Anasayfa / Windows 10 / Microsoft Edge Gözatma Geçmişi Nasıl Silinir?
microsoft-edge-gozatma-gecmisi-nasil-silinir

Microsoft Edge Gözatma Geçmişi Nasıl Silinir?

Windows 10 Microsoft Edge tarayıcısında gözatma geçmişi verileri nasıl silinir? Resimli ve detaylı anlatım…
Microsoft’un önce Project Spartan ismiyle duyurduğu, daha sonra Microsoft Edge ismiyle kullanıma sunduğu tarayıcısı kullanıcılar tarafından ço sevildi. Özellikle sıradan ev kullanıcıları tarafından sıklıkla kullanılan Edge hız bakımından oldukça tatmin edici. Her ne kadar Google Chrome ve Mozilla Firefox kadar işlevsel olmasa da ülkemizde ve dünyada geniş bir kitle tarafından kullanılmakta. Tabii bu kullanım oranının yüksek olmasında işletim sistemiyle birlikte gelmesi de etkili…

Gözatma geçmişiniz; parolalar, formlara girdiğiniz bilgiler ve ziyaret ettiğiniz siteler gibi Microsoft Edge’in anımsadığı ve siz web’e göz attıkça kişisel bilgisayarınızda sakladığı bilgilerdir.

Microfost Edge ile gezilen sayfalar ve girilen bilgiler diğer tarayıcılarda olduğu gibi kayıt altına edilir. Bu bilgilerin sürekli olarak depo edilmesi tarayıcıyı ve dolayısıyla sistemi yormaktadır. Bazı kullanıcılar ise internette hangi siteleri gezdiğinin başkaları tarafından bilimesini istemeyebiliyor. Aşağıdaki yöntemleri inceleyerek gözatma geçmişini kolayca silebilirsiniz.

Microsoft Edge Gözatma Geçmişi Nasıl Temizlenir?

> Tarayıcınızı açın
> Sağ üst köşedeki …’a tıklayın ve en altta Ayarlar’ı seçin.

> Ayarlar menüsünde en altta “Gözatma verilerini temizle” kısmındaki “Temizlenecek ögeleri seç” butonuna tıklayın.
> Temizlenecek ögeleri seç dedikten sonra açılan menüde silmek istediğiniz bilginin solundaki tiki işaretleyin.

> Silmek istediğiniz verileri seçtikten sonra en alttaki “Temizle” butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

2. Yöntem (Kısayol): Yukarıdaki yöntemle uğraşmak istemiyorsanız aynı işi klavyenizin CTRL+H komutu ile de yapabilirsiniz. Daha sonra “TÜm geçmişi temizle” dedikten sonra gözatma verilerini ortadan kaldırabilirsiniz.

İşlem diğer tarayıcılara oranla daha kısa sürede tamamlanacaktır. Eğer bu veriler dışında silmek istediğiniz bilgiler varsa Temizle butonunun hemen üstündeki “Daha fazla göster” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Bu menüde lisans ve izinlerle ilgili bilgileri silebilirsiniz.

Birde Buna Bak

Windows 10 Metro Uygulamaları Nasıl Silinir?

Windows 10, metro adı verilen uygulamalarla birlikte gelir. Bu uygulamalar kullanıcıların işlerini kolaylaştıran bir takım …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir