Halo !!! Saya Kang Ismet, ini adalah blog tentang AMP HTML dan cara penerapannya

Twitch Para Kazanma ve Partnerlik 2019

Twitch ile internetten kolay para kazanmak mümkün. Her gencin hayali olan oyun oynayarak para kazanmayı twitch ile başarabilirsiniz. Peki twitch'den nasıl para kazanılır, twitch yayıncıları ne kadar kazanıyor, twitch'den para kazanmak için ne yapmak gerekir hiç merak ettiniz mi? Endişelenmeyin çünkü aradığınız tüm yanıtları bu konuda bulabileceksiniz.

Twitch'in Kısa Hikayesi


Twitch 2011 yılında kurulan ve ayrım yapmaksızın herkese oynadıkları oyunu canlı olarak yayınlama ve siteye giren kullanıcılara bu yayını izleme imkanı veren sosyal plaformdur. Kişiler hem izleyici hem de yayıncı olabilirler. Süre kısıtlaması olmadan istediğiniz oyunu canlı olarak yayınlayabileceğiniz Twitch'de partnerlik ve bağış yoluyla para kazanabilirsiniz.

Twitch Para Kazanmaya Başlamak İçin İlk Adım: Youtube


Evet yanlış okumadınız: Youtube! Diğer herkesin aksine ben twitch'den para kazanma yolunun Youtube'dan geçtiğini düşünüyorum. Bunun nedeniyse twitch'in henüz yeterince tanınmaması ve izleyici kitlesinin biraz düşük olması. Kitle oluşturmak zaten zor, nispeten az kişinin olduğu bir platformda uzun süre boş yere uğraşabilirsiniz. Bu yüzden ilk yapmanız gereken şey Youtube'da iyi oynadığınız oyunlarla ilgili özgün içerikler üretmek olsun. Yaklaşık 2-3 ay gibi bir süre boyunca youtube kanalınızı özgün ve profesyonel videolarla besledikten sonra kitlenizi twitch'e aktarabilirsiniz. Gelişim sürecinizin diğer kanallara göre çok daha kısa sürdüğünü göreceksiniz. Youtube'da bir şeyler başarmadan direk twitch'de başlayan ve iyi yerlere gelen kanal var mı? Evet var. Fakat işe youtube ile başlamanın size 2 kat kazanç getirmek gibi bir yararı olacak. Yani twitch için gerekli ön hazırlıkları yaparken bir yandan youtube'dan para kazanacaksınız, bunu sakın unutmayın.

Twitch Para Kazanma: Cheer, Abonelik, Bağış, Reklamlar ve Bynogame

Twitch Para Kazanma: Cheer, Abonelik, Bağış, Reklamlar ve Bynogame


Cheer: Paypal'ın ülkemizdeki faaliyetlerini sonlandırmasının ardından sıkıntıya düşen yayıncılara destek olmak amaçlı bizzat twitch tarafından geliştirilen bağış sistemi. Aşağıda ne kadar cheerin ne kadar gerçek paraya karşılık geldiğini görebilirsiniz.

100 bit 1.4$
500 bit 7$
1500 bit 20 $
5000 bit 65$
10000 bit 126$
25000 bit 308 $

Abonelik (Partnerlik): Twitch, partnerlik başvurusunu kabul ettiği (detaylarından yazının ilerleyen bölümlerinde bahsedeceğim) yayıncılara bir abonelik rozeti verir. Bu abonelik rozeti sayesinde dileyen izleyiciler kanalınıza 4,99$ karşılığında abone olarak size destek verebilirler. Kullanıcılara abone olmaları karşılığında özel rozetler ve ifadeler tanımlayabilirsiniz. Ayrıca aboneler reklam izlemek zorunda kalmaz, sohbet hızı düştüğünde etkilenmez, yayın kalitesini istediği gibi belirleyebilir.

Bağış: İzleyicilerin yayıncılara cheer veya nakit olarak yardımda bulunmasıdır. Bağış alabilmek için herhangi bir koşul yoktur. Her yayıncı izleyicilerden bağış talep edebilir.

Reklamlar: Yayınınız sırasında twitch sizden reklam göstermenizi ister. Tabii belli bir ücret karşılığında. Uzunlukları ve sıklıkları değişen bu reklamları görüntüleyen kişi sayısına göre ödeme alabilirsiniz.

Bynogame Yayın yapmaya başladığınız anda kayıt olmanızı önerdiğim sitedir. Bağış alabilmek için oldukça kolay bir sistemi var ve çok fazla kişi tarafından kullanılıyor. BNGPay adresine giderek kaydolabilirsiniz.

Twitch Para Kazanma ve Partnerlik

Twitch Yayını Yapmak İçin Gerekli Ekipmanlar


En başında güzel bir intiba yaratmak için kendinize Logitech C920 gibi bir webcam edinebilirsiniz. Kullanacağınız klavye, fare, kulaklık, mousepad size kalmış. Hangisiyle oyunlarda daha iyi performans vereceğinizi düşünüyorsanız onu alın. Bu ürünler yayın kalitesini fazla etkilemediği için pahalı ürünler almaya gerek yok. Mikrofon için ATR2500 uzun süre işinizi görecektir. Arkaplanınız yayına uygun değilse bir adet yeşil perde, oda ışığınız yeterli değilse bir adet mini softbox satın alabilirsiniz. Yayın yazılımı içinse Open Broadcast Software kullanabilirsiniz.

Twitch İzleyici Sayımı Nasıl Arttırabilirim


Bir şekilde twitch'de yayın yapmaya başladınız ve izleyici sayınızda kayda değer bir artış olmadı diyelim. O halde bazı şeyleri yanlış veya eksik yapıyorsunuz demektir. Twitch'de izleyici, takipçi veya abone sayınızı arttırmak için yayın saatleriniz doğru ayarlamalı (yayın saatlerinizi rakiplerinizin yayın saatine denk getirmemeye çalışın), düzenli ve sık yayın yapmalı, iyi ekipmanlar kullanmalı ve kendinize yayın arkadaşları (LoL ve CS:GO gibi takım oyunları oynayacağınızı varsayarak) bulmalısınız. Ayrıca twitch profil bilgilerinizi doğru ve anlaşılır bir şekilde girdiğinizden ve oynadığınız oyunda gerçekten iyi olduğunuzdan emin olun. Çünkü izleyiciler (herkes için geçerli olmasa da) sizin kara kaşınıza kara gözünüze bakarak gelmeyecektir, yayın sırasında profesyonel oyuncu daima kendini izlettirir.

Twitch para kazanma, partnerlik, bağış, gelir elde etme

Twitch Partnerlik Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir


Yayınlarınızdan size en çok geliri getirecek yöntem partnerlik almaktır. Bu yüzden her yayıncının başarmak istediğini nihai hedef partnerlik alabilmektir. Her yayıncı istediği anda partnerlik başvurusu yapabilir fakat twitch'in bu konuda bazı şartları var. Bunlar;

1- Düzenli ve Sık Yayın Yapmak

Twitch, partneri olabilmeniz için sizden bu işi profesyonel olarak yapmanızı istiyor, bu yüzden bir plan çerçevesinde, disiplinli olarak ilerlemelisiniz. Yayın saatlerinizi düzenleyin, bu bilgileri profilinize ekleyin ve yayınlarınızı haftada en az 3 defa olacak şekilde programlayın.

2- Ortalama Eş Zamanlı İzleyici Oranı

Twitch'e giriş yapıp en üstlerdeki kanallara şöyle bir göz gezdirin, bu yayıncıların bazılarını hafızanızda tutun ve birkaç gün sonra tekrar giriş yapıp kontrol edin. Muhtemelen izleyici sayılarının sürekli yüksek olduğunu ve abonelerinin de arttığını göreceksinizdir. İşte twitch'in istediği de bu, sizi sürekli izleyen belirli bir kitlenin olması ve kanalda istikrarlı büyüme. Sayının çokluğunun bir önemi olmadığı söylenmiş fakat şahsi bir yorum yapmam gerekirse ortalama 200'ün altında izleyiciye sahip kanalların partnerlik alabildiklerini görmedim.

Twitch'de Hangi Oyunu Oynarsam İzlenirim?


Aslında bu sorunun yanıtı kendinizde gizli. Hangi oyunları daha iyi oynuyorsanız onun yayınını yapın, fakat hangi oyunlar daha çok izlenir şeklinde bir soru soracak olursanız yanıtım; LoL, CS:GO, PUBG (Playerunknown's Battlegrounds) ve Dota2 olacaktır. Bu oyunlar Türklerin en yoğun şekilde takip ettiği oyunlardır. Tabii kemik kitleniz sizi yalnız bırakmadıkça hangi oyunu oynarsanız oynayın izlenecektir.

Twitch para kazanma hakkında her şey

Son Sözler / Tavsiyeler


  • İzleyicilerin yayınınıza (gerçek anlamda) abone olmalarını istiyorsanız sizi takibe aldıkları bildirimi geldiğinde isimlerini okuyun ve teşekkür edin.
  • Yüksek bitrate (doğrudan yayın kalitesini etkiler) değerlerine sahip olmak için upload değerleri yüksek bir internet bağlantısı satın alın.
  • Hızlı abone artışları yakalayabilmek için sık sık çekilişler düzenleyin.
  • Facebook, Twitter, Steam, Youtube, Instagram gibi sosyal medya platformlarını aktif şekilde kullanın.
  • Daima neşeli ve pozitif olun, enerjinizi sizi izleyenlere yansıtın.
  • İzleyicilere sorular yönelterek chatinizi aktif tutun.

İyi yayınlar ve bol kazançlar!