Halo !!! Saya Kang Ismet, ini adalah blog tentang AMP HTML dan cara penerapannya

CS:GO Kasma Sorunu Nasıl Çözülür?

cs goSon 5 yılın belki de en popüler takım oyunlarından biri Counter Strike: Global Offensive. Oyun içerisinde pek çok farklı modun bulunması, sürekli büyük ödüllü turnuvalarının yapılması, oyunun önceki sürümleriyle birlikte çok eski bir geçmişinin olması gibi nedenlerle aktif 500 binden fazla kullanıcısı var. Her rütbeden, her yaştan ve milletten oyuncuyu rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Peki bu kadar çok oyuncuya sahip olan oyunu nasıl daha akıcı hale getirebiliriz? CS:GO FPS nasıl arttırılır? Nasıl kasmadan, takılmadan rekabetçi atabiliriz? Tüm bu soruların yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. Maddeleri tek tek uygulayarak oyununuzu daha keyifli hale getirebilirsiniz.

FPS yani Frame per Second monitörünüze saniyede yansıya kare sayısını ifade eder. FPS ne kadar yüksek olursa oyun o kadar akıcı hale gelir. CS:GO fazla sistem gereksinimi isteyen bir oyun olmamasına rağmen bazen oyuna gelen güncellemeler bazen de donanımsal ve yazılımsal sorunlar nedeniyle FPS düşüşü yaşayabiliyoruz.

1- Ekran Kartı Sürücünüzü Güncel Tutun


Yüksek FPS almanın yolu iyi bir ekran kartı kullanmaktan geçer. Ekran kartı sisteminizdeki grafiksel tüm yükü üstlendiği için sürücüsünü güncel tutmanız gerekir. Oyunlar güncellendikçe yazılım şirketleri de ayak uydurabilmek için kendini yeniler ve size otomatik-manuel güncellemeler yollar. Bu güncellemeleri yüklemek oyunlardaki akıcılığı arttıracaktır. Eğer bir NVDIA ekran kartına sahipseniz Geforce Experience > Sürücüler bölümünden güncelle olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. AMD ekran kartınız varsa AMD Driver Autodetect yazılımını kullanabilirsiniz.

2- FPS'yi Sabitlemeyin


Oyunda yapılan en büyük hatalardan birisi budur. Çoğu kullanıcı mönitörü 60 Hz desteklediği için 60 FPS'den fazlasını görüntüleyemeyeceğini sanır fakat yanlıştır. Aslında 60 FPS'den fazla görüntülenmeyeceği doğrudur ama FPS'yi 60'a sabitlemek oyundaki akıcılığı öldürür. Özellikle Nuke, Cobbelstone gibi büyük haritalarda düşüşler yaşayabilirsiniz. Monitörünüz kaç hz desteklerse desteklesin fps ayarını konsoldan şu şekilde ayarlayın: fps_max "999"

3- Antivirüs'ü Oyun Moduna Alın


Antivirüsler zamansız taramaları ve arkaplandaki işlemleri nedeniyle sisteminizi yorabilir. CS:GO'da yüksek FPS alamıyorsanız ve antivirüs kullanıyorsanız size tavsiyem ya antivirüsü varsa oyun moduna alın yada tamamen kaldırın. Oyun modu olan antivirüslerden iyi olanı ESET. Mutlaka illa bir antivirüs kullanacağım diyorsanız sürekli çalışanı değil siz istediğiniz zaman çalışanını tercih edin. Malwarebytes Antimalware programı işinizi fazlasıyla görecektir.

4- Efektleri Düşürün


Efektler direk olarak grafikle alakalı olduğundan ekran kartına yük bindirir. İki türlü efekt kaldırmanız gerekiyor. Biri windows efektleri diğeri ise oyun efektleri.

Windows efektleri kapatmak için Bilgisayar > Özellikler > Gelişmiş Sistem Ayarları > Performans > Ayarlar > Görsel Efektler > En iyi performans için ayarla seçeneğini işaretleyin ve uygulayın. Bu sayede ekran kartınızın yükü oldukça azalacaktır. Yalnız "Ekran yazı tipi kenarlarını düzelt" seçeneğini kaldırmayın, yazı fontları kötü görünüyor.

CS:GO grafik ayarlarını kısmak için Seçenekler > Görüntü Ayarları > Gelişmiş Video Seçenekleri kısmındaki Çoklu CPU Kullanımı hariç her şeyi en düşük seviyeye çekin. Bu sayede oyundaki akıcılık oldukça artacaktır.

5- Yazılımsal ve Donanımsal Bakım


Uzun yıllar boyu kullanılan, türlü programlar kurulup kaldırılmış, tozlanmış bir sistem oyunlarda yeterli performansı veremeyebilir. Bunun önüne geçebilmek için sisteminizi öncelikle donanımsal olarak iyileştirin. Laptop kullanıyorsanız fan temizliği ve macun değişikliği yaptırabilirsiniz. Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız ekran kartı ve işlemci fanını değiştirebilir, kablolama yaptırabilir ve kasa içerisindeki tozları temizletebilirsiniz.

Yazılımsal bakım içinse Windows 10'a terfi etmek şart. Hem genel kullanımda hem de DX 12 desteği ile oyunlardaki performansı daha yüksek. Temiz kurulum ile Windows 10 Pro kurduktan sonra sürücüleri tek tek elle kurun, oyunlarınızı yükleyin ve keyfinize bakın.

6- Oyun Performans Programları Kullanın


CS:GO FPS arttırmanın en iyi yollarından biri optimizasyon programlar kullanmak. Bu programlar arka planda veri alışverişi yapan, işlemci ve ekran kartına yük bindiren tüm uygulamaları kısıtlayarak sistemin gücünü tamamen oyuna yönlendirir, bu sayede daha yüksek oyun performansı ortaya çıkar. Bu programların en çok tercih edilenleri MSI Afterburner, Wise Game Booster, Game Fire ve Game Gain.

Tüm bu adımları uyguladınız ve oyunlarda hala CS:GO düşük FPS sorunu yaşıyorsanız, akıcı bir oyun deneyiminiz yoksa o zaman yeni bir sistem toplamanın zamanı gelmiştir. Ortalama 1500 - 2000 TL ödeyerek iyi bir sistem toplayabilirsiniz.

İyi oyunlar!