Anasayfa / Yazılım / NVDIA Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Güncellenir? (Temiz Kurulum)

NVDIA Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Güncellenir? (Temiz Kurulum)

Marka veya modeli ne olursa olsun ekran kartınız çok eski bir seri değilse güncellemeler Geforce Experience üzerinden yapılır. MSI, Asus, Evga, Zotac ve PNY fark etmez…

Geforce Experience, NVDIA tarafından geliştirilen ve ekran kartının güncellemelerini ve oyunların optimizasyonlarını yapabildiğiniz bir yönetim paneli. Bu panel NVDIA denetim masasından bağımsız olarak çalışan bir alan.

NVDIA, sattığı ekran kartlarına ayda bir bazen de iki güncelleme gönderen ve devamlı yeni ekran kartları üreten bir şirket. Ekran kartınız yıllanmış bile olsa aralıksız güncelleme gelmeye devam ediyor. Yeni oyunlar için optimizasyonlar, performans artışları gibi birçok geliştirme ekleniyor.

Geforce Experience için yazılan tanıtım şöyle: “Sürücülerinizi güncel tutun. Oyun ayarlarınızı optimize edin. Hatta videolar, ekran görüntüleri ve canlı yayınlar kaydedip bunları arkadaşlarınızla paylaşın. GeForce® Experience™ tüm bunları yapmanıza olanak sağlar. GeForce® GTX grafik kartınız için mükemmel bir yol arkadaşı.

NVDIA ekran kartının Geforce Experience yazılımını güncellemek için Geforce Experience arayüzüne girip sürücüler bölümünden güncelleştirmeleri denetleyebilirsiniz.Eğer yeni bir sürücü bulunmuşsa indirip kuracaktır. Ancak ben bu yöntemi önermiyorum. Çünkü üst üste binen yazılım güncellemeleri ekran kartının eski performasını kaybetmesine neden oluyor. Sizlere ekran kartı sürücüsünü tamamen kaldırıp temiz kurulum yapmayı göstermek istiyorum.

Ekran Kartı Sürücüsü Temiz Kurulumla Nasıl Kurulur?

Geforce Experience’yi güncellediğinizde size bir temiz kurulum seçeneği sunuyor ancak bu da işe yaramıyor ve ekran kartının performasını zamanla kaybediyorsunuz. Bu yazıda sizlere “Display Driver Uninstaller” adındaki programı tanıtıp kullanımını göstereceğim.

Bu program ekran kartınızda geçmiş sürüme ait ne varsa ayrım yapmaksızın siliyor ve hiç kurulmamış hale getiriyor. Programı aşağıdaki adresten indirebilirsiniz:

http://www.guru3d.com/files-get/display-driver-uninstaller-download,1.html

Programı indirip kurduktan sonra “Display Driver Uninstaller“i açın. Başlatma seçeneğini “Güvenli mod” olarak seçin. Ardından “Güvenli modda yeniden başlatın” butonuna tıklayın ve bilgisayarınızın yeniden başlatılmasını bekleyin. Hiçbir şey yapmanıza gerek yok, sistem otomatik olarak güvenli moda girecektir.

Eğer bu ekran karşınıza gelmediyse programın arayüzünden ayar çekeceğiz, onu da aşağıda bulabilirsiniz.

ekran kartı sürücüsü nasıl kaldırılır
ekran kartı sürücüsü nasıl kaldırılır

Güvenli modda başladıktan sonra “Temizledikten sonra yeniden başlat” butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın. Kısa süre içinde eski ekran kartı sürücüsü kaldırılacak ve tüm dosyaları silinecektir.

ekran kartı driver temiz kurulum
ekran kartı driver temiz kurulum

Temizlik işlemi tamamlandıktan sonra sistem güvenli moddan yine kendisi çıkacak ve normal modda başlayacaktır. Ekran çözünürlüğünüz değişmiş olabilir, eski sürücü tamamen kaldırıldığı için yeni sürücü indirip kurmalısınız. Geforce Experience sitesine giderek sürücünüzün son sürümünü indirip kurabilirsiniz.

İlk adımdaki güvenli modda başlatma seçeneği önemli, programın doğru çalışması için güvenli modda çalışması gerekiyor. Eğer sizde programın ilk açılışında güvenli mod seçeneği çıkmıyorsa programın arayüzünde en üst sol menüde bulunan Seçenekler’i tıklayın. Açılan sayfada “Başlangıçta Güvenli Mod mesaj kutusu göster” seçeneğini işaretleyip kapatın ve programı yeniden açın.

ekran kartı sürücüsünü kaldırmak ve yenisini kurmak
ekran kartı sürücüsünü kaldırmak ve yenisini kurmak

Eski ekran kartı sürücüsünü kaldırıp yenisini nasıl kurmanız gerektiğini gösterdik. Temiz kurulum olarak adlandırabileceğimiz bu işlemi alışkanlık haline getirirseniz ekran kartının yazılımsal olarak problem çıkarmasının önüne geçebilirsiniz.

Display Driver Uninstaller programını AMD ve Intel ekran kartlarını kaldırmak içinde kullanabilirsiniz. Ayrıca Teknoseyir bu işlem için bir video çekmiş, programın kullanımını canlı olarak görmek isterseniz bu güzel videoyu izleyebilirsiniz.

Birde Buna Bak

Yandex Tarayıcıya İDM Eklentisi Nasıl Kurulur?

Yandex Browser yada Türkçe adıyla Yandex Tarayıcı Ruslar tarafından geliştirilen ve ülkemizde de yaygın olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir