Anasayfa / Yazılım / Eskimiş Google Chrome İlişkilendirmeniz Var Hatası Nasıl Çözülür?

Eskimiş Google Chrome İlişkilendirmeniz Var Hatası Nasıl Çözülür?

Eskimiş Google Chrome İlişkilendirmeniz VarSizi bilmem ama Internet Download Manager benim vazgeçemediğim programlardan biri. Yıllardır sorunsuz kullandığım ve internetten indirmek istediğim her dosyayı son sürat indirebilen pratik bir indirme yöneticisi.

Bu program internet tarayıcılarıyla entegre çalışarak indirmeleri otomatik algılıyor. Bunu da bir eklenti aracılığıyla yapıyor. Internet Download Manager’i (IDM) kurduktan sonra bilgisayarınızdaki tüm tarayıcılara otomatik olarak kurulan bu eklenti size bir şey yapmaya gerek kalmadan indirmeyi devralıyor.

IDM bazen Google Chrome ile uyum sorunu yaşayabiliyor. Bu sorun indirmeleri pek etkilemiyor ancak her indirme anında ekranda şöyle bir uyarı çıkıyor: “Eskimiş Google Chrome ilişkilendirmeniz var, yada Google Chrome ilişkilendirmesi yüklenmemiş. Nasıl düzelteceğinizi öğrenmek ister misiniz?

Bu uyarının çıkış nedeni tarayıcınıza şurada eklemiş olduğunuz eklentinin eskimesi: IDM Chrome İlişkilendirme Google Chrome’yi ve IDM’yi güncelleseniz de sorun ortadan kalmıyor. Tek çözüm eski IDM Chrome eklentisini güncellemek.

Eskimiş Google Chrome Eklentisini Kaldırıp Yerine Yenisini Kuralım…

İlk olarak eski idm eklentisini kaldırmak için Google Chrome’da adres satırına şunu yazın ve eklentileri açın: chrome://extensions/
Bu sayfada bulunan “IDM Integration Module” eklentisini sağ tarafındaki çöp kutusuna tıklayarak kaldırın.

IDM Integration Module kaldırma
IDM Integration Module kaldırma

Eski idm eklentisini kaldırdık, şimdi yerine yenisini kuracağız. En güncel IDM eklentisi bilgisayarınızdaki dosyanın içindedir. Dosyanın konumu: C:Program Files (x86)Internet Download Manager

Eğer Internet Download Manager güncel değilse güncelleyin. Güncelleyemiyorsanız bizzat şuraya yüklediğim “IDMGCExt” dosyasını masaüstünüze kaydedin.

Tekrar chrome://extensions/ adresine yani eklentilerin olduğu sayfaya ulaşın ve “IDMGCExt” isimli dosyayı sürükleyerek bu sayfaya bırakın.

IDMGCExt
IDMGCExt

Ardından karşınıza çıkan “IDM Entegration Module eklensin mi” uyarısını Uzantı Ekle diyerek onaylayın ve kurulumu tamamlayın. Eklentiler bölümünde IDM eklentisinin “Dosya URL’lerine erişimine izin ver” seçeneğini işaretlemeyi unutmayın.

Artık “Eskimiş Google Chrome ilişkilendirmeniz var…” şeklinde bir uyarıyla karşılaşmayacaksınız.

İyi indirmeler!

Birde Buna Bak

Yandex Tarayıcıya İDM Eklentisi Nasıl Kurulur?

Yandex Browser yada Türkçe adıyla Yandex Tarayıcı Ruslar tarafından geliştirilen ve ülkemizde de yaygın olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir