Anasayfa / Blogger / Blogger SEO Ayarları #2 (Arama Tercihleri)

Blogger SEO Ayarları #2 (Arama Tercihleri)

blogger seo ayarlarıBlogger SEO ayarları serisinin ikincisi konusuyla karşınızdayım. Bu yazıda Blogger’in birkaç yıl önce sistemine dahil ettiği “Arama Tercihleri” isimli ayarlara göz atacağız. Bu ayarları kullanarak yazılarımızın arama sonuçlarında nasıl daha üst sırada çıkabileceğine vb birçok ayarı öğreneceğiz.

Önceki yazımızda Yazı Başlıklarının nasıl SEO uyumlu hale getirileceğini öğrenmiştik. O yazıya şuradan ulaşabilirsiniz. Blogger SEO Ayarları #1 (SEO Uyumlu Yazı Başlıkları)

Arama tercihlerine ulaşmak için blogger panelinden Ayarlar > Arama Tercihleri bölümüne gidebilirsiniz. Her bir ögenin ne işe yaradığına ve nasıl kullanıbileceğine bakacağız.

Meta Etiketler

Meta etiketler” bölümündeki “Açıklama“, sitenizin arama açıklamasını gireceğiniz yerdir. Buraya sitenizi tam anlamıyla ifade eden 150 karakter uzunluğunda bir açıklama yazabilirsiniz. “Arama açıklamaları etkinleştirilsin mi?” seçeneğinin evet olarak işaretlemeniz yeterli.

arama açıklaması

Ayrıca bu özelliği aktifleştirmek yazılarınızın arama açıklamalarını düzenlemenizi de sağlar. Az önce blog ana sayfanızın açıklamasını girdiğiniz, şimdi ise her yazıya ayrı ayrı meta açıklama gireceksiniz. Yeni bir yazı girerken sağ menüde Arama Açıklaması sekmesi görürsünüz, buna Meta Açıklaması da denir. Oraya yazınızın anahtar kelimelerini de içeren ortalama 150 karakterlik bir açıklama girebilirsiniz.

arama meta açıklaması

Bloğunuzun ve yazılarınızın arama açıklamasını girdiğiniz, bunu bir de google amcaya tanıtmalısınız 🙂 Bunun için tema kodlarınızda <head> kodunu bulun ve hemen altına aşağıdaki kodları ekleyin.

[<b:if cond=’data:blog.metaDescription != “”‘>
<meta expr:content=’data:blog.metaDescription’ property=’og:description’/>
<meta expr:content=’data:blog.metaDescription’ property=’description’/>
</b:if>

<b:if cond=’data:blog.pageType == “item”‘>
<meta content=’article’ property=’og:type’/>
<b:else/>
<meta content=’website’ property=’og:type’/>
</b:if>

<b:if cond=’data:blog.postImageUrl != “”‘>
<meta expr:content=’data:blog.postImageUrl’ property=’og:image’/>
</b:if>

<meta expr:content=’data:blog.title’ property=’og:site_name’/>]

 

Hatalar ve Yönlendirmeler

Sayfa Bulunamadı Sayfası için Özel İçerik” kısmına kullanıcıları bilgilendirmek içindir. Bu ayar 404 denilen, girildiğinde hiçbir içerikle karşılaşılmayan boş hata sayfaları içindir. Şöyle bir açıklama girebilirsiniz: “Aradığınız sayfa bulunamadı, ana sayfaya dönerek tekrar arama yapabilirsiniz.”

blogger sayfa bulunamadı

Özel Yönlendirmeler” çok önemli. Sitenizdeki bir hata sayfası ve yenisini kaleme aldığınız eski bir yazı varsa yine sizin sitenizde istediğiniz bir sayfaya yönlendirebilirsiniz. Blogger’ın özel yönlendirmeler ile ilgili açıklaması ise şu şekilde: “Varolan yayınlar veya sayfalar yerine, blogunuza yönlendiren harici URL’ler için özel yönlendirmeler ekleyin.

blogger özel yönlendirmeler

Kısaca anlatmak gerekirse eskiden aktif olan bir sayfayı başka bir sayfaya yönlendirmek veya bir adresi daha estetik gostermek için bu özelliği kullanabilirsiniz. Kaynak bölümüne eski adresi, Hedef bölümüne yeni adresi yazmanız yeterli. Kalıcı tikini de işaretleyip kaydedebilirsiniz.

Gezginler ve Dizin Oluşturma

Bu bölümde bizi bir uyarı karşılıyor: “Uyarı! Dikkatli kullanın. Bu özelliklerin yanlış kullanılması, blogunuzun arama motorları tarafından yok sayılmasına neden olabilir.” Buradaki ayarlar kritik öneme sahip, sitenizdeki hangi sayfaların arama sonuçlarına katılacağı ayarlarını buradan yapacağız.

Google Search Console” bizi sitemizin arama motoruna kaydını yaptığımız sayfa yönlendiriyor. Sitenizi google’a kayıt etmediyseniz şu yazıyı inceleyin: Google’a Site Nasıl Eklenir? Google’a sitenizi ekledikten sonra yine Search Console bölümünden site haritanızı da göndermelisiniz. Şu yazıyı inceleyin: Blogger Site Haritası Gönderme

google search console blogger

Özel robots.txt” arama motoru botlarına sitenizde hangi sayfaların indeksleneceğini (arama sonuçlarına ekleneceği) söyler. Varsayılan ayarlar şu şekildedir:

[User-agent: Mediapartners-Google
Disallow:

User-agent: *
Disallow: /search
Allow: /

Sitemap: https://www.uzmanklavye.com/sitemap.xml]

 

blogger robots.txt

Varsayılan ayarlarda botlar, etiketler gibi arama sonuçlarına katılmaması gereken gereksiz sayfaları indekslemez. Eğer arama sonuçlarına katılmamasını istediğiniz bir sayfa varsa ve kimse bu sayfaya arama yaparak ulaşamasın istiyorsanız şu şekilde ekleyebilirsiniz:

Disallow: /2017/08/yazi-url.html

Disallow o sayfanın kabul edilmeyeceği yani indekslenmeyeceği anlamına gelir. Allow ise tam tersi şekilde indekslenip arama sonuçlarında görüneceğini söyler.

Robots.txt alanının boş olması sizi yanıltmasın, blogger her blog için varsayılan bir robots.txt dosyası atar. Bu özelliğin kapalı kalmasında hiçbir sakınca yoktur.

Özel robot başlık etiketleri” blogunuzda hangi sayfaların arama sonuçlarına katılacağına dair ince ayarları içerir. Orada gördüğünüz noindex, nofollow ögelerinin ne işe yaradıklarını aşağıda açıkladım.

blogger özel robot başlık etiketleri

 

 • all: Arama motorları botlarına herhangi bir kısıtlama getirmeden bütün içeriği indekslemesini söyler.
 • noindex: Botlara içeriği indekslememesini söyler, hiçbir yazınız google dizinine eklenmez.
 • nofollow: Botlara içerikteki bağlantıları hiçbir şekilde takip etmemesini ve taramamasını söyler.
 • none: noindex ve nofollow görevlerinin ikisini aynı anda yapar. Sayfaları indekslemez ve bağlantıları takip etmez.
 • noarchive: Yazılarınız arama sonuçlarına katılır fakat önbelleğe alınmaz ve önbellek bağlantısı çıkmaz. Bkz: Önbellek
 • nosnippet: Arama sonuçlarında arama açıklaması görüntülenmesi istiyorsanız seçebilirsiniz.
 • noodp: Google’ın açık dizi projesi olan dmoz.org için geliştirilmiş bir özellikti, geçtiğimiz şubat ayından itibaren kullanımdan kalktı.
 • notranslate: Bu seçenek işaretlenirse otomatik çeviri özelliği devre dışı bırakılır ve sayfayı sadece o dilde arama yapanlar görüntüleyebilir.
 • noimageindex: Sayfadaki görsellerin google görsel arama sonuçlarına katılmamasını sağlar.
 • unavailable_after: Buraya bir tarih girerseniz o tarihten sonraki içerikler dizine kaydedilmez, örneğin: 2017-01-30.

Ben Özel robot başlık etiketlerini çok fazla ince detay içerdiğinden ve varsayılan ayarlar siteyi doğru şekilde indekslediğinden dolayı kapalı tutuyorum.

Bir sonraki SEO ayarları yazısında görüşmek üzere, iyi bloglamalar!

Birde Buna Bak

Blogger Facebook Beğen Kutusu (Like Box)

Facebook, bloglarınız için ideal bir paylaşım platformu. Bu sosyal medya sitesinde açacağınız bir sayfa ile …

2 yorumlar

 1. Oldukça yararlı bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir