Halo !!! Saya Kang Ismet, ini adalah blog tentang AMP HTML dan cara penerapannya

Windows 10 Format Sonrası Kurulması Gereken Programlar

Windows 10Format atmak, bilgisarımızdaki tüm verileri temizleyerek bizleri virüs, trojen gibi zararlı yazılımlardan koruyan, bilgisayarımızdaki tüm ayarları varsayılana çeviren ve yüklenmiş tüm programları kaldırarak performans artışı sağlayan etkili bir sıfırlama yöntemi.

Yurtdışında pek yaygın olmasa da ülkemizde kullanıcılar yaşadıkları pek çok soruna çözüm olarak format atmayı tercih ediyor. Garantili bir çözüm olması ve genellikle olumlu sonuçları olması kullanıcılara cazip geliyor.

Tabii bir de format sonrası yapılacak işlemler var. Format atmak oldukça kolaylaştı, bir adet usb bellek ve kullanacağınız OS'un ISO dosyasına sahipseniz ortalama 10 dk içerisinde format atabiliyorsunuz. Ancak format sonrası yüklenmesi gereken programları bilmek zorundasınız. Aksi takdirde işletim sisteminiz donanımınızla uyumlu çalışmayacaktır.

Format sonrası kurulması gereken programları sizler için iki farklı başlık altında toparladım. Bunlardan bir tanesi mutlaka yüklenmesi gereken, yani her sisteme lazım programlardır. Diğerinde ise işinizi pratik hale getirecek ve yükleyip yüklememekte serbest olduğunuz programlardır.

Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar


Sürücüler: Format attıktan hemen sonra donanımla yazılımın uyumlu çalışması için sürücüler yüklenmelidir. Herhangi bir işe girişmeden hemen anakart, ekran kartı, ethernet gibi driverları internet sitelerinden indirin ve kurun.

Adobe Reader: PDF dosyalarını görüntüleme, oluşturma ve düzenleme için gerekli programdır. Alternatifi Foxit Reader.

Adobe Flash Player: Web tarayıcısı üzerindeki flash dosyaları ve videoları görüntülemenizi sağlar. Chrome kullanıyorsanız indirmenize gerek yok.

Net Framework: Bilgisayarınıza yükleyeceğiniz programların sistemle uyumlu çalışabilmesi için içerisinde bir kod kütüphanesi bulunduran microsoft yazılımı.

K-Lite Codec Pack: İçerisinde birçok codec bulundurduğu için tek başına video oynatıcı olarak kullanılabilir ancak benim önerme nedenim bilgisayar üzerindeki videoları ekran kartını kullanarak oynatabilmesidir. İşlemciye binen yükü azaltmaya yarar. Kurulum ve diğer detaylar için videoyu inceleyebilirsiniz.Office Yazılımı: Bir makale yazmak, slayt hazırlamak veya tablo ile nöbet çizelgesi oluşturmak istediğinizde lazım olan olmazsa olmaz programdır. En çok Microsoft Office tercih edilir. Microsoft Office ücretli olduğu için elde edemiyorsanız ücretsiz alternatifler Libre Office ve Open Office.

Microsoft Visual C++: Birçok dll dosyası içeren ve yüklenen programların sistemle uyumluluğunu sağlayan bir başka microsoft yazılımıdır.

Daum PotPlayer: Bilgisayarınızdaki müzik ve film medyalarını oynatmaya yarayan çok gelişmiş bir multimedya aracıdır. İçerisinde çok fazla codec bulunduğundan alternatiflerine göre daha çok iş görür.

Winrar: En popüler dosya sıkıştırma yazılımıdır, internetten indireceğiz program ve diğer dosyaları da görüntülemenize yarar. Alternatif olarak 7zip kullanabilirsiniz.

Google Chrome: Windows 10 ile gelen Edge tarayıcısına ve diğer rakiplerine göre çok daha hızlı internet deneyimi yaşamanızı sağlayan program. Alternatif olarak Opera ve Firefox tercih edilebilir.

KasperSKY: Kullanıcı ne kadar bilinçli olursa olsun Windows OS'u mutlaka güvenlik yazılımına ihtiyaç duyar. Antivirüs programları içinde en iyisi KasperSKY. Ücretsiz alternatifi Avira Antivirüs.

Format Sonrası Kurulması Gereken Programlar (Mutlaka İşinize Yarar)


Lightshot: İnternette gezinirken yada masaüstünüzden ekran görüntüsü almanıza yarayan oldukça pratik bir program. Chrome eklentisi de var. PrtSc tuşuna bastığınız anda aktif olup görüntü alıyor. Bunun dışında kırpma, yazı yazma, ok işareti ekleme ve anında webe yükleme gibi hizmetleri de var.

Skype Sevdiklerinizde görüşmenizi sağlayan iletişim yazılımı. Sesli, görüntülü veya metinle görüşme yapmanıza imkan sağlıyor. Tamamen ücretsiz ve çok yaygın. Alternatif Yahoo Messenger.

Internet Download Manager: İnternet kaynaklarını sonuna kadar kullanarak son sürat kesintisiz indirme yapma aracıdır. İndirmeleri devam ettirebilmesi ve tüm tarayıcılarla uyumlu çalışması sebebiyle tercih edilir.

Teamviewer: Başka birinin bilgisayarına bağlanmak yada birinin sizin bilgisayarınıza bağlanmasını istediğinizde kullanacağınız programdır. Bilgisayarlar arasında bağlantı kurarak karşıdaki kişinin bilgisayarda işlem yapabilmesini sağlar.

CCleaner: Bilgisayar önbelleği, internet tarayıcı verileri, çerezler, çöp dosyalar ve kayıt defteri temizleme gibi hizmetleri içerir. Sürücü temizleme, program kaldırma gibi özellikleri vardır. Sistemi hızlandırmasıyla meşhurdur.

Dns Jumper: Artık hayatımızın vazgeçilmezi olan tüm DNS adreslerini tek çatı altında toplayan, yeni dns eklemeye fırsat veren, en hızlı DNS'yi tespit eden, DNS önbelleği temizlemeye yarayan çok pratik bir program. Türk yazılımcılar tarafından geliştirilmiş.

Complete Internet Repair: Sık sık internetle ilgili sorun yaşayan kişilere çare olacak küçük bir araç. İnternetle ilgili tüm ayarlarınızı sıfırlayarak bakım yapabiliyor.

Photoshop: Dünyanın en çok tercih edilen imaj oluşturma ve düzenleme programı. Adobe'nin geliştirdiği en kullanışlı araçlardan birisidir. Ücretsiz alternatif GIMP, Paint Net.

Google Drive: Bulut depolama yazılımı, drive hesabızla senkronize çalışarak dosyalarınız bulutta güvenle saklamanıza ve istediğiniz anda indirmenize yarar. Alternatif Dropbox.