreyi en çok geciktiren ise yüksek boyutlu resimlerdir.

Sitenizin kodlamasında veya yazdığınız yazılarda bulunan resimler ne kadar yüksek boyutlu olursa siteniz o kadar geç açılır ve bu can sıkıcı bir durumdur. Özellikle ana sayfasında çok fazla resim bulunduran yemek tarifi, moda gibi kategorilerde yayın yapan sitelerin aşırı derecede yavaş açıldığı görülüyor. Kullanıcılar yüklenmesi uzun süren bu sitelerin yüklemelerinin tamamlanmasını beklemeden kapatabilir ve arama motoru botları sitenizi sıralamada aşağı çekebilir.

Google bu konuda site yöneticileri için çeşitli bildirimlerde bulundu ve Pagespeed Insight adında bir site hız ölçer devreye soktu. Bu araç sayesinde sitenizin açılış hızını ve düzeltilmesi gerekenleri görebiliyorsunuz. Bu araç ayrıca optimize edilmesi gereken resimleri de belirterek size yardımcı oluyor.

Aşağıdaki resimde, resim optimizasyonunun ne kadar önemli olduğu açıkça anlaşılacaktır. Basit bir işlemle tek bir resimden 50 kb veri kazanabiliyorsunuz. Ana sayfasında 20 adet resim bulunan bir sitenin tüm resimlerini optimize ettiğini varsayasayarsak bu 1 mb veri kazancı anlamına gelir. Ayrıca resim kalitesinden de ödün vermenize gerek yok. Vereceğim site adresleri sayesinde hem resimlerinizin kalitesi korunacak hem de olabildiğince az yer kaplaması sağlanacak.

wolf

Resimlerimi Nasıl Optimize Edebilirim?


Png formatındaki görseller için: Png Küçültme
Jpg formatındaki görseller için: Jpg Küçültme

Sitenizde kullanacağınız resmin formatı neyse ona uygun olarak yukarıdaki site adreslerinden birine gidip resminizi yükleyin ve sıkıştırılmasını bekleyin. Kısa süre sonra küçük bir pencere oluşacak ve sıkıştırılmış resmin indirme bağlantısı çıkacak. İndir butonuna basarak resminizi bilgisayarınıza kaydedin ve kullanmaya başlayın.

Alternatif Görsel Sıkıştırma Siteleri


JPEGmini: Jpg uzantılı görsellerinizi sıkıştırabileceğiniz oldukça kullanışlı bir site. Jpegmini'ye üye olarak albüm oluşturabilir, masaüstü programını indirerek işinizi kolaylaştırabilir veya ücretli sürümleri satın alarak ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz.

TinyPNG: Png uzantılı resimlerinizi sıkıştırabileceğiniz basit ve etkili bir site. Aynı anda 20 resim sıkıştırabiliyor ve kalite kaybı oldukça az. Resimleri optimize ettikten sonra dropbox hesabınıza yönlendirebilir veya tamamını aynı anda indirebilirsiniz. Aynı firmanın .jpg uzantılı resimleri küçültmeye yarayan TinyJPG adında başka bir sitesi daha var.

Compressor.io: Jpeg, png, gif ve svg uzantılı görselleri sıkıştırabileceğiniz site. Sıkıştırma işleminden sonra görseli dropbox ve google drive hesabınıza kaydedebiliyorsunuz.

Optimizilla: Bu sitenin diğer araçlardan farkı sıkıştırmak istediğiniz görseli sizin istediğiniz ölçüde sıkıştırabilmesi. Yani görsel boyutu daha da düşsün kalite sorun değil diyorsanız çok ciddi boyutlarda kazanımlar elde edebiliyorsunuz.

Görsel küçültme işlemini yalnızca yazılarınızda kullandığınız resimler için değil temanızı oluşturan logo, reklam görselleri, ikonlar gibi görseller için de uygulamanız yararınıza olacaktır.

5 yorum:

 1. Merhabalar Uzman Klavye.

  Paylaştığınız görsel sıkıştırma makalenizi okudum. Gerçekten çok yararlı bir paylaşım olmuş. Kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim. Şimdi bir adet jpg uzantılı fotoğrafı denedim. Büyüklüğünden ve çözünürlüğünden sanki hiç ödün vermeden fotoğrafı sıkıştırmış gibi gördüm. Emin olun nasıl yaptı bu işi tam da çözemedim. Ancak karşılaştığım sonuç çok güzeldi. Tekrar bir kaç tane daha örnek çalışma yapıp sonuçları izlemeye devam edeceğim.
  Şimdilik çok teşekkür ederim.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim :)

   Bu yöntemin çok işinize yarayacağına eminim.

   Sil
 2. if anyone looking for best reducing image size and optimize their pictures ,,check out this great site https://optimizejpeg.com/ to reduce them..

  YanıtlaSil
 3. Hey friends,
  just check out this website https://optimizejpeg.com/ to reduce your image easily without loss iamge quality ,and accelerate tour webpage loading.i tried this , it is working very well.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba Arkadaşlar Benim görüntü boyutunu ve optimizasyonumu azaltmak için yeni bir web sitesi denedim ve bu web sitesini denemek istersen daha iyi sonuç alıyorum, sadece https://optimizejpeg.com/ adresini ziyaret etmeniz yeterli.

  YanıtlaSil