Halo !!! Saya Kang Ismet, ini adalah blog tentang AMP HTML dan cara penerapannya

Google Chrome Hızlandırma Yöntemleri

Google Chrome Hızlandırma YöntemleriGoogle Chrome dünyanın en çok tercih edilen tarayıcısı. Ücretsiz, hızlı ve pratik. Pek çok alternatifi olmasına rağmen hem masaüstünde hem de mobilde yıllardır kral tahtında oturuyor. Pek çok yeniliği ilk önce deneyen Google Chrome'un en cezbedici yanı sağladığı hızlı gezinti imkanı. Diğer tarayıcılara oranla çok daha seri şekilde açılıp kapanan ve sayfaları hızlı yükleyen Google Chrome bu yönüyle rakiplerini sollamış durumda.

Fakat bazı durumlarda Google Chrome bile ilk günkü performansını veremeyip yavaşlayabiliyor. Bunun pek çok sebebi var; virüsler, pc'nin bakımının yapılmaması, gereksiz araçlar vs. Bu yazımızda Google Chrome'un yavaşlık sorununu çözeceğiz. 6 başlık altında toplanan yöntemleri deneyerek tarayıcınızı yeniden hızlı hale getirebilirsiniz.


1- Güncellemeleri denetleyin.

Google, belli sıklıklarla güncelleme yayınlayarak tarayıcısını günceller. Bu güncellemeler açıkların kapatılması, yeni özelliklerin eklenmesi ve performans artışı gibi düzeltmeleri içerebilir. Güncellemeler yapılırken kullanıcıların geri dönüşleri yani bildirdikleri sorunlar da dikkate alınır. Bu yüzden en azından haftada bir güncellemeleri denetlemek yararınıza olacaktır.

Google Chrome'u güncellemek için sağ üstte bulunan, Diğer işaretine tıklayın. Yardım > Google Chrome hakkında seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada güncelleme mevcutsa otomatik olarak gerçekleştirilecektir.


2- Kullanmadığınız Uzantıları Kaldırın.

Google Chrome en çok eklenti (uzantı) desteğine sahip tarayıcıdır. Pek çok web kullanıcısı tarayıcısını eklentileri kullanarak daha faydalı hale getirir. Bazen reklam engelleyiciler, bazen indirme araçları kullandığımız bu uzantılara dahildir. Fakat ne kadar çok eklenti kullanılırsa tarayıcı o derece yavaşlayacaktır. Bu yüzden sizin için en gerekli eklentileri ayırın ve kullanmadıklarınızı kaldırın.

Tarayıcınızda eklentileri kaldırmak için adres satırına chrome://extensions/ yazın, tüm uzantılar sıralanacaktır. İçlerinden gereksiz olanları kaldırın.


3- Tarayıcı verilerini temizleyin.

Tarayıcılar internette gezindiğiniz sayfaları, form verilerini, şifreleri ve diğer çerez verilerini hafızasında tutar. Bu verilerin uzun süre saklanması sonucunda önbellek şişer ve Google Chrome daha yavaş çalışmaya başlar. Bunun önüne geçebilmek için tarama verilerinizi haftada bir temizlemeniz önerilir.

Tarayıcı verilerini temizlemek için CTRL+H kısayolunu kullanın yada sağ üstte bulunan Diğer işaretine tıklayın. Geçmiş > Geçmiş seçeneğini seçin ve verilere ulaşın. Sol menüdeki "Tarama verilerini temizle" seçeneğine tıklayıp ardından silmek istediğiniz aralığı ve verileri seçip işlemi tamamlayın.


4- Gelişmiş Ayarları Yapılandırın

Chrome tarayıcısı ilk kurulduğunda varsayılan bir sürü ayarın değiştirilmesi gerekiyor. Bunlar genellikle performansla ve bilgi alışverişiyle alakalı ayarlar ve daha fazla hız isteyenler için son derece gereklidir.

Gelişmiş ayarları yapılandırmak için sağ üstte bulunan, Diğer işaretine tıklayın. Ayarlar > Gelişmiş Ayarları Göster seçeneğine tıklayın. Gizlilik kısmını aşağıdaki şekilde ayarlayın.Biraz daha alt kısma inin ve Sistem kısmındaki tüm tikleri kaldırın.5- Uygulamaları Kaldırın

Google Chrome uzantı desteği kadar uygulama desteğinin de önemli yer tuttuğu bir tarayıcı. Tıpkı eklenti mağazası gibi bir de uygulama mağazası var. Pek bilinmese de bu uygulamalar arkaplanda sürekli işlem yaparak performansınızı etkileyebiliyor. Çoğu zaman kullanılmayan bu Google Chrome uygulamalarını kaldırmak yararınıza olacaktır.

Google Chrome uygulamalarını kaldırmak için adres satırına chrome://apps/ yazın ve giriş yapın. Açılan sayfada kaldırmak istediğiniz uygulamaya sağ tıklayın ve Chrome'dan kaldır seçeneğine tıklayıp işlemi tamamlayın.


6- Performans Ayarları

Google Chrome'un flags adını verdiği, çok daha ince ayarların yapıldığı özel bir sayfası var. Bu sayfada tarayıcınızla ilgili onlarca ayara ulaşarak özelleştirebiliyorsunuz. Chrome'un girişinde kullanıcıları dikkatli olmaları konusunda uyardığı bu sayfada tespit edilmiş ve performansı oldukça arttıran birkaç ayara değineceğiz.

Flags ayarlarına ulaşmak için adres satırına "chrome://flags" yada "about://flags" yazıp onaylayın. Giriş yaptıktan sonra CTRL+F ile #enable-fast-unload yazarak aratın. Karşınıza "Sekmeleri/Pencereleri hızlı kapatma" seçeneği gelecektir, etkinleştirin ve devam edin.

google chrome

Daha sonra yine aynı sayfada num-raster-threads kelimesini aratın ve 1 seçeneğini 4 olarak değiştirin.

google chrome


Tüm bu ayarları yaptıktan sonra Google Chrome tarayıcınız daha hızlı çalışacaktır. Yine de yeterince hızlı çalışmadığını düşünüyorsanız sistemsel bir sorun olabilir veya tarayıcınızı kaldırıp yeniden kurmayı deneyebilirsiniz.

Hızlı gezintiler!