Anasayfa / Yazılım / Chromium Tarayıcı İndirme, Kurulum ve Güncelleme

Chromium Tarayıcı İndirme, Kurulum ve Güncelleme

chromiumGoogle Chrome’un temelini oluşturan tarayıcıyı tanıyor musunuz? Yine Google tarafından geliştirilen ve halen birçok kişi tarafından Linux üzerinde kullanılmayan devam eden oldukça kullanışlı bir tarayıcı: Chromium! Daha çok Linux tabanlı işletim sistemlerinde tercih edilse de Windows sürümü de var ve gayet başarılı.

Chrome tarayıcıda hangi özellik varsa birebir aynını içeren ve açık kaynak olan bu tarayıcıyı alternatif olarak kullanmak isteyebilirsiniz. Hız, kararlılık gibi tarayıcı özelliklerinden vazgeçemiyorsanız Chromium tam size göre.

Yalnız bu tarayıcının indirilmesi diğer tarayıcılardan biraz farklı. Gördüğüm kadarıyla insanlar yanlış Chromium sürümlerini indiriyor ve API key sorunu yaşıyorlar. Bazı Chromium sürümleri senkronize çalışmadığından API key ister ve size tarayıcıyı kullandırtmaz. Sorunsuz bir deneyim için bu yazıdaki Chromium indirme linklerini kullanmalısınız.

Güncellemesi de diğer tarayıcılardan farklıdır. Klasik tarayıcılar gibi Hakkında kısmına giderek güncelleme yükleyemiyorsunuz. Bunun için de bir araca ihtiyacımız olacak.

Chromium Tarayıcı İndirme ve Kurulum

Chromium indirme sayfasına gidin: http://chromium.woolyss.com/
Açılan sayfada en üstte yer alan Installer seçeneğine tıklayın.

chromium indir
chromium indir

45 MB boyutunda “chromium-sync” adında bir uygulama indirilecek.
Çift tıklayıp çalıştırın ve kurulum bitmesini bekleyin. Diğer tarayıcılara göre çok daha kısa sürede kurulacaktır.

Chromium Güncelleme

Chromium tarayıcıyı güncellemek için yukarıda vermiş olduğum siteyi sürekli takip edip kararlı sürümleri indirmeniz gerekiyor. Sürekli geliştirilen ve sık sık yeni güncellemeleri yayınlanan Chromium’u “Hakkında” bölümünden güncellemek mümkün değil.

Zamanla her tarayıcıda güvenlik açıkları çıkabiliyor ve yeni özellikler ekleniyor. Bu nedenle Chromium’u kullanmaya kararlıysanız düzenli aralıklarla güncelleme yapmalısınız. Chromium’un bu işlem için geliştirdiği resmi bir aracı yok ancak yazılımcıların ücretsiz sağladığı gayet işlevsel bir güncelleme aracı var: Chrlauncher!

Chrlauncher yazılımının sitesi: https://www.henrypp.org/product/chrlauncher?utm_source=omgchrome
Sayfayı açtıktan sonra en alta inin ve Download sekmesindeki .zip uzantılı programı indirin.
Program açıldıktan sonra işletim sisteminizin sürümüne göre 32 yada 64 bit seçerek başlatın. Yazılım güncellemeleri otomatik olarak denetleyecek ve en son sürümü indirecektir.

Chrlauncher
chromium güncelleme aracı

Program güncellemeyi yaptıktan sonra tarayıcınızı sıfırlıyor, bu nedenle yer imleri ve şifreler gibi verilerinizi yedeklemeyi unutmayın.

Birde Buna Bak

Yandex Tarayıcıya İDM Eklentisi Nasıl Kurulur?

Yandex Browser yada Türkçe adıyla Yandex Tarayıcı Ruslar tarafından geliştirilen ve ülkemizde de yaygın olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir