Anasayfa / Blogger / Blogger Site Hızlandırma Rehberi #2 (Kod ve Eklenti Optimizasyonu)

Blogger Site Hızlandırma Rehberi #2 (Kod ve Eklenti Optimizasyonu)

bloggerBlogger site hızlandırma derslerine devam ediyoruz. Yaklaşık 10 farklı anlatımın olduğu bir seri planlıyorum. Bu serinin sonunda blogger siteleriniz hiç olmadığı kadar hızlanmış olacak. Sitemizi nasıl hızlandıracağımız konusunda ilk derste görsel optimizasyonunu anlatmıştım. O yazıya şuradan ulaşabilirsiniz: Blogger Site Hızlandırma Rehberi #1 (Görsel Optimizasyonu)

Şimdiki yazımda site hızını olumsuz etkileyen gereksiz kod ve eklentilerden bahsedeceğim. Sık sık tema değiştiren ve eski widget / gadget kodlarını silmeyen kullanıcılar sitelerinin yavaş açılmasından şikayet ederler. Bu eklentiler aktif olarak kullanılmasa bile arkaplanda veri çekerek sitenizi yavaşltır. Bunun yanında bir de kullanılmayan CSS ve JS kodları vardır, bu kodlar da aynı şekilde sitenizin / bloğunuzun açılış hızını düşürür. Bunları nasıl tespit edip optimize edeceğiz gelin birlikte bakalım.

CSS Kodlarını Optimize Edelim

CSS kodları sitemize şekil veren ana unsurlardan biridir, olmazsa olmazlardandır. Site hızına etkileri düşük olsa da bizler maksimum hız istediğimiz için bunları da optimize etmek durumundayız. Peki bunu nasıl yapacağız? Öncelikle sitenizdeki CSS kodlarını bulun. Bu kodlar genellikle   <b:skin><![CDATA[/* ve  ]]></b:skin> kodları arasında bulunur. Bu kodların tamamını kopyalayın ve CSS Minifier sitesine gidin. “Input CSS” yazılı kutucuğa kopyaladığınız kodları yapıştırın. Mavi renkli “Minify” butonuna basarak CSS kodlarını sıkıştırın. Sağ tarafta sıkıştırılmış CSS kodlarını kopyalayıp eski CSS kodlarının yerine yapıştırın ve temanızı kaydedin.

Sıkıştırılmış CSS kodlarının temaya eklenmesi

 

Eklentileri Optimize Edelim

Eklenti optimizasyonu gereksiz eklentilerin tespiti ve kaldırılmasından ibaret olacak. Bu eklentiler bazı stil dosyalarını dışardan çekerek ve boş yere temada yer işgal ederek sitenizi yavaşlatabilir. Özellikle sık sık tema değiştiren ve eski temasındaki widgetleri silmeyen kullanıcılar Html’yi düzenle > Widget’a Atla kısmında onlarca widget görebilirler.

Gereksiz eklentilerden kurtulmak için öncelikle kullanmadığınız widgetleri tespit edin. Bunu yapmak için Yerleşim bölümüne gidin ve burada içi boş olarak duran HTML/JavaScript gadgetlerini Düzenle > Kaldır diyerek silin. Bloglarınızda mümkün olduğunca az widget kullanmaya özen gösterin.

Bu sitede olduğu gibi arama yapan kullanıcılara yönelik içerik üretiyorsanız yani bir kişisel blog yada kadın sitesi yönetmiyorsanız İzleyici eklentisi kullanmanıza gerek yoktur. Çünkü yaptığım testlerde site hızını inanılmaz düşürdüğünü gördüm. Mutlaka kullanmak zorundaysanız sitenizin yan tarafında bir bağlantı oluşturun ve şu adrese yönlendirin:

[http://www.blogger.com/follow-blog.g?blogID=420692696674173166]

420692696674173166 kısmı blog ID’dir. Bunu kendi id’nizle değiştirmeyi unutmayın, yoksa herkes beni takip eder 🙂

Bunun dışında özellikle yeni bloglarda gördüğüm bir mesele var. Gadget ekle bölümünden Saat, Takvim, Görsel, Video, Wikipedia, Haberler gibi bir sürü widget eklenmiş. Bu eklentilerin çoğu dışarıdan veri çekerek sitenizi yavaşlatır. Bu nedenle kullanmamak yararınıza olacaktır.

Bir sonraki site hızlandırma yazımda görüşmek üzere, hoşçakalın!

Birde Buna Bak

Blogger Arkaplan Ekleme ve Değiştirme

Her site platformunda olduğu gibi Blogger’da da arkaplanı değiştirebilirsiniz. Site arkaplanınıza istediğiniz rengi ve resmi …

2 yorumlar

  1. Kesinlikle yeni blogger temaları çok daha hızlı ancak yine de çok geç indeks alıyorlar hala. Bu nedenle ileride başka bir blog açacak olursam wp.org'u seçeceğim. Yazınız çok faydalı. Elinize sağlık.

  2. CSS Minifier temayı bozdu. Önerebiliceğiniz Başka Şeyler Varmıdır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir