Anasayfa / Blogger / Blogger Site Hızlandırma Rehberi #1 (Görsel Optimizasyonu)

Blogger Site Hızlandırma Rehberi #1 (Görsel Optimizasyonu)

Blogger Site Hızlandırma Rehberi #1 (Görsel Optimizasyonu)Blogger altyapı sağlayıcıları içerisinde en hızlılarından biri. Blogger siteler diğer çoğu sitelerden daha hızlı açılır. Ancak bazen blogger siteler çok fazla kod ve resim içerdiklerinden hızlarını kaybeder. Yavaşlayan bir site hem arama motorlarının hem de ziyaretçilerin gözünde ikinci plana düşer. Çünkü kimse görüntülemek istediği sayfanın açılmasını uzun süre beklemez ve başka bir siteye gider.

Blogger sitem çok yavaş, çok geç yükleniyor, çok kasıyor, sitemi hızlandırmak istiyorum, şak diye açılsın diyorsanız sizler için hazırladığım bu yazı serisine mutlaka göz atın. Göstereceğim blogger site hızlandırma teknikleriyle siteniz çok kısa sürede müthiş hızlarla yüklenecek ve tam ziyaretçilerinizin ve google’ın istediği şekilde olacak.

Blogger site hızlandırma serisinde ilk yöntemimiz görselleri optimize etmek olacak. İncelediğim birkaç blogda gördüğüm kadarıyla bazı görsellerin boyutları megabaytlara kadar varıyor. Her sayfayı açtığımda 3-4 mb veri indirmek zorunda kalıyorum. Birileri blogger sahiplerine bu ülkede internetin yavaş olduğunu söylemeli… Bu durumdan hem ziyaretçiler hem de google rahatsız.

Yazılarımıza eklediğimiz veya temamızı oluşturan görsellerin boyutları site yüklenme hızını ciddi etkiler. Bu nedenle görselleri boyut açısından olabildiğince küçültmek zorundayız. Peki bunu nasıl yapacağız, resimlerin boyutu nasıl düşürülür?

Resim optimizasyonu genellikle online araçlarla yapılıyor fakat ben daha kolay olması adına size bir program önereceğim: Caesium. Caesium programı windows işletim sisteminde çalışan ve hemen her formattaki görseli optimize eden faydalı bir araç. Programı indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Standart kurulum adımlarından sonra programı nasıl kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

[Caesium İndir ##download##]

Caesium Programı Nasıl Kullanılır?

Önemli Not: Caesium programı mevcut resmin üzerinde işlem yapar ve kaydeder. Görsellerinizin orjinallerini kaybetmek istemiyorsanız daima ayrı bir yerde muhafaza edin!

Tüm işlem programın ana menüsünde gerçekleşiyor. Optimize etmek istediğiniz görseli direkt olarak masaüstünüzden buraya sürükleyebilirsiniz. Yada File > Add Pictures seçeneğinden seçerek getirebilirsiniz. Aynı şekilde sol alt kısımdaki +Add butonu da aynı işlevi görüyor.

Görseli seçtikten sonra ana ekranda sol altta Compression Option bölümüne bakın. Burada resmin kalitesini azaltarak boyutunu düşürebilirsiniz. Ortalama için %80 işinizi görecektir. Seçtikten sonra Set Quality butonuna tıklayın ve devam edin.

caesium

Compression Option bölümünün sağında sağında resmi yeniden boyutlandırmaya yarayan bölüm var. Resize tikini işaretleyin ve aktifleştirin. Buradan görselin uzunluk ve genişlik değerlerini azaltabilirsiniz. Görsel boyutunun orantılı kalmasını isterseniz Keep Aspect Ratio seçeneğini işaretleyin.

En sağda ise görseli küçülttükten sonra nereye kaydedeceğinizi seçebilirsiniz. … butonuna tıklayın ve istediğiniz yeri seçin. Bu ayarla sürekli uğraşmak istemezseniz Remember last folder tikini işaretleyin.

Son olarak Compress! butonuna tıklayın ve işlemi tamamlayın!

Hızlı gezintiler!

Birde Buna Bak

Blogger Arkaplan Ekleme ve Değiştirme

Her site platformunda olduğu gibi Blogger’da da arkaplanı değiştirebilirsiniz. Site arkaplanınıza istediğiniz rengi ve resmi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir