Anasayfa / Uncategorized / Bilgisayarınızda Kriptopara Üretilmesini Engelleyen Program | Anti Webminer

Bilgisayarınızda Kriptopara Üretilmesini Engelleyen Program | Anti Webminer

webminerKriptopara madenciliği son birkaç yıl içinde teknoloji haberlerinde geçmeye başladı ve mağdurlar da ortaya çıktı. Bu işten çok para kazanan insanlar var ve hal böyle olunca Webminer denen teknolojiyi geliştirdiler. Bu teknoloji bilgisayarınızın CPU ve GPU gücünü sizin izniniz olmadan kullanarak kriptopara üretiyor ve tıpkı bir malware gibi bir çok şekilde bilgisayarınıza bulaşabiliyor.

Kriptopara’lar sadece dijital para birimleridir ve sanılanın aksine sadece yasadışı işlerde kullanılmazlar. Birçok resmi kuruluş hatta devletler kriptoparalarla ticaret yapmaktadırlar. Ancak kripto paraları izlemeye almanın zor olması nedeniyle yasadışı işlerde kullanıldıkları da olur.

Başlarda kriptopara elde etmek oldukça kolay ve karlı bir işlemdi. Ancak zamanla kriptopara elde etmek zorlaştı ve masraflı bir yol olmaya başladı. Gelirler giderleri karşılamayınca insanlar bazı hilelere başvurdular. Bu hilelerden biri javascript yoluyla bilgisayarınıza bulaşan, tıpkı bir malware gibi bilgisayarınıza zarar veren ve sizin CPU ve GPU gücünüzü kullanarak madencilik yapan virüstü.

Webminer virüsü bazı torrent siteleri tarafından reklam kazançlarına alternatif olarak denendi ve kullanıcılardan izin alarak siteden yararlanan kullanıcıların bilgisayarlarında kriptopara üretildi. Kazancın oldukça iyi olduğunu açıklayan bir torrent sitesi bunun yeni gelir kapıları olabileceğini ifade etti. Bu açıklamadan sonra kötü niyetli yazılımcılar bu yöntemi insanların izni olmadan deneyerek ve hiçbir şeyin farkında olmayan insanların sırtından para kazanmaya başladı.

Bu sinir bozucu olayın farkına varan kullanıcılar var. Eğer bilgisayarınız anormal şekilde CPU ve GPU kullanıyorsa, boştayken maksimum kaynak tüketip siz başına geçince rahatlıyorsa sisteminizde kriptopara üretiliyor olabilir. Bundan nasıl kurtulabileceğinizle ilgili bir yazı yazmıştım: Bitcoin Virüsü Nedir? Bitcoinminer Virüsü Nasıl Temizlenir?

Şimdi ise daha net sonuçlar veren bütün coinlerin bilgisayarınızda üretilmesini engelleyen bir program tanıtmak istiyorum: Anti Webminer. Bu program zararlı olabilecek tüm coin adreslerini host dosyanızı düzenleyerek engelliyor ve sizi bu zararlı yazılımlara karşı koruyor. Github’dan dağıtılan ve son derece güvenilir olan program sürekli güncelleniyor ve kara listeleri hafızasına ekliyor.

CryptoJaking, Cryptominer yada Webminer; adına ne derseniz deyin zararlı işlemlerdir ve bilgisayarızın ömrünü kısaltırlar. Anti Webminer sizi bu tür işlemlere karşı korumayı vaadediyor.

Programı indirmek için aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz. İndirdikten sonra rutin kurulum işlemlerini tamamlayın.

anti-webminer
kriptopara virüslerinden korunma programı

Programı açtıktan sonra Protect butonuna tıklayarak bilgisayarınızı korumaya alabilirsiniz. Anti Webminer programının host dosyanızda nasıl bir değişiklik yaptığını görmek için C:WindowsSystem32driversetc klasörüne giderek “host” dosyasını bir metin belgesi yardımıyla açarak kontrol edebilirsiniz. Bu listeyi belirli aralıklarla güncellemenizde fayda var. Bunun için de File > Chech For Updates seçeneğini kullanın.

Programın host dosyanıza ekleyerek blokladığı adresleri geri almak isterseniz bunu yine program üzerinden File > Uninstall Anti-Webminer from host seçeneğini kullanarak yapabilirsiniz.

Birde Buna Bak

Outlook Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Outlook hesap silme işleminin detayları. Outlook hesap silme linki ve resimli anlatımını yazımızda bulabilirsiniz… Outlook …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir