Anasayfa / Donanım / Bilgisayar Birkaç Saniye Çalışıyor Sonra Kapanıyor

Bilgisayar Birkaç Saniye Çalışıyor Sonra Kapanıyor

Bilgisayar Birkaç Saniye Çalışıyor Sonra KapanıyorGenellikle bilgisayarı temizledikten yada bir parçayı takıp çıkardıktan sonra karşılaşılan bir sorun var: Güç tuşuna basıldıktan sonra bilgisayarın birkaç saniye çalışması ve daha sonra her şeyi durararak kapanması. Güç tuşuna basıldığı anda ekran kartı, işlemci, fanlar ve diğer tüm parçaların ışıkları yanar, birkaç saniye sonra hepsi aynı anda kapanır. Bu sorunun kaynağı çeşitli nedenler olabilir fakat genellikle BIOS ile alakalıdır ve telaş etmeniz gerek yoktur.

İlk olarak bilgisayarınızı güçten ayırın ve kapağını açın. Ekran kartının güç pinlerini sökün ve ram’i anakarttan ayırın. Daha sonra bilgisayarınızın güç kablosunu takıp çalıştırmayı deneyin. Eğer sorunsuz olarak çalışıyorsa sorun bios ile ilgilidir. Eğer bilgisayar yine de çalışmadıysa o halde anakartınız veya güç kaynağınız arızalanmış olabilir.

Öncelikle bütün parçaları sökün, bu işlemi yapmadan önce vücudunuzdaki statik elektriği boşaltmayı unutmayın. Tüm parçaları söküp bir süre bekledikten sonra hepsini özenli şekilde tek tek takıp güç bağlantılarını yapın. Birkaç dakika bekledikten sonra çalıştırmayı deneyin. Çalışmadıysa diğer çözümlere geçin…

Hatalı ayarları silip varsayılan ayarlara dönmek için BIOS’u resetlemeniz gerekecek, sisteminiz açılmadığı için anakart üzerinden yapmalısınız. Bu işlem için de bilgisayarınız güçten ayırın ve kapağını açıp BIOS pilini çıkarın. BIOS pili resimdeki şekilde anakartın üzerine yerleştirilen ufak bir parçadır, sökmek için tırnak kullanmanız gerekebilir. İşlem sırasında anakarta fazla baskı uygulamamaya çalışın. Çevresinde sökmek için çentik yoksa altında yukarı doğru kaldırırsanız kendini atacaktır.

bios pili
bios pili

BIOS pilini çıkardıktan sonra 5 kadar güvenli bir yerde bekletip resetlenmesini bekleyin. 5 dk sonra pili yuvasına tekrar takın tüm parçalarınızın güç bağlantılarını yaparak bilgisayarınızı yeniden çalıştırın. Bütün güç bağlantılarını doğru yaptınız ve BIOS reset attığınız halde aynı sorun devam ediyorsa anakartınız yada güç kaynağınız arızalanmış olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir