Anasayfa / Uncategorized / “Bu Siteye Ulaşılamıyor Bağlantı Sıfırlandı” Hatası Nasıl Çözülür?

“Bu Siteye Ulaşılamıyor Bağlantı Sıfırlandı” Hatası Nasıl Çözülür?

bu siteye ulaşılamıyor bağlantı sıfırlandı“Bu siteye ulaşılamıyor bağlantı sıfırlandı” hatasının çözüm yollarını arıyoruz…

İnternette gezinirken karşımıza çıkan pek çok hata vardır. Google Chrome kullanıcılarının daha sık yaşadıkları bu sorunlardan biri de “Bağlantı sıfırlandı” hatasıdır. Bu hata bir web sitesine erişmeye çalışırken karşımıza çıkar ve çözmek oldukça can sıkıcı olabilir.

Google Chrome bağlantı hataları günümüzde oldukça yaygındır. Çok sinir bozucu olduğu kadar kullanıcı deneyimine de zarar veren bu hatalar son engellemelerle birlikte daha da sıklaştı. Bir siteye erişmek istediğinizde sizi kısıtlayan bu hatanın birkaç denemeyle birlikte çözümünü de buldum.

Elimden geldiğince sizlere pratik ve kolay yöntemleri gösterip karmaşık proxy ve bilgisayar ayarlarından uzak tutmaya çalışacağım. Sorunun kısayoldan çözümüne ulaşıp sizi kurtarmak istiyorum. Önce hatanın ekran görüntüsünü ve tam metnini yayınlayıp aynı şeylerden mı bahsediyoruz anlaşalım…

Bu siteye ulaşılamıyor, Bağlantı sıfırlandı.

Aşağıdakileri deneyin:

  • Bağlantınızı kontrol etme
  • Proxy’yi ve güvenlik duvarını kontrol etme
  • Windows Ağ Teşhislerini Çalıştırma

ERR_CONNECTION_RESET

bağlantı sıfırlandı hatası ekran görüntüsü
bağlantı sıfırlandı hatası ekran görüntüsü

DNS Kullanın

Erişmeye çalıştığınız site devlet tarafından engellenmiş olabilir. Yada internet satın aldığınız internet servis sağlayıcınız bu siteyi aile koruma filtresi programı kapsamında filtrelemiş ve erişime kapatmış olabilir. Bu tür engellemeleri aşmanın en pratik yolu DNS kullanmaktır. DNS hem internetinizi hızlandırır hem de ulaşılamayan sitelere kolayca erişmenizi sağlar. 2018’in en hızlı dns adresi hangisidir öğrenmek için şu konuya: En Hızlı DNS Adresi 2018 ve dns nasıl değiştirilir bilmiyorsanız şu konuya gözatabilirsiniz: DNS Değiştirme 2018 DNS değiştirdiğiniz halde girmeye çalıştığınız site halen açılmıyorsa o halde daha site için daha ciddi engelleme yöntemleri söz konusu olabilir. Diğer çözümleri inceleyin.

VPN Kullanın

Bu siteye ulaşılamıyor, bağlantı sıfırlandı hatasının en pratik çözümlerinden biri VPN kullanmaktır. DNS ile giremediğiniz sitelere VPN ile girebilirsiniz . Erişilemeyen siteler genellikle yalnızca Türkiye’de yaşayanlar kullanıcılara engellenir. VPN ise internet konumunuzu değiştirerek yurtdışı gösterir ve girmek istediğiniz tüm sitelere girebilirsiniz. Yalnızca VPN ile girilebilen siteler ciddi erişim yasaklarına maruz kalan sitelerdir, bu nedenle girmek istediğiniz sitenin güvenli ve yasadışı bir site olmadığına emin olun.

Ben tarayıcıyla birlikte gelen bir VPN kullanmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü VPN açılmayan sitelere erişmenizi sağlasa da interneti bir miktar yavaşlatıyor. Bütün gün VPN ile internette gezinmek çok mümkün olmuyor. Bu yüzden pratik şekilde açıp kapatabileceğiniz ve tarayıcıyla tümleşik şekilde gelen Opera VPN’i tavsiye ediyorum. Tamamen ücretsiz, kolay kullanımlı, farklı lokasyon tercihleri var ve tek tuşla açıp kapatabiliyorsunuz. Diğer detayları için bkz: Opera VPN

Yeni piyasaya sürülen ve bilim insanları tarafından geliştirilen ProtonVPN’yi de deneyebilirsiniz: ProtonVPN

IP Resetleyin

Girmeye çalıştığınız sitelere erişmenin pratik yollarından biri de IP resetlemektir. IP adresini resetleyerek bağlantı sıfırlandı hatası veren web sitelerin erişebilirsiniz. IP adresinizi resetlemek için Windows’un çalıştır yada arama bölümüne “cmd” yazın ve yönetici olarak çalıştırın. CMD komutu, komut istemi’ni çalıştıracaktır. Burada “netsh winsock reset catalog” yazarak onaylayın ve IP adresiniz resetlenmiştir.

ip reset
ulaşılamayan sitelere girmek için ip resetleyebilirsiniz

IP resetlemenin bir de aracı var. Complete Internet Repair programını kullanarak internet bağlantınıza dair bütün ayarları sıfırlayabilir ve önbelleğinizi temizleyebilirsiniz. Programı indirmek için şu adresi ziyaret edin: Complete Internet Repair

Antivirüs ve Güvenlik Duvarını Kapatın

Windows’un kendi güvenlik duvarı vardır. Bu güvenlik duvarı internette gezinirken bazı siteleri kara listeye alarak erişmenizi engelleyebilir. Eğer bilgisayarınıza bir antivirüs yada internet security programı kurduysanız aynı işi bu programın kendi güvenlik duvarı yapabilir. Belli siteleri güvenli olmadığı gerekçesiyle erişime kapatan güvenlik duvarlarını devre dışı bırakarak girmek istediğiniz sitelere girebilirsiniz.

Firewall olarak da bilinen bu uygulamayı devre dışı bırakmak için Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Windows Defender Güvenlik Duvarı > Sol menüde Gelişmiş Ayarlar > Windows Güvenlik Duvarı Özellikleri’ni açın. Burada karşınıza farklı sekmelerin olduğu bir pencere gelecektir. Etki Alanı Profili, Özel Profil ve Ortak Profil sekmelerine sırasıyla girerek “Güvenlik Duvarı Durumu“nu kapalı duruma getirin.

windows güvenlik duvarını kapatarak bağlantı sıfırlandı hatası çözümü
windows güvenlik duvarını kapatarak bağlantı sıfırlandı hatası çözümü

Antivirüs/Internet Security programının güvenlik duvarını kapatmak içinse windows görev çubuğundaki (sağ köşede) simgesini sağ tıklayıp Ayarlar’a ulaşarak kapatabilirsiniz.

Sistem Taraması Yaptırın

Bu siteye ulaşılamıyor, bağlantı sıfırlandı hatasına neden olan durumların başında virüsler gibi zararlı yazılımlar gelir. Zararlı yazılımlar internet sitelerinden, reklamlardan, flash belleklerden ve indirdiğiniz dosyalardan bilgisayarınıza bulaşabilirler. Bu kötücüller bazı sitelere erişmenizi kısıtlamalarının yanında internetinizi tamamen kapatabilirler. Hatta bazı virüsler sadece antivirüs sitelerine erişiminizi kısıtlayarak kendisini ortadan kaldırmanızı engellemeye çalışır.

Bu yazılımları temizlemek için Malwarebytes (Güvenli modda çalıştırın), KasperSky, Norton, Bitdefender programlarından birini kullanabilirsiniz.

Erişmeye Çalıştığınız Site Çökmüş veya Kapanmış Olabilir

Bir siteye yukarıda gösterilen yöntemlerin tümünü denediğiniz halde ulaşamıyorsanız o site tamamen kapatılmış veya kısa süreliğine çökmüş/bakımda olabilir. Devlet siteleri gibi bazı siteler belli bir limite kadar kullanıcıya hizmet verebilir. Kısa süre içinde yüzbinlerce kişinin akın ettiği bir site o anda çökerek hizmet veremez duruma gelir ve bağlantı sıfırlandı hatasıyla karşılaşırsınız. Bu durumda tek yapmanız gereken sitenin tekrar aktif olmasını beklemektir.

Girmeyi denediğiniz site sunucularını tamamen kapatmış olabilir. Örneğin youtube videolarını mp3’e çeviren meşhur “http://youtube-mp3.org/” sitesi sessiz sedasız kapatıldı. Bu siteye artık hiçbir şekilde girilmiyor. Sizin de girmek istediğiniz site bu şekilde kapatılmış olabilir. Bunu anlamanın tek yolu başka kullanıcıların da erişemiyor olduğundan emin olmak.

İnternet Servis Sağlayıcınızla Görüşün

Türkiye’de Türknet, Uydunet, Superonline, Türk Telekom, Vodafone, D-Smart ve yerel internet firmaları gibi internet servis sağlayıcılar var. Bu firmaların girişini engelledikleri siteler de aynı değil. Bir firmada girilmeyen siteye diğer bir firmada kolayca girilebiliyor. Bu tür yanlışlıkların önüne geçmek için firmaların müşteri hizmetlerini arayıp görüşebilirsiniz. Bir websitesinin engellenip engellenmediğini yada tüm çözüm yollarına rağmen giremediğiniz siteye nasıl girebileceğinizi öğrenmek için firmanızla görüşün ve destek isteyin. Bir siteye mutlaka girmeniz gerekiyorsa ve engellenmesinin anlamsız olduğunu düşünüyorsanız firmaya durumunuzu bildiren mail atın.

Adresin Başına HTTPS Yazarak Girmeyi Deneyin

Bazı filtreler HTTPS protokolüne sahip olmayan sitelere girişi engeller. HTTPS daha güvenli bilgi aktarımı ve internet gezintisi sağlayan bir güvenlik hizmetidir. Site adresinin başında HTTPS yoksa bazı filtreler bu siteleri güvenli değil olarak kabul eder ve engeller. Bu durumda yapılması gereken site adresinin başına HTTPS eklemektir. Örnek olarak bir siteye şu şekilde giremiyorsanız: www.siteadresi.com/, başına https ekleyerek girmeyi deneyin: https://www.siteadresi.com/.

Modeminizi Resetleyin

İntertte bağlanmak istediğiniz sitede bağlantı sıfırlandı hatası alıyorsanız ve yukarıdaki çözümler işe yaramadıysa sorun modeminizden kaynaklanıyor olabilir. Bazı hatalı veriler kayıtlı kaldıklarından sorun bir türlü çözüme kavuşmuyor ve çoğu siteye giremiyorsunuz. Bu durumda yapılması gereken modemi resetlemektir. Modem arayüzüne girmek için 192.168.1.1 yada 192.168.2.1 adresini kullanın, bu adresi tarayıcı adres satırına yazıp onaylayın. Ardından modem arayüz şifresini girerek modem ayarlarına ulaşın. Her modemin varsayılan arayüz şifresi farklıdır, kendi modem markanızla birlikte arama yaparak bulabilirsiniz. Modem ayarlarından Bakım > Aygıt Yönetimi > Yeniden Başlat diyerek modeminizi resetleyebilirsiniz.

Modemi resetlemenin diğer yolu ise direk modem kutusu üzerindendir. Modemin sol veya arka tarafından konumlanmış bir reset tuşu vardır. Tuş içeri gömülü olduğundan bir kürdana ihtiyacınız var. Kürdanı reset tuşuna bastırdıktan sonra 15-20 sn kadar basılı tutun ve çekin. Modeminiz 1 dakika içinde resetlenecektir.

Son sözler…

Çeşitli yöntemler deneyerek “Bu siteye ulaşılamıyor, bağlantı sıfırlandı” hatasını çözmeye çalıştık. Burada anlatılan yöntemlere rağmen bir siteye erişemiyorsanız yorum formundan bildirerek destek isteyebilirsiniz. Eğer bu yöntemlerden farklı olarak başka bir bilgiye sahipseniz bize ileterek başkalarının faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Birde Buna Bak

Outlook Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Outlook hesap silme işleminin detayları. Outlook hesap silme linki ve resimli anlatımını yazımızda bulabilirsiniz… Outlook …

5 yorumlar

  1. bu hatalar dns veya tarayıcı tarzı sebeblerden olabiliyor.anlatımız çok faydalı teşekkürler

  2. her internet kullanıcısı winzort kullanmıyor…

  3. Malesef yasaklı sitelerde bu hatayı alıyorum,aile filtresi uygulanıyor olabilir,hala aşamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir