Anasayfa / Uncategorized / Blogger ile ücretsiz film sitesi açmak!

Blogger ile ücretsiz film sitesi açmak!

Blogger ile ücretsiz film sitesi açmak!Blogger ile ücretsiz film sitesi kurulabildiğini biliyor muydunuz? Tek yapmanız gereken bir google hesabı açmak ve ardından blogger’a girip yeni bir blog oluşturmak. Daha sonra sitenize uygun bir tema seçip film eklemeye ve para kazanmaya başlayabilirsiniz… mi acaba?

Bu yazıda sizlerle Blogger ile oluşturulacak bir film sitesinin size neler kaybettirebileceğinden bahsedeceğim. Kendi deneyimlerim ve internette okuduğum bilgileri sizlere toplu olarak verip zaman kaybı yaşamamanız için bilgilenmenizi istiyorum.

Öncelikle belirmeliyim ki blogger ile film sitesi açabilirsiniz, sizi engelleyen kimse olmayacaktır. Ancak bunu yapmamanız için geçerli birkaç neden var.

1- Blogger, film yayınlamak için uygun bir altyapı değildir. Adından da anlaşılacağı üzere daha çok blog siteler için tasarlanmıştır. Siz film sitesi açmak istediğinizde part sistemi, üyelik sistemi, yönetim paneli gibi daha pek çok ihtiyacınız olacaktır. Bunların hiçbirini Blogger’da karşılayamazsınız. Rekabetin bu kadar yüksek olduğu bir alanda Blogger, WordPress siteler ile yarışamaz. Daha önce şurada wordpress film temalarını yayınlamıştım. Oradaki özelliklerin neredeyse hiçbiri Blogger’da mevcut değildir.

2- Blogger’da film sitesi açmak isterseniz muhtemelen kullanışlı bir tema bulamazsınız. Geliştiriciler altyapının uygun olmaması nedeniyle bu alanda tema tasarlamıyorlar. PHP gibi meşhur dilleri Blogger’da kullanamadığınızdan çoğu özelliği entegre edemiyorsunuz. HTML ve CSS ile ancak bir yere kadar gidilebilir. Bu diller dışında farklı kodlama dilleri de gerektiğinden Blogger bu konuda da sınıfta kalıyor.

Blogger’da hiç mi film teması yok derseniz var. Ama bu temalar oldukça yetersiz ve tıpkı blog yazar gibi film eklemek zorunda kalıyorsunuz. Bu da ziyaretçilerin beklentilerini karşılamadığından siteniz bir türlü ilerleyemiyor.

3- Diyelim ki benim sözümü dinlemediniz ve sitenizi açtınız 🙂 Blogger’in sitenize eklediğiniz filmleri ilk şikayette direk sitenizden ve sıralamadan silebildiğini biliyor muydunuz? O kadar araştır, altyazılı ekle, upload et, sitene ekle derken bütün emeğinizi boşa gider… Blogger Google’ın bir hizmeti ve kendisine gelen şikayetler doğrultusunda içerik kaldırma yapabiliyor. Filmlerin büyük bölümü telif hakkına sahip olduğundan telif hakkı sahipleri sitenizi Google’a bildiriyor ve Google size sormadan pat diye o içeriği sitenizden siliyor. Eğer telif hakkı bildirimi almaya devam ederseniz sitenizi komple siliyorlar. Bir daha da erişmenize ve yedek almanıza bile izin vermiyorlar.

WordPress’da ise işler böyle değil. İçeriğiniz arama sonuçlarından kaldırılmadan genellikle telif hakkı sahipleri sizinle iletişim kuruyor ve filmi kaldırmanızı istiyorlar, kaldırırsanız sorun yok, başka filmlerle ilgilenmeye devam edebilirsiniz. Hiç kimse sizin emeğinize dokunamıyor.

4- Blogger ile film sitesi açanlar genellikle sunucunun ücretsiz olması nedeniyle tercih ederler. Ancak kendinize özel bir wordpress site kurup aylık 50 tl gibi ücretler ödeyerek tamamen özerk siteler kurup rahatınıza bakabilirsiniz. Aylık küçük bir miktar bütçe ayırarak wordpress hosting satın alın ve rahatınıza bakın. Blogger ile film sitesi açıp daha sonra wordpress’e geçerim demeyin, işinizi direk wordpress ile başlatın.

Türkçe yada yabancı yeni filmleri eklemeden, etliye sütlüye karışmadan bu alanda para kazanma şansınız var… Sonuç olarak film sitesi açmak isteyen arkadaşların tercihi kesinlikle blogger olmamalıdır.

İlk olarak wordpress seçeneğini, eğer beğenmezseniz özel script seçeceğini düşünün. Özel script tasarlatmak oldukça pahalıdır ancak büyük dizi ve film siteleri özel scriptler yaptırarak kullanırlar. Kendileri istedikleri gibi düzenleyebildiklerinden o da en az wordpress kadar kullanışlıdır.

Hoşçakalın!

Birde Buna Bak

Outlook Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Outlook hesap silme işleminin detayları. Outlook hesap silme linki ve resimli anlatımını yazımızda bulabilirsiniz… Outlook …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir