Anasayfa / Yazılım / IDM Tarayıcıya Ekleme Sorunu Nasıl Çözülür?

IDM Tarayıcıya Ekleme Sorunu Nasıl Çözülür?

idmİnternet Download Manager (IDM) tarayıcılarla uyumlu şekilde çalışarak indirmeleri devralan ve hızlı şekilde bitmelerini sağlayan indirme yöneticisidir. Ayrıca indirmeyi duraklatma ve devam ettirme özelliğiyle öne çıkar. Bu yazılım ilk kurulduğunda Google Chrome, Firefox gibi tarayıcılara otomatik kendisi eklenir. Eklenmeyen tarayıcılaraysa manuel olarak eklenmesi gereklidir. Daha önce yine bu sitede Edge, Yandex, Opera, Google Chrome ve Mozilla Firefox tarayıcılarına idm eklentisi nasıl kurulur detaylıca bahsetmiştik. Genellikle eklentiler sayfasına eklenti dosyasının sürüklenip bırakılmasıyla olan bu yöntem her tarayıcıda aynı değil.

Bazı tarayıcılar idm ile uyumsuzluk sorunu yaşatabiliyor. IDM’yi ve tarayıcıyı güncellemek de fayda etmediğinden indirme yapamıyor ve “Bu video dosyasını indir” butonunu göremiyorsunuz. Sık sık internetten dosya indiren birisi için önemli bir sorundur. Peki nasıl çözülür? Gelin birlikte öğrenelim.

IDM Kurulum Sorunu Nasıl Çözülür?

Sol alttaki Windows simgesine tıklayın ve arama satırına “%windir%system32services.msc” yada “Hizmetler” yazarak bilgisayardaki hizmetleri görüntüleyin.

windows servisleri
windows idm servisleri

Servisler (hizmetler) listesinde bulmanız gereken iki hizmet var. “Temel Filtre Altyapısı” ve “Bağlantı Katmanı Topoloji Bulma Eşleyicisi“.
Bu iki servisi bulun, sağ tıklayın ve Başlangıç Türü’nü “Otomatik” olarak ayarlayın.
Hizmet durumu “Durdurulmuş” ise değiştirmek için “Başlat” seçeneğine tıklayın.

servisleri otomatik başlatma
servisleri otomatik başlatma

Bu işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda idm’nin sorunsuz çalıştığını göreceksiniz. Eğer halen sorun varsa eklentiyi kaldırıp tarayıcınıza yeniden kurmayı deneyin. IDM’nin hangi tarayıcıya nasıl kurulabileceğini aşağıda bulabilirsiniz.

Yandex IDM Eklentisi Nasıl Kurulur?
Opera IDM Eklentisi Nasıl Kurulur?
Mozilla Firefox IDM Nasıl Eklenir?
Google Chrome IDM İlişkilendirmesi Nasıl Yapılır?
Microsoft Edge’ye İDM Nasıl Eklenir?

Bu anlatım tüm tarayıcılar için geçerlidir… IDM’nin sorunsuz çalışması için daima lisanslı sürüm kullanın ve yazılımlarınızı güncellemeyi unutmayın.

Birde Buna Bak

Microsoft Edge’ye İdm Eklentisi Nasıl Eklenir?

Microsoft Edge tarayısına Internet Download Manager eklentisinin kurulumu… Bildiğiniz üzere tarayıcı savaşlarına yeni dahil olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir