Anasayfa / Uncategorized / Microsoft Edge Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Microsoft Edge Hızlandırma Nasıl Yapılır?

microsoft edge hızlandırmaMicrosoft Edge yavaşladı mı? Edge tarayıcısı eskisi kadar hızlı çalışmıyor mu? Edge’nin performasını arttırmanın yollarını mı arıyorsunuz? O halde Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlamanın zamanı geldi demektir.

Microsoft Edge, Windows 10 ile tümleşik şekilde gelen ve Microsoft firmasının en hızlı tarayıcılar arasına sokmayı başardığı pratik bir internet tarayıcısı. Kısa sürede belirli bir kitleyi kendine bağlamayı başaran bu yeni tarayıcı performansı ve sadeliğiyle ön plana çıkıyor.

Ancak bazı durumlarda Edge tarayıcısı bile yavaşlayabilir ve performansı düşebilir. Bu durumda tarayıcı sizi memnun etmez ve işlerinizi geciktirebilir. Merak etmeyin Edge’yi hızlandırmanın yolları var.

Bu yazıda yavaşlayan Microsoft Edge tarayıcısı yeniden nasıl hızlandırılır buna bakacağız:

1. Tarayıcıyı Yeniden Başlatmak

Hiçbir işlem yapmadan önce tarayıcı pencereleri kapatmak ve ardından tarayıcıyı yeniden başlatmak bir çözüm olabilir. Çeşitli nedenlerler Edge’nin performansı anlık olarak düşüyor olabilir. Tarayıcınızı yeniden başlattıktan sonra durum yine aynıysa bilgisayarınızı da yeniden başlatın. Eğer bu çözümlerin hiçbiri işinize yaramazsa daha kesin çözüm yöntemleri için yazının devamına gözatın.

2. Eklentileri Devre Dışı Bırakın Yada Silin

Microsoft Edge eklenti desteği sunan bir tarayı. Mağaza üzerinden indirebildiğiniz bu eklentiler zamanla tarayıcınızı yavaşlatabilirler. Uzantılar genellikle Edge ile uyumlu çalışsalar da bazı eklentiler güncellenmedikleri için performansınızı düşürebilir. Eğer birçok önemli eklentiye sahipseniz kaldırdıktan sonra tek tek geri yüklemeyi deneyin. Bu sayede hangisinin tarayıcınızı yavaşlattığına da bulabilirsiniz.

Eklentileri kaldırmak veya devre dışı bırakmak için tarayıcını sağ üst köşesindeki “…” butonuna tıklayıp Eklentiler’i seçin. Açılan sayfada istediğiniz eklentinin üzerine tıklayarak kaldırabilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

edge eklentileri devre dışı bırakın
edge hızlandırma, eklentileri devre dışı bırakın

3. Microsoft Edge’yi Onarın

Eklentileri kaldırmak da işe yaramadıysa Edge’yi onarmayı deneyebilirsiniz. Edge’yi onarmak pek çok özelliği yeniden çalışmasını ve sorunlu olan özelliklerin de düzeltilmesini sağlar. Onarma işlemi Edge’yi hızlandırmanıza yarayabilir.

Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamalar ve Özellikler bölümüne ulaşın. Buradaki uygulamalar listesindenden Microsoft Edge’yi bulup seçtikten sonra Gelişmiş Seçenekler’i açın.

edge yavaşlık sorunu, edge onarma
edge yavaşlık sorunu, edge onarma

Ardından açılan sayfada Onar butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

microsoft edgeyi tamir et
microsoft edgeyi tamir et

Onarma işlemi şifreler gibi kullanıcı verilerini silmez, yalnızca tarayıcıdaki sorunları tespit ederek düzeltmeye yarar.

4. Microsoft Edge’yi Sıfırlayın

Tarayıcıyı ve bilgisayarı yeniden başlatmak, eklentilerin kaldırılması ve onarma işlemi işe yaramadıysa son bir yöntemimiz daha var. O da tarayıcıyı tamamen sıfırlamak. Edge sıfırlama işlemi tarayıcınızı ilk günkü durumuna geri döndürecek ve yaptığınız tüm değişikleri geri alacaktır. Bu işlem bazı kullanıcı verilerini de silecektir, o nedenle sizin için önemli olabilecek bilgileri bir yere not edin.

Edge’yi sıfırlamak için yukarıda olduğu gibi yine Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamalar ve Özellikler > Microsoft Edge > Gelişmiş Seçenekler > Sıfırla diyerek tarayıcınızı sıfırlayabilirsiniz.

Sıfırlama işlemi sonrası bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Edge’yi açın, bu yöntem virüsler gibi zararlıları da sildiği için tarayıcınızın eskiye nazaran çok daha hızlı çalıştığını görebilirsiniz.

Birde Buna Bak

Outlook Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Outlook hesap silme işleminin detayları. Outlook hesap silme linki ve resimli anlatımını yazımızda bulabilirsiniz… Outlook …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir