Halo !!! Saya Kang Ismet, ini adalah blog tentang AMP HTML dan cara penerapannya

Windows 10 Otomatik Güncelleme Kapatma

Windows 10 Otomatik Güncelleme KapatmaMicrosoft'un 2016 yılında sunduğu en yeni işletim sistemi olan Windows 10 sık sık güncelleme alıyor, bu güncellemeler bazen sistemin güvenli açıklarını kapatmak amacıyla bazen de performans iyileştirmeleri için kullanıcılara sunuluyor. Microsoft tarafından yayınlanana güncellemeleri almamak diye bir şey maalesef yok. Yeni politikalarda tüm kullanıcıların güncelleme yüklemesi zorunlu hale getirilmiş. Yalnızca windows 10 pro sürümünde güncelleme denetleme zamanlarını belirleyebiliyorsunuz. Ama denetleme yapıldığı anda tespit edilen tüm güncelleme dosyaları direkt indirilip kuruluyor. Maalesef microsoft işi en iyi biz biliriz diyerek güncellemeleri kendince doğru olduğunu düşündüğü bir politikayla zorla dayattı. Windows 7 ve 8'deki o özgürlük en azından bu konuda ortadan kaldırıldı.

Peki güncellemeleri kapatmanın yararları ve zararları nelerdir? İşleme başlamadan önce bunu bilmek zorundayız. Güncellemelerin içeriklerinden ilk paragrafta bahsetmiştim, gönderilen bu dosyalar bazen kritik öneme sahip dosyalar olabiliyor, bu yüzden çoğu kullanıcı güncellemeleri sürekli yüklüyor. Bu iyi tarafıydı. Kötü tarafı ise genellikle update yapmak sistemin performansını kötü etkiliyor. Hız konusunda takıntılı kullanıcılar için büyük bir dezavantaj. Diğer olumsuz yanı ise sürekli denetleme yaparak zaten yavaş olan interneti daha da yavaşlatabiliyor. Kararınızı verdiyseniz işleme başlayabiliriz. Göstereceğim adımlar tüm Windows 10 versiyonları için geçerlidir. Windows 10 güncelleme (update) nasıl kapatılır?

Windows 10 Otomatik Güncellemeler (Update) Nasıl Kapatılır? (1. yöntem)


 1. Başlat butonuna tıklayın ve arama kısmına "Hizmetler" yazıp çıkan sonucu seçin.
 2. Önünüze çıkan hizmetler listesinden w harfine basıp Windows Update'yi bulun.
 3. Sağ tık > Özellikler seçeneğini seçin ve Durdur butonuna basın.
 4. Aynı menü üzerinden başlangıç türünü "Devre Dışı" olarak ayarlayın.
 5. Yine aynı Windows Update Özellikleri menüsünü kapatmadan Kurtarma sekmesine geçin ve birinci hata, ikinci hata ve sonraki hata seçeneklerini "Eylem Yürütme" olarak belirleyin.

Windows 10 Otomatik Güncellemeler (Update) Nasıl Kapatılır? (2. yöntem)


Windows güncellemelerini kapatmak için yapacağımız bu yöntem ilk yöntemle bağlantılı, yani ilk yöntemi uyguladıktan sonra bu yönteme geçin.

 1. Linkteki zip dosyasını masaüstüne indirin. (indir)
 2. Zip dosyasına sağ tıklayıp klasöre çıkarın.
 3. Açılan dosyadaki "Windows 10 Otomatik Güncelleme Kapatma" ismindeki reg dosyasını çalıştırın ve gelen uyarı mesajını onaylayın, işlem tamamdır.

Birbiriyle bağlantılı bu iki windows 10 güncelleme update kapatma yöntemi sayesinde artık ne güncelleme yüklenecek ne de windows güncellemeleri denetleyebilecek.

Hoşçakalın!

1 yorum:

 1. allah razı olsun kurtuldum sürekli kendini silip tekrar yüklüyordu kkurtuldum rahatladım be oh.
  iyisiniz
  sağolun ;)

  YanıtlaSil