Anasayfa / Sosyal Medya / Yabancı Dilde Youtube Kanalı Açma İpuçları

Yabancı Dilde Youtube Kanalı Açma İpuçları

youtubeYoutube, yüklediğiniz videolardan para kazanmanızı sağlayan bir ortaklık programına sahip. Bu program her ülkede içerik üretenlere adsense reklamları sayesinde para kazandırır. Kanal sahipleri videolarında reklam gösterir ve bu reklamların tıklanmalarını sağlayarak gelir elde eder. Youtube’nin “İş Ortağı” ismini verdiği kanal sahiplerinin her ülkede kazançları farklıdır. Bazı ülkelerinde BGBM (1000 gösterim başına maliyet) oranları öyle yüksektir ki Youtuberlar yalnızca video içerik üreterek geçimlerini sağlayabilirler.

Daha önceki bir yazımda Türkiye’de Youtube’nin durumundan ve Youtuberlar’ın yeterince kazanamadıklarından bahsetmiştim: Youtube Kanalı Açma Fikirleri ve Youtube’dan Para Kazanma Gerçekleri

Youtube Adsense gelirleri ABD, Kanada, bazı Avrupa ve Asya ülkelerine göre çok düşük. Youtuberlar genellikle sponsorların ödediği paralarla ayakta kalıyor. Aşağıdaki görselde bir youtube kanalına ait BGBM oranlarını görebilirsiniz. Türkiye ve Azerbaycan gibi ülkelerin gelirleriyle diğer ülkelerin gelirler arasında 40 kat fark var. Bu oranlar yayın yapılan alana göre daha da artabilir ancak azalmayacaktır.

youtube bgbm
youtube bgbm

ABD, Youtube’dan para kazanmak isteyenlerin ilk durağı olmalıdır. Yabancı dil biliyorsanız kesinlikle Türkiye’ye ve Türkçe içeriğe yönelmenizi tavsiye etmiyorum. Verdiğiniz emeğin karşılığını İngilizce içerikler üreterek kısa sürede alabilirsiniz. İngilizce videolar hem adsense gelirinin yüksek olduğu hem de izlenmelerin yüksek olduğu videolardır.
Sizlere mutlaka İngilizce içerik üretin diyemem ancak evrensel dil olan İngilizce’nin en avantajlı dil olduğunu bilmelisiniz. İngilizce dışında Almanca ve İsveççe gibi dillerde de içerik üretebilirsiniz. Tek yapmanız gereken hedef ülkeyi ayarlamak ve içerikleri o ülkenin insanlarının anlayacağı şekilde düzenlemektir.

Youtube Kanalının Hedef Ülkesi Nasıl Değiştirilir?

Youtube sitesine gidin ve hesabınıza giriş yapın.
Sağ üst köşedeli profil resminize tıklayın ve İçerik Stüdyosu’nu seçin.
Sol menüden Kanal > Gelişmiş tıklayın.

Bu bölüme kısa yoldan ulaşmak isterseniz link: https://www.youtube.com/advanced_settings

Bu sayfada ülke seçeneğini istediğiniz bir ülkeyle değiştirin (Örn: Amerika Birleşik Devletleri)
Ardından sayfanın en altında bulunan mavi renkli Kaydet butonuna tıklayın.

youtube ülke değiştirme
youtube ülke değiştirme

Youtube Varsayılan Ayarlarını Değiştirme

Az önce içerik stüdyosu sayfasında sol menüde bulunan Kanal > Yükleme Varsayılanları’nı seçin.
Kısayoldan ulaşmak isterseniz link: https://www.youtube.com/upload_defaults
Bu sayfada video dilini yayın yapacağınız dile göre değiştirin (Örn: İngilizce).
Ardından sayfanın sağ üstündeki Kaydet butonuna tıklayın.

youtube video dili değiştirme
youtube video dili değiştirme

Youtube Dilini ve Konumunu Değiştirme

Şart değil ama youtube dilini ve ülke konumunu değiştirmenin de yararı olabilir. Bu sayede içerik ürettiğiniz dile uygun içeriklerle karşılaşırsınız, size videolarınızın konusu hakkında fikir verecektir.
Youtube dilini ve konumunu değiştirmek için youtube ana sayfasındayken en alta inin.
Konum’u ve Dil’i yayın yaptığınız dile göre ayarlayın.

youtube dil ve konum ayarları
youtube dil ve konum ayarları

Yabancı Dilde Video Çekerek Para Kazanmak

İngilizce, Almanca ve İsveççe gibi dillerin ne kadar çok kazandırdığını gördünüz ve gerekli ayarları da öğrendiniz. Kendinize bir veya birkaç alan belirlemelisiniz. Bu alanın sizin bilgi sahibi olduğunuz yada ilgi duyduğunuz bir şey olması gerekir. Her İngilizce kanal çok para kazanır diye bir şey yok, sadece kanalın kazanç oranları yüksek olacaktır ancak hiç kimse size videolarınızın milyonlarca izleneceği garantisini veremez. Bu nedenle işinizi şansa bırakmadan planlı hareket etmelisiniz. İçerik ürettiğiniz alanda videolarınız doğru bilgiler içermeli, ilgi çekici başlıklar ve thumbnailler (öne çıkarılmış video resmi) kullanılmalıdır. Sabırla ve disiplinli şekilde içerik üreten kanalların bir şeyler kazandıracağı kesindir. Bu miktarın ne kadar olacağı sizin emeğinizle doğru orantılıdır.

Birde Buna Bak

Youtube Video Silme Nasıl Yapılır?

Youtube video silme işleminin detaylarına gözatıyoruz… Youtube güncellenen arayüzüyle birlikte eski işlemlerinin çoğunun yerini değiştirdi. …

3 yorumlar

  1. Teşekkürler,artık ingilizce eğitim videoları çekebileceğim.

  2. Cok tesekkur ederim. Ozelliklede ulkelerin gelirleri fotografi isime yaradi

  3. Güzel anlatmışsınız. Ama bir konu var ki aslında görünmez kazaya yol açar mı belli değil. Ülke ayarlarını ABD yaptığı için ban yediğini yazmış bir çok youtuber var. Tabi gelen maili yazmamışlar genelde ana sebep çok gösterilmeden ban yersiniz. Yani Youtube der ki Youtube içerik kurallarına aykırı davrandığınız için ban yediniz vs.. Ama kanal sahipleri bunu ülke ayarlarını Türkiye değil de ABD yaptıkları içim olduklarını iddia ediyor. Siz ne dersiniz bu konuyla ilgili?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir