Anasayfa / Yazılım / Google Chrome AMP Eklentisiyle AMP Hatalarını Çözün

Google Chrome AMP Eklentisiyle AMP Hatalarını Çözün

google chrome amp eklentisi amp validatorGoogle’ın henüz bir yaşını doldurmuş bir teknolojisi var: AMP! Accelerated Mobile Pages adı verilen bu yazılım teknolojisi, internet sayfalarının çok daha hızlı yüklenmesini ve klasik HTML yükünden kurtularak hafiflemesini sağlıyor. Blogger ve WordPress sitelerde kullanmanın oldukça kolay olduğu AMP, SEO açısından da sitenize olumlu katkı yapıyor.

Klasik web sitelerine göre 2-3 kat hızlanma sağlayan AMP’de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Örneğin style kodu kabul edilmiyor. Ve buna benzer bazı alışılageldik HTML kodları hatalara neden oluyor. Google’ın bu hataları tespit edip çözmenize yarayan bir aracı var: https://search.google.com/test/amp

Bu sayfaya gidip adresinizi yazdığınızda size sitenizin AMP uyumuyla ilgili bilgi veriyor. Eğer bir hata varsa bunun hangi koddan ve tam olarak nerede tespit edildiğiniz belirtiyor. Hiç hata yoksa “Geçerli AMP Sayfası” bildirimiyle geçer not alıyorsunuz.

Ancak bu işlem site tasarlayanlar için pek de pratik değil. Her işlemden sonra bir hata olup olmadığını tespit etmek için bu siteye girip adresinizi yazıp tarama yaparsanız çok vakit kaybedersiniz. Bunun önüne geçmek için ufak bir Google Chrome eklentisinden bahsetmek istiyorum: “AMP Validator“.

AMP Validator eklentisi yine Google tarafından geliştirilen ve sitenizdeki AMP hatalarını anlık olarak gösteren oldukça pratik bir eklenti. Eklenti sayfasına giderek tarayıcınıza kurduktan sonra sitenize giriş yapın. Eğer sitenizde kodlamaya bağlı bir AMP hatası varsa bunu duruma göre kırmızı veya sarı renkli uyarılarla belirtiyor. Hatanın yerini ve nedenini de söyleyerek çözüme yardımcı oluyor.

Eğer hiç hata yoksa yeşil yanarak sitenizin gayet sağlıklı olduğunu bildiriyor. Ayrıca gezindiğiniz sitelerin AMP versiyonları varsa masaüstünde açarak daha hızlı gezinti yapabiliyorsunuz.

Örnek olarak benim açtığım blogun AMP Validator tarafından durumunu aşağıdaki resimde görebilirsiniz. Hata olmadığı için yeşil renkli.

amp hatalarını tespit edip çözmek - google chrome amp eklentisi
amp hatalarını tespit edip çözmek – google chrome amp eklentisi

Bu noktada en önemli şey uyarıların rengi. Eğer sarı renkli bir uyarı alıyorsanız bu sitenizi pek etkilemeyen ve bir ara bakabileceğiniz bir hatadır. Ancak kırmızı renkle belirtilen hatalar sitenizin arama sonuçlarına etki edebilecek kritik hatalardır ve kısa süre içinde çözümlenmeleri gerekir.

Eğer sitenizde varolan kritik bir hatayı çözdüyseniz yukarıda vermiş olduğum Amp Testi sayfasına gidip sitenizi kontrol edin ve sonucu Google’a Gönder diyerek arama motoruna iletin. Bu sayede sitenizin arama sonuçlarına yansıyan bir hata varsa çözülecektir.

hatasız amp html sayfası
hatasız amp html sayfası

Birde Buna Bak

Yandex Tarayıcıya İDM Eklentisi Nasıl Kurulur?

Yandex Browser yada Türkçe adıyla Yandex Tarayıcı Ruslar tarafından geliştirilen ve ülkemizde de yaygın olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir