Anasayfa / Uncategorized / Blogger SEO Ayarları #3 (İçerik Altındır)

Blogger SEO Ayarları #3 (İçerik Altındır)

blogger seo ayarlarıBlogger SEO ayarları serisinin üçüncü yazısıyla karşınızdayım. Önceki yazımızda Arama Tercihleri’ni detaylı olarak ele almıştık. Şimdi yazıda ise bir siteyi site yapan en önemli şeyden bahsedeceğiz: İçerik!

Yabancıların bu konuda bir sözü var: Content is gold! Yani İçerik Altındır!

Bir sitenin ziyaretçiler tarafından tercih edilebilir olması, arama motorlarında çıkması, arama motorlarının siteyi ziyaret etmesi ve sonuç olarak bir sitede etkileşim yaratılabilmesi için içerik gerekir.

Düzenli içerik üreten siteler kısa sürede yükselir ve ziyaret edilirler. Bu da SEO’nun her anlamda temelini oluşturur. Dilerseniz merak edilen soruların yanıtlarıyla içerik konusunun detaylarına bakalım.

Ne sıklıkla içerik üretilmeli?

blogger seo ayarları
blogger seo ayarları

Bu konuda arama motorları tarafından getirilmiş bir sınır söz konusu değil. En bari örnek ise haber siteleri olacaktır. Haber siteleri ziyaretçi kaybetme korkusuyla son birkaç yıldır haber dışında yazılara da yer vermeye başladılar. Alanları olmayan konularda dahi içerik üreten siteler otoriter oldukları içi kısa sürede ilk sıralara yerleştiler… Neyse. Bu siteler günlük yüzlerce içerik yayınlıyor ve herhangi bir sorun yaşamıyorlar. Sizler de böyle bir limiti kafanızdan çıkarın ve vakit buldukça siteniz ve bloglarınız için özgün ve bilgilendirici içerikler üretin.

Türkiye nüfusuna oranla oldukça az içerik üreten bir site. Bu açığı birlikte kapatıp Türk internetini daha verimli hale getirmek elimizde!

Hangi konuda içerik üretilmeli?

blogger'da seo nasıl yapılır
blogger’da seo nasıl yapılır

Belirli bir konuya odaklanan siteler yapmak daha kısa sürede yükseliş getiriyor. Yani benim yaptığım gibi yapmayın, ilgi duyduğunuz yada bilgi sahibi olduğunuz tek bir konuda yazın 🙂 Yalnızca belli bir alana yönelik siteler kullanıcıların daha çok aklında kalıyor. Örneğin Apple telefonların teknik sorunlarıyla ilgili yazıların yayınlandığı, videoların çekildiği ve yalnızca bu işle ilgili haberlerin olduğu bir site kullanıcıların daha çok aklında kalır ve sorunları olduğunda oraya giderler.

Konu olarak da sınırlama yok… Yasalara uygun, bilgi sahibi olduğunuz yada sevdiğiniz bir alan belirleyip yazmaya başlayın!

İçerik SEO’nun neresinde?

blogspot seo nasıl yapılır
blogspot seo nasıl yapılır

Bir sitenin karşılaması gereken bütün SEO kriterlerini sıralasak içerik bunun %90’ını oluştururdu. Geriye kalan bütün ayarlar, benim daha önce anlattıklarım vb. yöntemler SEO’nun çok küçük bir kısmı. Çünkü bir siteyi okunabilir kılan ve değerli yapan şey ziyaretçilerine verdiği bilgidir. Arama motorları bile bir siteyi arama sonuçlarına eklerken içeriğin gerçekten faydalı olup olmadığına, içerdiği medya (fotoğraf, video) sayısına ve uzunluğuna bakarak karar veriyor.

Bu içeriğin bulunabilir olması ve bazı önemli noktalar da yok değil, onlardan da bahsedeceğiz…

İçeriği okuyucuya ulaştırmak

yazılarım üst sıralarda çıksın
yazılarım üst sıralarda çıksın

Yazı yazıyorum ama siteme kimsenin gelip gittiği yok diyenler olabilir. Bu sorunun çözümü sabırla içerik üretmeye devam etmek ve yazıları her platformda paylaşmaktır. Bir sitenin iyi yerlere gelebilmesi için net bir süre veremem belki ama kısa sürmediğini ve Türkiye gibi ülkelerde çok daha fazla çaba istediğini söyleyebilirim.

Yazılarını okuyuculara ulaştırmak için Pinterest, Google+, Facebook, Twitter, Reddit, StumbleUpon sitelerinde sürekli paylaşın. Bu sosyal paylaşım sitelerinden sürekli aktif ziyaretçi çekebilirsiniz.

Bu konuda kendi uyguladığım ufak bir tüyo vermek istiyorum; yazdığınız konuyu büyük forumlarda konu açarak bilgi isteyen kullanıcılara yazın. SDN, WMAracı, r10, Donanımhaber, Technopat, Kadınlarkulübü, Kızlar Soruyor gibi sitelerde içeriğinizi kısa sürede binlerce kişiye ulaştırabilirsiniz.

Yazacak bir şey bulamıyorum!

site ziyaretçi sayısı arttırma
site ziyaretçi sayısı arttırma

Ben de sitem için sık sık yazılar yazıyorum. Arada sırada tıkandığım oluyor. Bunun nedeni araştırma yapmamak. Kafanızı bilgisayardan kaldırın ve çevrenize bakın… Yalnızca sitenizle ilgili değil farklı olaylarla da ilgili fikirler üretin.

Tıkandığınız durumlarda yapabileceğiniz başka bir şey ise rakiplerinizi analiz etmek olsun. Sizinle aynı alanda içerik üreten siteleri tespit edin ve ara sıra ne yazdıklarına bakın. Bu sitelerin içeriklerini kopyalayın demiyorum ancak size ilham vermesi açısından başlıklara bile göz atabilirsiniz. Eğer yardımcı olduklarını düşünüyorsanız onların sitelerine anonim yorumlar yapın veya kendi yazınızda onların sitesine link verin.

İngilizce biliyorsanız yabancı siteleri de sık sık ziyaret edip nelerle ilgili yazdıklarına bakabilirsiniz. Bu yazıları direk çeviri olarak yayınlayıp link verebilir yada aynı konuyu farklı ve daha iyi bir şekilde ele alabilirsiniz.

Sitenizin ulaşılabilir olduğundan emin olun

blogger seo teknikleri
blogger seo teknikleri

Bir sitenin Google tarafından bulunabilir olması için içerik üretmesinin yanında google kaydının yapılması ve site haritasının gönderilmesi gerekir. Bu işlemler arama motoru botlarının sitenizi daha iyi tanımasına yardımcı olur.

Ulaşılabilirlikten çıkarabileceğimiz diğer bir sonuç ise içeriğin kullanıcılar tarafından kolayca erişilip okunabilir olmasıdır. Bu nedenle sitenizde tam sayfa ve pop-up reklamlar kullanmamaya özen gösterin. Bu reklamlar insanların yazıları okumasını zorlaştırır.

Tasarımınızın da bu konuda çok etkili olduğunu söyleyebilirim. Responsive yani her çözünürlükle uyumlu tasarımlar ve hızlı siteler hem ziyaretçiler hem de arama motorları tarafından çok sevilir. Bu temalarda kullanılan fontun büyüklüğü de önemlidir. Eskiden 11-12 PX fontlar gözdeyken şimdilerde 14-15 PX fontlar daha çok tercih ediliyor.

Son sözler…

blogger arama motoru optimizasyonu
blogger arama motoru optimizasyonu

İçerik üretim konusunda disiplinli bir yaklaşım benimsenmeli ve düzenli olarak yazılar yazılmalıdır. Boş geçirilen bir gün bile bu büyük sistem çarkının işlememesine neden olabilir.

Bir site ara vermeden içerik yayınlamalı ve sürekli bu yazıları sosyal medya sitelerinde paylaşmalıdır. Sitenize günde en azından birkaç saatinizi ayırın. Bu süre içinde yeni yazı yazın, eski yazılarınızı güncelleyin ve sosyal paylaşımlara devam edin.

Hoşçakalın!

Birde Buna Bak

Outlook Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Outlook hesap silme işleminin detayları. Outlook hesap silme linki ve resimli anlatımını yazımızda bulabilirsiniz… Outlook …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir