Anasayfa / Uncategorized / Google Chrome “Hay Aksi” Hatası Çözüm Yolları

Google Chrome “Hay Aksi” Hatası Çözüm Yolları

google chrome hay aksiGoogle Chrome “Hay aksi” hatası nasıl çözülür, detaylı çözüm önerileri…

Google Chrome kullanıcılarının ara sıra karşılarına çıkan bir sorun var: Hay Aksi!

Bu mesaj sayfanın tamamen çökmesi ve kilitlenmesiyle karşımıza çıkan bir hatadır. Hay Aksi mesajının çıktığı sayfa kullanılmaz hale gelmiştir ve sayfanın içeriği görüntülenemez. Geçici olabildiği gibi kalıcı da olabilen bu sorunu çözmenin çeşitli yolları var.

Sayfayı Yenileyin

Bu hatayla karşılaşırsanız bilgisayarınızın ve tarayıcınızın ayarlarına kurcalamak yerine ilk olarak sayfayı yenileyin. Geçici olarak görüntülenen bu hata mesajı belli sayfalarda karşınıza çıkıyorsa klavyenizin F5 tuşuna basarak yada tarayıcının sol üst köşesindeki sağa ok işaretine tıklayarak sayfayı yenileyin.

Çerezleri ve Diğer Verileri Temizleyin

Eğer Hay Aksi mesajı bir veya birkaç sitede sürekli çıkıyor ve içeriği görüntüleyemeden sayfanın çökmesine neden oluyorsa sorun kalıcı olabilir. Bu durumda tarayıcı verileriniz temizleyebilirsiniz. Bazı site verileri tarayıcıda kayıtlı kaldığından hataya neden olan veriler de depolanıyor olabilir. Şifreleriniz hariç gelmiş geçmiş tüm verileri temizleyin. Google Chrome verilerini temizlemek için şu yazıya gözatın: Google Chrome Geçmişi Nasıl Silinir?

Eklentileri Devre Dışı Bırakın

Bu hatanın nedeni güncellemeyi unuttuğunuz bir eklenti olabilir. Bir eklenti, tarayıcı güncellenmesine rağmen kendini güncellemiyorsa hatalara neden olabilir. Tarayıcınızdaki tüm uzantıları devre dışı bırakarak bunu engelleyebilirsiniz. Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki üç nokta işaretine tıklayın ve Diğer Araçlar > Uzantılar’ı seçin. Açılan sayfada tüm eklentilerin karşısındaki Etkin seçeneğinin tikini kaldırın ve tarayıcınızı yeniden başlatın.

Chrome Virüslerini Temizleyin

Bazı zararlı yazılımlar Hay Aksi hatası almanıza neden olabilirler. Web içeriğini görüntülemenizi engelleyen bu virüsler tarayıcınıza bulaşarak çeşitli sorunlar yaratır. Google Chrome, geçtiğimiz aylarda tarayıcıya bulaşan virüsleri temizleyen bir araç yayınladı. Chrome temizleme aracını indirin ve kurun. Tarayıcınızı kapatıp programı açın ve tarama yaptırın. Eğer virüs tespit edilirse araç temizleyecek ve sorunu giderecektir.

Google Chrome’u Güncelleyin

Hay Aksi mesajının ana nedenlerinden biri de güncellenmeyen tarayıcıdır. Web sitelerini görüntülemeye çalıştığınızda Hay Aksi hatası alıyorsanız muhtemelen tarayıcı sürümünüz eskimiş demektir. Google Chrome’yi güncellemek için sağ üst köşedeki üç nokta işaretine tıklayın ve Yardım > Google Chrome Hakkında’yı seçin. Açılan sayfada tarayıcınız güncellemeleri otomatik olarak denetleyecek ve yeni sürüm varsa yükleyecektir. Yükleme tamamlandıktan sonra tarayıcınızı yeniden başlatın.

Tarayıcıyı Sıfırlayın

Siz, bir başka kullanıcı yada yazılımlar tarayıcınızda değişiklik yaptıysa bu da çeşitli sorunlara yol açabilir. Google Chrome, pek çok sorunun çözümü olarak sıfırlamayı önerir. Google Chrome’yi sıfırlamayı bilmiyorsanız şu yazıya gözatabilirsiniz: Google Chrome Sıfırla | Chrome’yi Varsayılan Ayarlarına Döndürme

Tarayıcıyı Yeniden Kurun

Her şeyi denediniz ama bu hatadan bir türlü kurtulamadıysanız son çare olarak tarayıcınızı yeniden kurmayı deneyebilirsiniz. Kaldırma işlemini CCleaner programıyla yapabilirsiniz. Programı kaldırıp bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra resmi siteye gidin ve Windows sürümünüze uygun olarak 32 yada 64 bit Google Chrome’u indirip kurun.

İyi gezintiler!

Birde Buna Bak

Outlook Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Outlook hesap silme işleminin detayları. Outlook hesap silme linki ve resimli anlatımını yazımızda bulabilirsiniz… Outlook …

1 yorum

  1. Google chrome hay aksi hatası can sıkıcı bir durum.Tarayıcıdan film izlerken veya tarayıcı oyunları oynarken beni çok zor durumda bıraktığı anlar oldu.Çözümünü anlattığınız için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir