Anasayfa / Uncategorized / Microsoft Edge Arama Motoru Ekleme ve Değiştirme

Microsoft Edge Arama Motoru Ekleme ve Değiştirme

microsoft edge arama motoru ekleme ve değiştirmeMicrosoft Edge tarayıcısında arama motoru nasıl eklenir ve varsayılan arama motoru nasıl değiştirilir?

Microsoft’un, İnternet Explorer düşüşünden sonra piyasaya sunduğu ve en hızlı internet tarayıcısı sloganıyla duyurulan Microsoft Edge pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. En hızlı internet tarayıcısı olamasa da oldukça hızlı çalışan bu tarayıcı’da arama motoru nasıl eklenir ve arama motoru nasıl değiştirilir birlikte öğrenenelim…

Biliyorsunuz Microsoft Edge tarayıcı Windows 10 işletim sistemiyle birlikte geliyor. Edge’yi kullanarak bir şey aramak istediğinizde ise Yandex öneriliyor… Microsoft Edge varsayılan arama motorunu Yandex olarak seçmiş. Alternatif olarak da Bing sunulmuş. Ancak biz bunun yerine Google’da arama yapmak istiyoruz.

Edge ilk çıktığında bunu ayarlardan kolayca halledebiliyorduk ancak son sürümde işler değişmiş. Öyle ki arama motorları listesinde Google yok… Yandex ve Bing var. Arama motorunu değiştirip Google’ı eklemek için seçenek de çıkmıyor. Ancak bunun bir yolu var!

Microsoft Edge Tarayıcıya Arama Motoru Ekleme ve Değiştirme

Microsoft Edge’nin arama motorunu Google yapmak için öncelikle google.com.tr sitesini açıp birkaç arama yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde arama motorları bölümünde Google çıkmıyor, manuel olarak da ekleme yapamıyorsunuz. Bu nedenle Google’da arama yapmanız ve tarayıcınızın bunu tespit etmesi gerekiyor.

Google’da arama yaptıktan sonra tarayıcınızı yeniden başlatın. Bu işlemle birlikte Edge’ye Google arama motorunu eklemiş oldunuz.

Arama motorunu ekledikten sonra sağ üst köşedeki “” işaretine tıklayıp Ayarlar’ı seçin.

microsoft edge ayarları
microsoft edge ayarları

Açılan sayfada en altta “Gelişmiş Ayarları Görüntüle“yi seçin.

edge gelişmiş ayarlar
edge gelişmiş ayarlar

Gelişmiş Ayarları sayfasında biraz alttaki “Arama motorunu değiştir” seçeneğini tıklayın.

microsoft edge arama motorunu değiştir
microsoft edge arama motorunu değiştir

Birini seç” kısmından Google’ı seçip “Varsayılan olarak ayarla” diyerek arama motorunuzu değiştirin.

edge arama motoru ekleme ve değiştirme - google
edge arama motoru ekleme ve değiştirme – google

Sonuç olarak Microsoft Edge’ye Google arama motorunu ekledik ve varsayılan arama motorunu değiştirdik. Artık edge’de arama yaparken bizim istediğimiz site kullanılacak.

Birde Buna Bak

Outlook Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Outlook hesap silme işleminin detayları. Outlook hesap silme linki ve resimli anlatımını yazımızda bulabilirsiniz… Outlook …

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir