Halo !!! Saya Kang Ismet, ini adalah blog tentang AMP HTML dan cara penerapannya

Adaletsiz Kullanım Kotasına Hayır!

Adaletsiz Kullanım Kotasına Hayır!Türk Telekom ve benzeri internet servis sağlayıcılarının yıllardır kullanıcılarına işkence eden bir uygulaması var. Bu uygulamanın adı "Adil Kullanım Kotası" veya "Adil Kullanım Noktası". Servis sağlayıcılar bu uygulamanın savunmasını ise "tüm kullanıcıların aynı kalitede hizmet alabilmesi" ve şebeke kaynaklarının en verimli şekilde kullanılması" olarak yapıyor.

Sınırsız internet adı altında satılan internet paketlerinin vaadedilen hızlara ulaşamamasının yanı sıra kullanıcıların AKN (Adil kullanım noktası) gibi kısıtlamalara mağruz bırakılması kabul edilemez. Yani aslında bizler verdiğimiz paranın çok çok altında hizmet alıyoruz. Günümüzde video çözünürlüklerinin artması, oyunlar gibi grafiğin ön planda olduğu uygulamaların 50 GB'a kadar ulaşabilmesi sebebiyle insanların belini kıran bu kısıtlama artık son bulmalıdır. Aksi halde insanlar tek bir oyun bile indirmeleri durumunda kalan tüm günlerini 3 mbps internetle sınırlandırılarak geçireceklerdir. Dünya çoktan yüksek çözünürlüklere geçmişken, son kullanıcılar bile 4k video izleyebilmekte iken bizler kotalarımızı dolmaması için 360p gibi günümüzde rezalet denebilecek çözünürlüklere boyun eğmekteyiz.

İşin bir başka acı boyutu da fiyatlandırmalardır. Gelişmiş ülkelerin yanı sıra ülkemiz Türkiye'den kat be kat geri kalmış bazı balkan ve asya devletlerinde dahi çok daha yüksek hızlara, daha düşük fiyatlarla ve sınırlama olmadan erişildiği görülmektedir. Tüm bu aksaklıklar yaşanırken Türk Telekom'un C. Ronaldo gibi dünyaca ünlü bir yıldızı reklamında oynatarak yok olanı var göstermeye çalışması ve 2 Milyon Euro reklam ücreti ödemesi insanımızı kahretmiştir.

Zamlar söz konusu olduğunda günler içerisinde harekete geçen ve uygulamaya koyan bu kurumlar söz konusu kullanıcı istekleri olduğunda yüz çevirmektedir. Uzun zamandır tepki almalarına rağmen henüz adım atılmış değil.

Neyse ki bu konuda çalışan arkadaşların sayesinde bazı olumlu gelişmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz aylarda oldukça ses getiren bir imza kampanyası olmuş ancak resmi yanıt alınamamıştı. Şimdi ise DonanımHaber forumda bazı üyelerin başlattığı imza kampanyası ile önceki kampanyanın imzaları birleştirilerek meclis desteği de alınmış. CHP Adana Milletvekil İbrahim Özdiş'in konuya bizzat dahil olarak mecliste gündeme getirmesi ise gayet güzel bir adım olmuş.

Bende bu ufak yazıyı yazarak arkadaşlara kendimce bir destek vermek istedim. Aşağıda imza atabileceğiniz ve gelişmeleri takip edebileceğiniz linkleri sıraladım. Destek vererek AKN adaletsizliğine son verebilirsiniz. Bu konuda bir başka yazım olan İnternet Kotasını Aşmamak İçin İpuçları adlı makaleme de göz atabilirsiniz.

Sınırlanmadığımız günlerde görüşmek üzere...

Kampanya gelişmeleri Forum DonanımHaber: İnternette Kotaya Hayır!
İmza Kampanyası: İnternette Kotaya Hayır!

2 yorum:

  1. Çok güzel bir noktaya değinmişiniz Hele o TTnet Böyle rezalet bir şirket görülmemiştir. Kaç kere tartıştım çalışanların birbirinden haberinin olmaması kotayı aşınca kopan internet bağlantısı bunun akabininde uzun süreli sözleşmeleri :((((

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz. Sözleşme imzalamazsanız fiyat daha da pahalı oluyor.

      Sil