Anasayfa / Blogger / Blogger’da 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Blogger’da 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

blogger 301 yönlendirmesiGeçmişte yazıp sildiğiniz bir sayfa varsa ve bu sayfa arama motorlarına kayıt edildiyse “kırık link” denilen 404 hata sayfasıyla karşılaşılır. Bu sayfalardan sitenizde bolca varsa ziyaretçi kaybetmeniz ve dolayısıyla arama motorlarının gözünden düşmeniz de kaçınılmazdır.

Çözüm olarak çoğu kişinin 301 adını verdiği kalıcı yönlendirmelere başvurabilirsiniz. Bu sayede ziyaretçi geçmişte var olan ancak şu anda silinmiş olan bir sayfaya tıklarsa karşısına boş sayfa değil sizin istediğiniz sayfa çıkacaktır.

Sitenizde hangi adreslerin boşa çıktığını yani hata verdiğini görmek için Search Console’ye gidin, sitenizi seçip sol menüden Tarama > Tarama Hataları’nı seçin. Bu adresler Google tarafından tespit edilmiş 404 hata sayfalarıdır ve düzeltilmeleri gerekir.

Blogger 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

“Özel Yönlendirmeler” olarak geçen bu özelliği kullanmak için blog panelinizi açın ve sol menüden Ayarlar > Arama Tercihleri’ni seçin.
Özel Yönlendirmeler’in karşısındaki Düzenle’ye tıklayın.
Yeni Yönlendirme butonuna tıklayın (Daha önce hiç yönlendirme yapılmamışsa tıklamanıza gerek yoktur)

blogger özel yönlendirmeler
blogger 404 hata sayfalarını 301 yönlendirmesiyle çözün

Kaynak: Eski yani hata veren sayfanın adresi buraya yazılır. Başında site adresi olmamasına dikkat edin, örn: 2018/01/hata-veren-sayfa-adresi.html
Hedef: Esk adresi yönlendireceğiniz yeni adrestir, yine başında site adresi olmaması gerek, örn: /2019/01/guncel-sayfa-adresi.html

Hedef kısmına sadece slash işareti (/) yazarsanız ana sayfaya yönlendirir. Bir diğer önemli nokta ise “Kalıcı” işaretlemesi. Bu tiki işaretlemezseniz yönlendirme bir süre sonra iptal olur.

İşlemi tamamlamak içi Kaydet ve Değişiklikleri kaydet diyerek sayfadan ayrılabilirsiniz, yönlendirmeyi başarıyla tamamladınız.

Özel yönlendirmeler sayesinde kolayca 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz. Yalnız bu işlemde sitenizi farklı bir siteye yönlendiremezsiniz. Yani A blogu yine A blogundaki farklı bir adrese yönlendirilebilir, B blogundaki bir adrese yönlendirme yapılamaz.

Bu vesileyle şunu da belirteyim; blogunuzda mevcut bir sayfayı silmek size zarar verir. Bir sayfayı silmek yerine güncellemeyi veya özel yönlendirme yaparak daha güncel bir yazıya yönlendirmeyi deneyin.

İyi bloglar!

Birde Buna Bak

Blogger Teması Nasıl Yedeklenir? Yedek Geri Nasıl Yüklenir?

Blogger ile ilgili anlatımlar yaparken sık sık karşılaştığınız bir cümle dikkatizi çekmiştir: İşleme başlamadan önce …

1 yorum

  1. Peki hocam var url = location.href; var newurl = url.replace('eskiblog.blogspot.com','yeniblog.blogspot.com'); location.href = newurl; kodu ile yönelndirme yapsak spam yer miyiz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir