Anasayfa / Blogger / Blogger Hızlandırma Rehberi #3 (Widget Bundle CSS)

Blogger Hızlandırma Rehberi #3 (Widget Bundle CSS)

blogger hızlandırmaSitelerimizi hızlandırmaya devam ediyoruz. Bir önceki hızlandırma konumuzda sitemizdeki kod ve eklentilerin optimizasyonunu öğrenmiştik. O yazıya şuradan ulaşabilirsiniz: Blogger Site Hızlandırma Rehberi #2 (Kod ve Eklenti Optimizasyonu)

Bir sitenin hızlı açılması hem kullanıcıları hem de o siteyi ziyaret eden arama motoru botlarını memnun eder. Bu nedenle sayfaların olabildiğince hızlı yüklenmesi önemlidir. Hızlı açılan sayfalar arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alır.

Blogger sitemizi hızlandırmak amacıyla altyapı sağlayıcımız olan Blogger’in bize haber vermeden sitelerimize yüklediği bir CSS dosyasını iptal edeceğiz. Bu CSS dosyasının adı Widget Bundle CSS. Her sitede varsayılan şekilde bulunuyor. Görüntülemek için blogspot siteniz açıkken klavyenizin CTRL+U kombinasyonunu yada Kaynağı Görüntüle özelliğini kullanabilirsiniz. Sitenin en üst kısmında bulunur.

Örnek bir widget bundle css dosyası:

blogger widget bundle css

Widget Bundle CSS Ne İşe Yarar?

Bu dosya varsayılan olarak her siteye yükleniyor demiş ve tanımını yukarıda yapmıştık. Bu dosyanın görevi ise bazı css yani stil dosyalarını barındırarak sitenizdeki genel görünümü düzenlemek. Fakat bizler özelleştirilmiş temalar kullandığımız için buna ihtiyacımız yok. Bu yazıyı okuyorsanız ve sitenizi hızlandırmak istiyorsanız Blogger’in kendi sağladığı temaları kullanmıyor olmanız gerek. Bunlar Contempo, Soho, Emporio ve Basit gibi temalardır. Bu temaları kullananların tema görünümlerinin bozulmaması için widget bundle dosyasına ihtiyaçları vardır. Kısaca özel bir tema kullanmıyorsanız bu yöntemi uygulamayın.

Widget Bundle CSS Dosyası Nasıl Silinir?

Tema > Html’yi Düzenle bölümünde <head> kodunu bulun ve aşağıdaki kodla değiştirin.

[&lt;head&gt;]

Daha sonra </head> kodunu bulun ve onuda aşağıdaki kodla değiştirin.

[&lt;/head&gt;&lt;!–<head/>–&gt;]

Temanızı kaydedin ve işlem tamamdır. Sayfa kaynağını tekrar görüntülediğinizde widget bundle’den eser kalmadığını göreceksiniz.

Önemli Not: Bazı temalar özelleştirilmiş bile olsalar yapımcılar bu stil dosyasını baz alarak kodlamış olabiliyorlar. O nedenle widget bundle dosyasını sildim ama tema görüntüsü bozuldu diyorsanız bu işlemi geri alın ve diğer hızlandırma yöntemlerini uygulamayı deneyin.

Hoşçakalın!

Birde Buna Bak

Blogger Arkaplan Ekleme ve Değiştirme

Her site platformunda olduğu gibi Blogger’da da arkaplanı değiştirebilirsiniz. Site arkaplanınıza istediğiniz rengi ve resmi …

2 yorumlar

  1. Çok nadir yorum yapan bir insanım ancak bu yazıya yorum yapmak zorunda hissediyorum kendimi.

    Blogum olan https://blog.DoktorBun.com oldukça iyi kitlelere hitap ediyor. Kullanıcılarının büyük çoğunluğu ise mobilden geliyor. Ancak ne yaparsam yapayım mobil hız skoru 67'yi geçmedi. Sonra oldukça detaylı araştırmalar yaptım ve en son bu yazıyı gördüm. Blogumda CSS Bundle kodu yüzünden yavaşlıyormuş.

    Sadece iki küçük kodu değiştirince mobil hız 87 oldu bir anda. Gerçekten muhteşem.
    Masaüstü hızı ise 74'den 81'e çıktı.

    Yazı için teşekkür ederim. Elinize sağlık.

  2. Teşekkür ederim. Uyguladım. Fakat ilginçtir kendi sitenizde bile yapmamışsınız. 🙂 Bu arada burada ( https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ )sitenizin hızı çok yavaş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir