Anasayfa / Uncategorized / Microsoft Edge Gizli Mod Nasıl Açılır? (InPrivate)

Microsoft Edge Gizli Mod Nasıl Açılır? (InPrivate)

edge gizli mod, edge inprivate modeMicrosoft Edge tarayıcısında gizli mod nasıl açılır, edge’de gizli mod nasıl kullanılır detaylı anlatım.

Microsoft Edge tarayıcısıyla internette gezinirken diğer tarayıcılarda olduğu gibi bütün sayfalar kaydedilir. Girdiğiniz siteler, bu sitelere ait veriler, önbellek verileri, çerezler, şifreler gibi tüm bilgiler kayıt altındadır.

Bu verileri silmek isterseniz geçmişe giderek kalıcı olarak temizleyebilirsiniz. Bu konudan şurada detaylı olarak bahsetmiştik: Microsoft Edge Geçmişi Temizleme | Edge Geçmiş Nasıl Silinir?

Edge’yi gizli (private) modda kullandığınızda ise hiçbir veri kaydedilmez ve sanki tarayıcı hiç açılmamış gibi olur. Bir bakıma geçmiş otomatik olarak siliniyor da diyebiliriz… Gizliliğe önem veren internet kullanıcıları için hayati öneme sahip bu özelliğin detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Microsoft Edge’nin “InPrivate” olarak adlandırdığı bu özellik tarayıcı geçmişinizi ve diğer tüm bilgileri oturumu kapattığınız anda siliyor. Bu bilgileri normal pencerede silmek ayrı bir çaba ister ancak InPrivate modunda gizlilik esas olduğundan hiçbir bilgi kaydedilmez.

Microsoft Edge Tarayıcı’da Gizli Mod

Microsoft Edge’yi gizli modda açmanın iki yolu var. Hangisi size daha pratik geliyorsa onu kullanabilirsiniz.

1. Görev Çubuğundan Gizli Mod Başlatma

Microsoft Edge’yi görev çubuğuna sabitleyerek gizli moda kolay erişim sağlayabilirsiniz. Bunun için görev çubuğundaki Edge simgesine sağ tıklayın ve “Yeni InPrivate Penceresi” seçeneğini seçin.

edge inprivate
edge gizli modda açma, edge gizli mod penceresi

2. Tarayıcı Açıkken Gizli Mod Penceresi Açma

Bu yöntemde ise Edge’yi hali hazırda açıkken gizli moda alabilirsiniz. Microsoft Edge tarayıcısını açtıktan sonra sağ üst köşedeki “” ayarlar işaretine tıklayın ve “Yeni InPrivate Penceresi” seçeneğini seçin. Tarayıcınız farklı bir pencerede gizli modu başlatarak sizi o pencereye yönlendirecektir.

microsoft edge gizli mod
microsoft edge gizli mod başlatma, edge gizli mod kullanım detayları

İnternette gizlilik önemlidir. Hangi bilginize kimin erişeceğini bilemezsiniz. Hesap şifreleriniz, gezindiğiniz web siteleri, banka hesap bilgileriniz gibi diğer tüm bilgiler size özeldir. Edge gizli modda iken sol üst köşede mavi buton ile (InPrivate yazılı buton) bunu size belirtecektir, gizli modda olup olmadığınızı hatırlamak için burayı kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarınızda bankacılık işlemleri gibi önemli işlemleri yapıyorsanız gizli mod işinize yarayacaktır.

Güvenli gezintiler!

Birde Buna Bak

Outlook Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Outlook hesap silme işleminin detayları. Outlook hesap silme linki ve resimli anlatımını yazımızda bulabilirsiniz… Outlook …

1 yorum

  1. Gizli sekme kullanarak internette dolaşmak özel durumlarda kaçınılmaz oluyor.Anlatımınız için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir