Anasayfa / Yazılım / Geforce Experience Açılmıyor | Nasıl Açılır?

Geforce Experience Açılmıyor | Nasıl Açılır?

geforce experience açılmıyor

Geforce Experience açılmama sorununa yakından bakıyoruz, geforce experience açılmıyor, neden olur ve nasıl çözülür detayları yazımızda…

Geforce Experience, NVIDIA tarafından geliştirilen ve ekran kartınıza ait pek çok özelliği bulabildiğiniz bir yönetim arayüzü. Oynadığınız oyunların listesini bulabildiğiniz ve optimize edebildiğiniz, oyunları kayıt edebilen, sürücü güncellemelerinin de yapıldığı bu arayüz bazı sorunlar çıkarabiliyor.

Özellikle uzun süre aynı ekran kartını kullanan ve aylık gelen sürücü güncellemelerini eksiksiz yapanlar fark edeceklerdir ki makine artık eski performasını vermez. Bunun nedeni üst üste binen güncelleme paketlerinin yarattığı bazı sıkıntılardır. Kimi kullanıcılarda ise daha ekran kartı alınır alınmaz sorun çıkarmaya başlar.

Bu yazımızda Geforce Experience açılmama sorunu nasıl çözülür buna değineceğiz. Bu sorun hiçbir uyarı mesajı vermeden kendini gösterebileceği gibi “nvidia’ya bağlanılamıyor” gibi mesajlarla da ortaya çıkabilir. Aşağıdaki çözüm yollarından biri mutlaka işinize yarayacaktır, sabırla hepsini deneyerek açılmama sorununuzu çözebilirsiniz.

Geforce Experience Açılmama Sorunu Çözümü

1. Yöntem Öncelikle Geforce Experience açılmıyorsa bu mutlaka bir sorun işaret ediyor demek değildir. NVIDIA, son güncellemelerinin ardından Geforce Experience simgesini görev çubuğundan kaldırdı. Eskiden bilgisayarın sağ alt köşesinde bulunan simge artık orada görünmüyor. Geforce Experience’yi arattığınız zaman ya bulunmuyor yada tıklasanız bile açılmıyor. Nvidia bunu neden yaptı bilinmez ama açmanın yolları var. O nedenle hiçbir çözüme geçmeden “C:Program Files (x86)NVIDIA CorporationNVIDIA GeForce Experience” klasörüne giderek “NVIDIA GeForce Experience.exe” dosyasını çalıştırmayı deneyin.

geforce experience.exe

2. Yöntem Bilgisayarı hızlandırma yöntemlerinden daha önce bahsetmiştik: Windows 10 Gereksiz Servisleri Kapatma | Hizmetler Nasıl Kapatılır? Bu yöntemlerin başında da gereksiz servisler geliyor. Bazı servisler (hizmetler) kapalı kaldıklarında performans artışı sağlasalar da bazı uygulamaların çalışmasını engelleyebiliyorlar. Onlardan NVDIA ile alakalı olanları “NVIDIA NetworkService Container“, “NVIDIA Telemetry Container“, “NVIDIA Display Container LS” ve “NVIDIA LocalSystem Container“. Bu hizmetlerden herhangi birini kapattıysanız tekrar açın. Hiç müdahale etmediğinizi düşünüyorsanız yine de arama hizmetler bölümüne giderek çalıştıklarından emin olun.

nvidia hizmetleri

3. Yöntem Geforce Experience açılmıyorsa bunun nedeni sistem dilinden kaynaklı bir arıza olabilir. Türkçe dil desteğindeki bazı hatalar nedeniyle experience açılmayabiliyor. Çözüm için Denetim Masası > Saat, Dil ve Bölge > Dil bölümüne gelin ve Dil Ekle butonuna tıklayarak İngilizce (ABD)’yi seçin. Ekledikten sonra tekrar Dil bölümüne döneceksiniz. İngilizce’nin karşısındaki “Seçenekler’i” seçin ve “Bunu birincil dil yap” seçeneğin tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınız tekrar açıldığında Geforce Experience’de sorunsuz çalışacaktır.

dil değiştirme

4. Yöntem Türkçe her zaman olduğu gibi yazılım desteği anlamında sıkıntılı bir dil. Sürücü güncellemeleri geç geliyor, yeterli optimizasyonlar yapılmamış oluyor v.s. O nedenle Geforce Experience sürücünüzü Türkçe olarak kullanmaktan vazgeçin. Bu pek çok sorununuzu çözecektir. Ben de uzun süredir İngilizce Geforce Experience kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamadım. Geforce Experience driverini sitesinden indirirken Türkçe yerine İngilizce’yi seçin ve öyle indirip kurun. Geforce Experience arayüzünde İngilizce bilmenizi gerektirecek ince bir ayar yoktur, o konuda içiniz rahat olsun.

geforce experience driver indir

5. Yöntem NVDIA, ekran kartlarına eski model olsalar dahi uzun süre güncelleme göndermeye devam ediyor. Bu güncelleme paketleri üst üste binerek performansı etkiledikleri gibi Geforce Experience’nin de açılmamasına neden olabiliyor. O nedenle sizlere temiz kurulum yapma yöntemini göstermek istiyorum. Bu sayede sisteminizdeki ekran kartı sürücülerine ait eski olarak ne varsa silinecek ve yepyeni sürücünüzle devam edebileceksiniz.

> İlk olarak “https://www.geforce.com/drivers” adresine giderek ekran kartınızın sürücüsünü İngilizce son sürümünü seçerek indirin ve seçtiğiniz bir yere kaydedin.

> Ardından “http://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html” adresine giderek NVIDIA sürücüsünü kaldıracak olan temiz kurulum programını indirin.

Daha sonra aşağıda görmüş olduğunuz videoyu izleyerek NVIDIA ekran kartı sürücü temiz kurulumla nasıl kurulur öğrenebilirsiniz. Bu video sayesinde hem experience açılmama sorununuz çözülmüş olacak hem de çok daha yüksek performans almaya başlayacaksınız.


Burada gösterilen çözümlerden hiçbir işinize yaramadıysa yorum formunu kullanarak iletebilirsiniz. Sizin için başka çözümler üretebiliriz.

İyi oyunlar!

Birde Buna Bak

Yandex Tarayıcıya İDM Eklentisi Nasıl Kurulur?

Yandex Browser yada Türkçe adıyla Yandex Tarayıcı Ruslar tarafından geliştirilen ve ülkemizde de yaygın olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir