Anasayfa / Yazılım / Google Chrome Hızlandırma Yöntemleri 2019

Google Chrome Hızlandırma Yöntemleri 2019

google chrome hızlandırmaGoogle Chrome’yi kullanıyorsunuz… Chromium tabanlı bu program uzun yıllardır piyasadaki en çok tercih edilen internet tarayıcısı. Google Chrome’yi bu denli ünlü hale getiren şeyse diğer tarayıcılardan çok daha hızlı olması.

Google Chrome ne kadar hızlı olsa da bazen ilk günkü performasını veremiyor. Virüsler, eklentiler, değiştirilen ayarlar yada donanımsal sıkıntılar Google Chrome’yi yavaşlatabiliyor. Peki Google Chrome neden yavaşlar ve nasıl hızlandırılır? Tüm detaylarıyla yazımızda!

Google Chrome Yavaşladı, Nasıl Hızlandırılır?

1 Google Chrome’nin yavaşlamasına neden olan en büyük etkenlerden biri kullanılan eklentilerdir. Google Chrome binlerce eklentiye destek verir ve tarayıcıyla birlikte kullanılmasını sağlar. Chrome mağazasından indirebildiğiniz bu eklentiler zamanla tarayıcınızı yavaşlatırlar. Eğer uzun süredir aynı eklentileri kullanıyorsanız tarayıcınızdan tamamen kaldırın ve tekrar kurun. Vazgeçebildiğiniz eklentileri tamamen silin. Vazgeçemediğiniz ancak çok sık kullanmadığınız eklentileri ise Menü > Diğer Araçlar > Uzantılar kısmından Etkin işaretini kaldırarak devre dışı bırakın. Kullanacağınız zamanlarda ise tekrar aktifleştirin. Bu şekilde Google Chrome’nin çok daha hızlı çalıştığını göreceksiniz.

google chrome yavaşlık sorunu
google chrome yavaşlık sorunu

2 Google Chrome’nin yavaşlama nedenlerinden biri de tarayıcı ayarlarının kullanıcılar tarafından sürekli değiştirilmesidir. Ayarlar da değişiklik yapmak direk bir yavaşlamaya neden olmasa da bazı varsayılan ayarların yanlış değerlerle değiştirmesi tarayıcının eskisi kadar hızlı çalışmamasına neden olabilir. Chrome’u varsayılan ayarlarına döndürerek bir miktar hızlanmasına katkı sağlayabilirsiniz. Chrome’yi sıfırlama sayesinde çerezler gibi tüm geçici veriler silinir ve tüm ayarlar ilk günkü haline geri döndürülür. Google Chrome’yi sıfırlamak için adres çubuğuna “chrome://settings/” yazarak ayarları açın. En alta ilerleyerek Gelişmiş ayarlara ulaşın ve alttaki Sıfırla seçeneğine tıklayın.

google chrome yavaşladı nasıl hızlandırılır
google chrome yavaşladı nasıl hızlandırılır

3 Google Chrome hızlandırmanın diğer bir yolu tarayıcıya bulaşan her türlü reklam, virüs gibi zararlı yazılımları temizlemektir. Google Chrome bu ihtiyaca yönelik aracını geçtiğimiz ay kullanıma sundu. “Chrome Temizleme Aracı” olarak duyurulan bu aracı kullanarak Google Chrome’ye bulaşmış olan her türlü zararlıyı temizleyebilirsiniz. Windows 7, 8 ve 10 sürümlerinde kullanabildiğiniz bu aracı indirmek için aşağıdaki adresi ziyaret edin. Aracı indirip açtıktan sonra tarayıcıda bir tarama yapacak ve tespit edilen zararlıları size bildirecektir. Devam ettiğinizde ise tarayıcı ayarlarınızı sıfırlamanız istenecektir. Bu adımı uygulamadan önce şu metni okuyun:

“Bu işlem, başlangıç sayfanızı, yeni sekme sayfanızı, arama motorunuzu ve sabit sekmelerinizi sıfırlar. Ayrıca, tüm uzantılar devre dışı bırakılır ve çerezler gibi geçici veriler temizlenir. Yer işaretleriniz, geçmişiniz ve kayıtlı şifreleriniz temizlenmez.”

https://www.google.com/intl/tr/chrome/cleanup-tool/
google chrome hızlandırma yolları
google chrome hızlandırma yolları

4 Google Chrome eklenti desteğinin yanında uygulama desteği de verir. Chrome Uygulama Mağazası’ndan indirilebilen bu uygulamalar arkaplanda sürekli işlem yaparlar. Office Online, Teamviewer, Socialblade gibi daha binlerce uygulamayı mağazada bulabilirsiniz. Bu uygulamayı kaldırmak Google Chrome’u hızlandırmanıza yarar. Tarayınızın adres çubuğuna “chrome://apps/” yazarak uygulamalara ulaşın. Kullanmadığınız uygulamalara sağ tıklayarak Chrome’dan kaldırabilirsiniz.

google chrome daha hızlı açılıp kapansın performans arttırma
google chrome daha hızlı açılıp kapansın performans arttırma

5Google Chrome sık sık güncellenen bir tarayıcı. Sürekli olarak açıkları kapatılan, yeni özellikler eklenen ve daha hızlı ve verimli hale getirilen tarayıcıdan tam verim alabilmek için güncelleme yapmak önemli. Google Chrome güncellemeleri kendisi yükleyip kurduğunu söylese de bazen bu işlemler gecikebilir ve yavaşlamalar yaşayabilirsiniz. Google Chrome’yi elle güncellemek için sağ üst köşedeki menü işaretine tıklayıp Yardım > Google Chrome Hakkında sayfasına ulaşın. Buradan Google Chrome’nin güncel durumda olduğundan emin olun.

google chrome virüsü temizleme
google chrome virüsü temizleme

6 Chrome hızlandırmak için bazı ince ayarlar da işinize yarayabilir. Google Chrome’nin tüm ayarlarının bulunduğu ve “flags” adını verdiği bu sayfaya ulaşmak için adres satırına “chrome://flags/” yazın CTRL+F komutu ile sayfada “#enable-fast-unload” kelimesini aratın. Bu ayarı etkinleştirerek sekmelerin daha hızlı açılıp kapatılmasını sağlayabilirsiniz.

google chrome sıfırlama varsayılan ayarlara döndürme
google chrome sıfırlama varsayılan ayarlara döndürme

Yine bu sayfada arama yaparak “num-raster-threads” kelimesini aratarak “Number of raster threads” ayarına ulaşın. Default olan ayarı 4 olarak değiştirin. Bu sayede tarayıcınızda eskisine göre daha performanslı çalışacaktır.

Birde Buna Bak

Yandex Tarayıcıya İDM Eklentisi Nasıl Kurulur?

Yandex Browser yada Türkçe adıyla Yandex Tarayıcı Ruslar tarafından geliştirilen ve ülkemizde de yaygın olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir