Halo !!! Saya Kang Ismet, ini adalah blog tentang AMP HTML dan cara penerapannya

İstenmeyen Sitelere Giriş Nasıl Engellenir?

İstenmeyen Sitelere Giriş Nasıl Engellenir?İnternet ucu bucağı olmayan neredeyse sonsuz bir ağ. Yüzlerce dilde milyonlarca site hazır durumda ve girilmeyi bekliyor. Akademik eğitim, yazılım, oyun, eğlence, chat gibi binlerce kategoride siteler var. Fakat bazı siteler var ki kullanıcılara yarar sağlamaktan çok zarar veriyor. Bunlar bahis, yetişkin içerikli siteler, sosyal medya siteleri, korku siteleri gibi zararlı içerikleri barındıran siteler. Bu tür sitelerin hassas kişiler tarafından gezilmesi kötü sonuçlar doğurabilir.

Devlet bu tür zararlı siteler için bazı engelleme yöntemleri kullanıyor fakat bu engelleri aşmak oldukça kolay. Az çok bilgisayar kullanmış birisi bu engellemeleri kolayca geçebiliyor. Devletin engellediği ve girilmesini istemediği bu siteleri aşmak isteyen kullanıcıları durdurmanın farklı yolları var. Bu yazımızda sizlere bunlardan ikisini göstereceğim.

Zararlı siteleri engellemenin yanı sıra kendinizin de çok işine yaradığını göreceksiniz. Saatlerinizi boş yere harcadığınız Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerini engelleyerek orada geçirdiğiniz zamanları kitap okumaya, araştırma yapmaya veya ailenize ayırabilirsiniz. Dilerseniz anlatıma geçelim.

Öncelikle bilmelisiniz ki bu işlem için herhangi bir program kullanmayacağız, bu sayede program bilgisayardan kaldırılsa bile engellene siteye erişim sağlanamayacaktır.

1- Host Dosyası Değiştirerek Site Engelleme


Bilgisayar > Yerel Disk C > Windows > System32 > Drivers > etc yolunuz izleyin.

Girdiğiniz klasörde "hosts" isminde bir dosya göreceksiniz, kesip masaüstüne yapıştırın.

Masaüstüne yapıştırdıktan sonra sağ tık > birlikte aç > not defteri'ni seçin ve host dosyasının içerine ulaşın.

Engellemek istediğiniz siteyi not defterinin en altına şu şekilde yazın:

127.0.0.1 www.facebook.com
127.0.0.1 facebook.com


Dikkat ederseniz site adreslerinin birinin başında www var diğerinde yok. Bu her iki durumda da engellemek içindir. facebook.com yerine engellemek istediğiniz siteyi yine başında 127.0.0.1 olacak şekilde yazın. Düzenledikten sonra host dosyasını tekrar eski konumuna yapıştırın. En son durumda not defterinizi şu şekilde görünecektir:

host dosyası değiştirerek site engelleme

2- DNS Kullanarak Site Engelleme


Şaşırdığınızı biliyorum. DNS genellikle yasaklı sitelere girmek için kullanılan bir yöntemdir. Fakat bazı DNS sağlıyıcılar aile koruma filtreleri kurarak kişileri zararlı sitelerden koruyor. Bu servislerden en güvenilir olanı Open DNS. Open DNS aile koruma dns adresi şu şekilde:

208.67.222.123
208.67.220.123


Open DNS adresini sisteminize uygulamak için; Denetim Masası > Ağ ve Paylaşım Merkezi > Bağdaştıcı Ayarlarını Değiştirin > Kullanmış olduğunuz ağ bağlantısına sağ tık > Özellikler > İnternet Protokolü Sürüm 4 > Aşağıdaki DNS Sunucu Adreslerini Kullan kısmına yukarıda vermiş olduğum dns adresini yazın. Çıkarken ayarları doğrula seçeneğini işaretleyin ve işlem tamamlayın.

2- Modem Üzerinden Site Engelleme


En diğer yöntemler kadar etkili bir başka yol ise modem üzerinden site filtrelemektir. Bu yöntem hem tüm tarayıcıları etkileyecek hem de istediğiniz sitenin sadece adresini yazarak engelleyebileceksiniz.

Öncelikle modem ip numaranızı öğrenin, superonline modem giriş ip adresi http://192.168.1.1
Bu adresi tarayıcıya yazıp arayüze giriş yaptıktan sonra İnternet > Ebeveyn Kontrolü > URL Filtresi kısmına gelin.

modem üzerinden site engelleme

Güvenli gezintiler!