Anasayfa / Yazılım / Bitcoin Virüsü Nedir? Bitcoinminer Nasıl Temizlenir?

Bitcoin Virüsü Nedir? Bitcoinminer Nasıl Temizlenir?

bitcoin virüsü nasıl temizlenir, bitcoin minerBitcoin, bazı matematiksel işlemleri CPU ve GPU gibi hızlı mekanik işlemcilere yaptırarak elde ettiğiniz sanal para birimidir. Bu parayı elde etmenin çeşitli yolları vardır.

Bitcoin’nin adını sıkça duyuyor olmalısınız. Bu sanal para birimi çıktığı günden bu yana sürekli değer kazanarak dünyanın en değerli para birimi haline geldi. Bitcoin üretmenin onlarca çeşit yolu var. Bunlardan bazıları legal bazılarıysa illegal.

Örneğin geçtiğimiz aylarda ünlü bir torrent sitesi “izin veren” kullanıcıların bilgisayarında CPU ve GPU’larını kullanarak kendi yararı için Bitcoin üreteceğini açıkladı. Yani ziyaretçilerin işlemcilerini kullanarak Bitcoin üretmek bir gelir modeli haline geldi.

Tabii az önce verdiğimiz örnek izin alınarak yapılan ve siz izin vermezseniz mümkün olmayan bir işlemdi. Bunun bir de kötü amaçlı olanı var, çoğunlukla nereden bulaştığı bile bilinmeyen Bitcoinminer Virüsü.

Bitcoin Miner virüsü reklamlardan yada denetimin sıklıkla mümkün olmadığı sitelere giren yada buralardan dosya indiren kullanıcıların sistemlerine sızarak onların izni olmaksızın Bitcoin üreten zararlı yazılımdır. Bu virüs sistemine sızdığı kişiyi tıpkı bir işçi gibi kullanarak üreticisine para kazandırır.

Bu virüsün bilgisayarınıza sızdığını anlamanız oldukça zordur. Bunun nedeni Bitcoin virüsünün siz bilgisayarı kullanmadığınız sırada bitcoin üretmesidir. Yani siz oyun oynarken yada başka bir işle meşgulken “o” ara veriyor.

Bitcoin virüsünün işlemci gücünü sonuna kadar kullanan tipleri de var. Siz işinizle meşgulken CPU ve GPU kullanımına bakarak ne durumda olduklarını kontrol edebilirsiniz. Eğer sıradışı bir işlemci kullanımı tespit ettiyseniz siz de bu virüsün kurbanları arasında olabilirsiniz.

Bitcoin Virüsü Nasıl Temizlenir?

Bitcoinminer’in sisteminize kesin olarak bulaştığından eminseniz temizliğe sisteminizi taratarak başlayabilirsiniz. Norton, BitDefender, KasperSKY yada Malwarebytes Anti Malware yazılımlarından birini kullanarak bitcoin virüsünü silmeyi deneyebilirsiniz.

Bu yazılımlar kendini kanıtlamış ve birçok kurum tarafından tercih edilen Antivirüs programlarıdır. Sisteminizde daha önce yüklenmiş Windows Defender gibi etkisiz antivirüsler varsa onları da derhal kaldırın: Windows Defender Nasıl Kapatılır? | Windows 10 Defender Kaldırma

bitcoin miner virus trojen
Trojen Bitcoinminer

Sisteminizi tarattıktan sonra hangi tarayıcıyı kullanıyorsanız ayarlarını sıfırlamanız gerekiyor. Bitcoinminer tarayıcınız açıkken işlem yaptığından önemli bir detay. Bu işleme başlamadan önce yer imlerinizi ve şifrelerinizi yedeklemeyi unutmayın.

Google Chrome tarayıcısını sıfırlamak için tarayınızın adres satırına “chrome://settings/system” yazın ve açılan sayfada Sıfırla’yı seçip Google Chrome’yi varsayılan ayarlarına döndürün.

google chrome sıfırla varsayılana döndür
Google Chrome ayarlarını sıfırlama


Mozilla Firefox
tarayıcı kullanıyorsanız ayarları sıfırlamak için şu sayfaya gidin: Firefox Yenile ve “Firefox’u Yenileyin” butonuna tıklayarak tüm ayarları varsayılana döndürün.

Bu adımdan sonra bitcoin virüsü yüksek ihtimalle bilgisayarınızdan temizlenmiş demektir. Bilgisayarınızın kastığını ve eskisi gibi performans vermediğini düşünüyorsanız işlemleri tekrarlayabilirsiniz.

Hiçbir şekilde bu zararlı yazılımdan kurtulduğunuza emin olamıyorsanız bilgisayarınıza format atmanız gerekebilir. Format atmaya karar verdiyseniz kişisel verilerinizi harici bir diske yada bulut sürücüsüne yükledikten sonra temiz kurulum yapın. Temiz kurulum sonrasında bilgisayarınıza mutlaka etkili bir antivirüs programı kurun ve reklam engelleyici kullanın.

Bitcoin virüsünün bilgisayarınıza bulaşmasını istemiyorsanız internetten indirdiğiniz dosyalara dikkat edin. Daima lisanslı yazılım kullanın ve torrent sitelerinden dosya indirmeyin.

Güvenli gezintiler!

Birde Buna Bak

Yandex Tarayıcıya İDM Eklentisi Nasıl Kurulur?

Yandex Browser yada Türkçe adıyla Yandex Tarayıcı Ruslar tarafından geliştirilen ve ülkemizde de yaygın olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir