Halo !!! Saya Kang Ismet, ini adalah blog tentang AMP HTML dan cara penerapannya

Windows 10 Hızlandırma Rehberi

Windows 10 Hızlandırma RehberiMicrosoft'un geçtiğimiz yıl birçok kullanıcı için ücretsiz piyasaya sunduğu Windows 10, hem performans hem de tasarımsal açıdan pek çok yeniliği içinde barındırıyordu. Kullananların hemen hepsi performanslarının arttığını gözlemlediklerini ve memnun olduklarını belirtti. Ancak Windows sürümleri ne kadar yenilik içerirse içersin hiçbir zaman Linux sürümleri kadar stabil çalışmayı başaramadı. Önbelleğin sürekli şişmesi, birkaç yazılımı bir anda kullanınca kendini bırakan işlemci ve dolan ram gibi sorunlar kullanıcıları daima sıktı. İşte bu yazımızda tüm bu can sıkıcı sorunların çözümlerine değinecek ve Windows 10'u daha hızlı ve stabil hale getireceğiz. Windows 10 nasıl hızlandırılır öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

1- Donanımsal Bakım Yapın


Bilgisayar kasanızda bulunan ekran kartı, işlemci gibi parçalar zamanla ilk günkü performansını veremez duruma gelir, bunun nedeni tozlanmaları ve kendilerini soğutamamalarından kaynaklanır. Ayrıca kasa içerisinde biriken toz ve diğer parçacıklar hava sirkülasyonunu engeller ve bileşenlerin ısınmasına neden olur. Bunun önüne geçmek için öncelikle işlemcinizin termal macununu yenilemeli ve ekran kartı başta olmak üzere tüm bileşenleri ve kasa boşluklarını bir cihaz yardımıyla mümkün olduğunca el değdirmeden temizleyin. Dikkat etmeniz gereken tek şey çeken değil iten bir cihaz kullanmalısınız, yani elektrikli süpürge değil fön makinesi daha çok iş görecektir. Tozları tam olarak temizleyemediyseniz ince uçlu bir fırça kullanabilirsiniz.

2- Gereksiz Yazılımları Kaldırın


Uzun süredir Windows kullananlar iyi bilirler ki işletim sistemi yazılım yükledikçe şişmeye başlar. Bu da performansı düşürür. Eskiden kullandığınız fakat uzun süredir hiç açmadığınız yazılımları bilgisayarınızda kaldırarak hem ram hem de diskinizde yer açabilir ve bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Kullanılmayan yazılımları tespit etmek ve kaldırmak için Denetim Masası > Programlar ve Özellikler bölümüne gelin ve yüklenmiş tüm yazılımları listeleyin. Bu listede işe yaramayan ve kendinizin yüklediği programları kaldırabilirsiniz. Yalnız kaldıracağınız programın ne işe yaradığını hatırlamıyorsanız mutlaka araştırıp öyle silin. Direct X, gpedit.msc, Visual C gibi önemli yazılımlara dokunmayın.

2a- Eski Windows Klasörünü Silin


Windows 10 kullanmaya temiz kurulum yerine yükseltme yaparak geçtiyseniz C diskinizde windows.old isminde bir klasör görürsünüz, bu klasör eski sisteminizdeki bilgi ve belgeleri içerir, gereksizdir ve tamamen silmek diskte oldukça yer açar. Bunu yapmak için yazımızı inceleyebilirsiniz: Windows 10 windows.old Klasörü Nasıl Silinir?

3- Mekanik Disk Yerine SSD Kullanın


İngilizce'de Solid State Drive, Türkçe'de ise Katı Hal Sürücü anlamına gelen SSD yüksek hızda veri okuyup yazmayı sağlar, bu da Windows işlemleri için oldukça faydalıdır. Sabit mekanik disklerin aksine çok daha sessiz, daha güvenli (kırılma vs açısından) ve 10 kat daha hızlıdır. Yani Windows üzerinde bir uygulama açmak istediğinizde sabit disklere oranla 10 kat daha hızlı açılacaktır. Eski bilgisayarları canlandırmak ve Windows'u o hantallığından kurtarmak için birebirdir. İlk çıktığı zamanlarda fiyatları bir hayli yüksekti fakat şu an 120 GB kaliteli Samsung SSD 200 TL fiyata satın alınabiliyor.

4- Görsel Efektleri Kapatın


Windows'un ön tanımlı gelen ayarlarından birisi de görsel efektler. Bu efektler kullanıcıların hoşuna giden bir çok detay içeriyor. Peek özelliği, pencerelerin animasyonlar büyültülüp küçültülmesi bunlardan sadece ikisi. Bu efektler daha estetik bir windows kullanımı sunuyor fakat bilgisayar performansını biraz düşürüyor. Bu efektleri kapatmak işlemci ve ekran kartınıza binen yükü azaltarak hızını olumlu etkileyecektir. Bu Bilgisayar > (Sağ tık) Özellikler > Gelişmiş sistem ayarları > Performans > Ayarlar kısmına gelin ve "En iyi performans için ayarla" seçeneğini işaretleyip uygulayın.

5- Sistem Yapılandırma (msconfig) Ayarları


Microsoft Configuration Utility (Microsoft Konfigurasyon Aracı) işletim sisteminizin açılış kapanış hızını yapılandırmaya yarayan basit bir araçtır. Bu araç sayesinde kullanılacak maksimum bellek ve işlemci çekirdeği sayısını belirleyebilirsiniz.
Windows + R tuşlarına birlikte basın ve arama kısmına "msconfig" yazın ve onaylayın. Önyükleme sekmesi altında bulunan Gelişmiş Seçenekler butonuna tıklayın. İşlemci sayısının tikini işaretleyin ve maksimum sayıyı seçin. Daha sonra Bellek üst sınırını seçin ve uygula - tamam diyerek bilgisayarınızı yeniden başlatın.

6- Gereksiz Hizmetleri Kapatın


Windows 10 beraberinde birçok hizmeti getirdi. Bu hizmetlerin çoğu günlük kullanımda işimize yarıyor fakat bir kısım hizmetler hiçbir şekilde kullanılmadığından bizler gibi sıradan ev kullanıcıları için gereksiz sistem yoruyor. Bu hizmetleri kapatarak performansınızı arttırabilirsiniz. Hizmetler listesine ulaşmak ve ayarları yapmak için Windows + R tuşuna basın ve arama kısmına "services.msc" yazıp onaylayın. Aşağıda listelenmiş olan hizmetleri bularak sağ tıklayın, Özellikler > Durdur diyerek sonlandırın. Daha sonra başlangıç türlerini Devre Dışı olarak ayarlayın.

 • [col]
  • > Akıllı Kart
   > Akıllı Kart Kaldırma İlkesi
   > Çevirimdışı Dosyalar
   > Etkileşimli Hizmetler Algılaması
   > Internet Bağlantısı Paylaşımı (ICS)
   > IP Yardımcısı
   > Media Center Extender
   > Windows Media Center Alıcı Hizmeti
   > Windows Media Center Zamanlayıcısı Hizmeti
   > Microsoft iSCSI Başlatıcısı Hizmeti
   > Net.Tcp Bağlantı Noktası Paylaştırma Hizmeti
   > Netlogon
   > PnP-X IP Veri Yolu Listeleyicisi
   > Sertifika Yayma
   > SNMP Yakalama
   > SSDP Bulma
   > Tablet PC Giriş Hizmeti
   > UPnP Aygıt Ana Makinesi
   > Uygulama Yönetimi
   > Uzak Kayıt Defteri
  • > Yönlendirme ve Uzaktan Erişim
   > Telefon
   > WebClient
   > Sunucu
   > Windows Media Player Ağ Paylaşımı Hizmeti
   > Windows Hata Raporlama Hizmeti
   > Sistem Olay Bildirim Hizmeti – "Elle"
   > Uzak Masaüstü Hizmetleri – "Elle"
   > Taşınabilir Aygıt Numaralandırma Hizmeti
   > Bluetooth Destek Hizmeti ( Bluetooth özelliği olan Laptop'larda "Elle" yapınız )
   > İkincil Oturum Açma ( İki oturum kullanıyorsanız kalsın )
   > Faks
   > Windows Olay Görüntüleyici
   > Windows Olay Toplayıcısı
   > Uzaktan Erişim Otomatik Bağlantı Hizmeti
   > Uzaktan Erişim Bağlantı Yöneticisi
   > Uzak Masaüstü Yapılandırması
   > Uzak Masaüstü Hizmetleri Kullanıcı Modu Bağlantı Noktası
   > Yazdırma Biriktiricisi – ( Yazıcınız Varsa Kalsın )

7- Windows 10 Metro Uygulamaların Silin


Windows 10 ile birlikte gelen ve sistemi yoran bazı ön yüklü uygulamalar var. Bunlar Kamera, Photos, Xbox, Builder 3D gibi uygulamalar. Genellikle kullanmıyoruz fakat sistemde hayli yer kaplıyorlar. Bu uygulamalara son vermek için oldukça basit bir yazılım kullanacağız: Destroy Windows 10 Spying. Bu yazılım gereksiz uygulamaları kapatmanın yanında bilgisayarı yoran her şeyi tespit edecek ve performansımızı en üst seviyeye çıkaracak. Öncelikle programı indirin: Destroy Windows 10 Spying İndir Daha sonra açılıştaki gri Destroy Windows 10 Spying butonuna tıklayın ve bir süre bekleyin, işlem tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Programı tekrar açın Ayarlar kısmına gelin. Windows 10 Metro Uygulamaları Sil seçeneğini işaretleyin, işlem tamamdır. Ayrıca hizmetler sekmesine gelerek windows update, one drive gibi uygulamaları sonsuza dek kapatabilirsiniz.

8- Sistemi Performans Modunda Çalıştırın


Windows 10 ilk kurulduğunda çalıştığı mod dengeli moddur. Bu mod performanstan biraz kısarak güç tüketimini optimize eder. Bizler daha fazla performans istediğimiz için sistemimizi yüksek performans moduna alacağız. Bunu yapmak için Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Güç seçenekleri kısmına gelin ve el planları göster deyin. Yüksek performansı işaretleyin ve Plan ayarlarını değiştir > Gelişmiş Güç ayarlarını değiştir seçeğini tıklayın. İşlemci güç yönetimi sekmesi altında bulunan işlemci durumlarına %100 yapın ve soğuma ilkesini etkin duruma getirin.

9- Zararlı Yazılımları Temizleyin


Gezindiğiniz web siteleri, indirdiğiniz programlar, arkadaşınızdan alıp bilgisayarınıza taktığınız usb flash bellek... Bunların tümü windowsunuza zararlı yazılım bulaşmasına neden olabilecek durumlardır. Bu yazılımlar genellikle sistemi sürekli meşgul ederek ve kullanıcıları yorar. Bu yazılımları tespit edip temizlemek için Malwarebytes programını kullanabilirsiniz. Programı indirin ve sisteminizi güvenli modda çalıştırarak tarama yaptırın. Sisteminize bulaşan reklam yazılımlarını temizlemek içinse AdwCleaner kullanabilirsiniz.