Anasayfa / Uncategorized / CS:GO Ping Düşürme Yöntemleri | CS:GO Gecikme Süresini Azaltın

CS:GO Ping Düşürme Yöntemleri | CS:GO Gecikme Süresini Azaltın

cs go ping düşürmeCS:GO (Counter-Strike: Global Offensive) ping düşürme yöntemleriyle oyundaki keyfinizi arttırabilirsiniz. CS:GO ping’i azaltarak gecikme sürelerini iyileştirin ve rekabetçi maçlara kaldığınız yerden devam edin!

CS:GO, Steam üzerinden arkadaşlarınızla oynayabildiğiniz bir multiplayer FPS ve Aksiyon oyunudur. Valve tarafından geliştirilen Counter Strike serisinin sonuncu ve en popüler oyunudur. Tek başınıza yada takım kurarak arkadaşlarınızla oynayabildiğiniz oyun internet bağlantısına ihtiyaç duyar ve ping süresi oyundaki performansı etkileyen en önemli unsurlardan biridir.

Türkiye’de yaşayan CS:GO oyuncuları ping süresinin oldukça yüksek olmasından şikayet ederler, sonuna kadar da doğrudur. Bunun başlıca nedeni Valve’nin yüzbinlerce oyuncu bulunmasına rağmen Türkiye’de server açmamasıdır. Türkler, Avrupa serverlerine bağlanmak zorunda kaldıkları için haliyle uzak bir nokta ve ping süresi de uzuyor.

CS:GO ping düşürmenin kalıcı yöntemi Valve’nin Türkiye’de server açması, tıpkı LoL gibi. Lol oyuncuları Türkiye’de server olduğu için 5-10 ping ile oyun oynayabilmektedirler. Ancak CS:GO oyuncuları halen bekliyor. Bende bu yazıda ping süresini az da olsa düşürmeyi anlatmak istiyorum…

CS:GO Ping Düşürme Yolları

1 Ping süresini azaltmak istiyorsanız internet bağlantısını kablosuz wifi ile değil ethernet kablosu kullanarak sağlamalısınız. Kablolu internet bağlantısı hem ping’i düşürür hem de oyunlardaki lag ve bağlantı kopma sorunlarını azaltır. Wifi ile bağlantı sağlanan bir oyunda veri kaybı yaşayacağınızda oyunda ping de yüksek olacaktır. Veriyi kayıpsız ve daha güçlü şekilde çekebilmek için CAT5 ethernet kablosu kullanmalısınız.

2 Normal şartlarda indirme yapılması yada oyun oynadığınız sırada başka birinin aynı interneti kullanarak video izlemesi ping süresini etkilemez. Online oyunlar çok düşük veri tükettiklerinden fazla veri aktarımına ihtiyaç duymazlar. Ancak ülkemizde internet servis sağlayıcıların kullanıcılara sundukları oranlar çok düşük olduğundan internetinizi kullanan başka birisi varsa oyun sırasında ping süresi ve lag artmaktadır. Oyun esnasında rahat oynayabilmek için wifi verisini kapatmayı deneyebilirsiniz.

3 Oyun sırasında ping süreleri 40-50ms olan Türk oyuncuları görmüşsünüzdür. Bu oyuncuların ping süresinin sizden daha düşük olmasının nedeni oturdukları konum ve internet servis sağlayıcıyla alakalı.

Hakkari’de oturan biriyle, Edirne’de oturan birinin ping süresi arasında ortalama 30-40ms fark vardır. Bunun nedeni Edirne’nin EU serverlerine daha yakın olmasıdır. Edirne’de yaşayan bir CS:GO oyuncusu EU serverine bağlanmak için çok daha az yol kat etmek zorunda kalır ve ping süresi de doğru orantılı olarak düşer.

Türk oyuncular arasında ping süresi düşük olanların bazılarının internet satın aldıkları firma da onların lehine olabilir. Aynı ilde hatta aynı mahallede yaşayan iki farklı oyuncunun biri diğerinden çok daha az ping ile oyun oynayabilir. Bunun nedeni de firmanın yurtdışı çıkışlarının farklı olmasıdır. Benim yaptığım denemelere göre en az ping süresi D-Smart firmasında. Benim bulunduğum ilde bu sıralama Superoneline > Türk Telekom > Türknet şeklinde.

4 CS:GO ping düşürmenizi sağlayan programlar da var. Bunlardan benim test edip faydasını gördüğüm Leatrix Latency Fix 3 programı var. Bu program internetteki gecikmesi süresini azaltarak daha stabil bir bağlantıya sahip olmanızı sağlıyor. WoW geliştiriciler tarafından yayınlanan programı indirip kurun. Programı açtıktan sonra tek yapmanız gereken Install butonuna tıklamaktır. İnternetinizdeki gerekli düzenlemeler otomatik olarak yapılacaktır.

5Ping’i azaltmanın diğer bir yolu da DNS kullanmamaktır. DNS sunucuya bağlanmak için kullanılan bir aracı servistir ve bağlantı süresini az da olsa uzatır. CS:GO’da ping’i düşürmek için her zaman varsayılan dns adreslerini kullanın. Varsayılan dns adresleri servis sağlayıcınız tarafından size otomatik tanınan adreslerdir ve en az ping süresini bu adresle alırsınız. Dns adresinizi varsayılana döndürmek için DNS Jumper programını kullanabilirsiniz.

Her ne kadar ping süresini düşürme yöntemlerini denesek de belli bir miktar iyileştirmenin üstüne çıkamıyoruz. Ping süreleri bir noktadan sonra ne yaparsanız yapın mesafeden dolayı düşmeyecektir. Türkiye’de CS:GO oyuncularının ping süresinin azaltılması için bu isteklerini Valve’ye aktarması ve yüzbinlerce oyuncuyu mağdur etmemesi istenmelidir.

İyi oyunlar!

Birde Buna Bak

Outlook Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Outlook hesap silme işleminin detayları. Outlook hesap silme linki ve resimli anlatımını yazımızda bulabilirsiniz… Outlook …

1 yorum

  1. cs go'nun türkiye'de sunucusu olmadığından türk oyuncular ping sorunu yaşamakta malesef.cs oynayanlar bilir ping çok önemlidir.söylediğin tavsiyeleri deneyeceğim çok sağolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir