Anasayfa / Yazılım / Bilgisayarımda Bitcoin Sanal Para Üretiliyor Mu? [Tespit – Önlem]

Bilgisayarımda Bitcoin Sanal Para Üretiliyor Mu? [Tespit – Önlem]

bitcoinBiliyorsunuz ülkemizde ve dünyada birkaç yıldır revaçta olan bir para birimi var: Bitcoin. Herhangi bir resmi sahibi olmayan, kağıt ve metal paralar gibi elle tutulmayan, sadece dijital kayıtları bulunan sanal para birimlerinin en ünlüsü.

Bu para birimi bilgisayar GPU’sunu yani ekran kartı işlemcisini kullanarak bazı matematiksel problemlerin çözülmesiyle ortaya çıkıyor. İlk dönemlerde tek bir bilgisayardan yada miner adı verilen kazıcı cihazlardan bile oldukça iyi gelir elde edilebiliyordu. Ancak geldiğimiz noktada zaten sınırlı olan bu para biriminden kayda değer paralar kazanmak istiyorsanız onlarca cihazı aynı anda çalıştırmanız gerekiyor.

Bitcoin üreticilerinin yeni hedefiyse büyük internet forumları. Ülkemizde onlarca büyük forum var, geçtiğimiz hafta bunların hedef alındıklarına şahit olduk. MYBB veritabanında bulunan bir açıktan yararlanan hackerlar Türkiye’nin saygın forumlarından birine sızarak kullanıcıların bilgisayarında birkaç gün boyunca Bitcoin üretmeyi başardı. Kullanıcıların dikkati sayesinde işlem kısa sürede farkedilip kapatıldı.

Girdiğiniz bütün web siteleri bunu yapabilir, yani size sorarak yada sormadan bilgisayarınızda bitcoin üretebilir. Dürüst davrananlar bunu sizden izin isteyerek yapıyor ve GPU’yu tamamen kullanmıyor. Kimi siteler ise izne gerek duymadan giren herkesin sistemi kaynaklarını sonuna kadar kullanıyor.

Bilgisayarınızda Bitcoin üretilmesi için bir internet sitesine girmenize de gerek yok. Bitcoin Miner Virüsü ile sisteminiz devamlı meşgul edilebilir. Bu virüsün sistem boşta olduğunda çalışan, kullanıcı bilgisayar geçtiğinde devre dışı kalan türleri de var, bu nedenle tespit edilmeleri çok zor.

Bitcoin Virüsü Nasıl Tespit Edilir? Bilgisayarımda Sanal Para Mı Üretiliyor?

Bunu anlamanın yolu sistem durumunu sürekli takip etmektir. Eğer CPU ve GPU’nuz normalin çok üstünde bir performansla çalışıyor ve bütün kaynaklar sonuna kadar kullanılıyorsa farkında olmadan bu virüse maruz kalmış olabilirsiniz. Görev Yöneticisi > Performans sekmesine gelerek CPU ve GPU’nuzun durumunu kontrol ederek anormallik var mı bakın.

performans
bitcoin virüsü

Hangi sitelere girdiğinize ve ne tür dosyalar indirdiğinize dikkat etmelisiniz. Bitcoin, eskisi kadar çok kazandırmıyor ancak kazma işlemleri sürüyor. Üreticilerin çok fazla kaynağa ihtiyacı olduğundan Windows 10 kullanıcıları hedefte. Bu nedenle sisteminizi belirli aralıklarla taratmalısınız. Bu tarama işlemini Malwarebytes Antimalware programıyla yapabilirsiniz. Programın deneme sürümünü ücretsiz olarak indirip, sisteminizi güvenli modda başlatın. Tarama işlemi sonucunda sisteminizde sanal para virüsüne rastlanırsa otomatik olarak silinecektir. Aşağıdaki resimde bu programın bitcoin virüsüne karşı etkili olduğunu görebilirsiniz.

cryptominer sanal para virüsü nasıl temizlenir
cryptominer sanal para virüsü nasıl temizlenir

İnternette gezinmeyi, film ve dizi izlemeyi, çeşitli programları ve oyunları indirip denemeyi seviyorsanız Internet Security kullanmalısınız. Internet Security, zararlı yazılımlar daha bilgisayarınıza ulaşmadan sisteminizi savunur. Bu yazılımların önemli yararlarından biri de bitcoin virüslerini tespit edip miner yapılmasını engellemesi. Toms Guide’nin incelemelerine göre yılın en iyi Internet Security programları KasperSKY, BitDefender ve Norton.

sanal para miner engelleme programı
sanal para miner engelleme programı

Bilgisayarınızda bitcoin üretimine karşı alabileceğiniz önelemlerden en etkilisi Opera tarayıcı kullanmaktır. Opera, dahili reklam engelleyicisi sayesinde bilgisayarınıza bulaşabilecek reklam virüslerini engeller. Bunun yanında reklam engelleyiciye yeni eklenen bir özellik sayesinde Bitcoin virüsü de artık size yaklaşamıyor. Opera adblock hakkında detaylı bilgi için: Opera Adblock

opera nocoin
opera nocoin

Birde Buna Bak

Yandex Tarayıcıya İDM Eklentisi Nasıl Kurulur?

Yandex Browser yada Türkçe adıyla Yandex Tarayıcı Ruslar tarafından geliştirilen ve ülkemizde de yaygın olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir