Anasayfa / Yazılım / Opera Sıfırla | Opera Tarayıcıyı Varsayılan Ayarlarına Döndürme

Opera Sıfırla | Opera Tarayıcıyı Varsayılan Ayarlarına Döndürme

opera sıfırlaOpera tarayıcı nasıl sıfırlanır ve ilk günkü ayarlarına döndürülür…

Opera, kullanıcı sayısını hızlı bir ivmeyle arttıran ve entegre VPN eklentisi, reklam engelleyici ve Turbo özelliğiyle kullanıcıların beğenisini kazanan internet tarayıcısı. Kullanıcılara özelleştirme anlamında oldukça çeşit sunan tarayıcıya birçok eklentiyi de ekleyebiliyorsunuz.

Arayüzü, giriş sayfasını, temayı daha birçok ayarı kendinize göre düzenlemeniz mümkün… Peki Opera’yı nasıl sıfırlayabileceğinizi biliyor musunuz?

Sıfırlamayı, tarayıcı ilk günkü ayarlarıyla kullanmak ve yaptığımız değişikleri geri almak için uyguluyoruz. Opera, sıfırlama özelliğinin bulunduğu bir tarayıcı değil. Tarayıcı üzerinden (Chrome gibi) sıfırlama yapamıyorsunuz ancak Opera dosyalarının bulunduğu klasörle bu işlem mümkün.

Opera Tarayıcı Ayarları Nasıl Sıfırlanır?

Opera tarayıcıyı kapatın ve C:Kullanıcılar(Kullanıcı adınız)AppDataRoamingOpera Software yolunu izleyerek Opera Stable klasörüne ulaşın ve bu klasörü tamamen silin.

Ardından C:Kullanıcılar(Kullanıcı adınız)AppDataLocalOpera Software yolunu izleyin ve yine Opera Stable klasörünü bulup tamamen silin.

opera sıfırla, reset
opera sıfırla, reset

Not Klasörler arasında “AppData“yı göremiyorsanız gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini işaretleyin.

Bu klasörler Opera’nın dosyalarını içeren klasörlerdir. Peki bu dosyaların doğru dosyalar olduklarını nereden bileceğiz? Bazı kullanıcılarda bu dosyaların isimleri ve konumları değişiklik gösterebilir. En doğru klasör yerini tespit etmek için Opera’yı açın ve Menü > Opera Hakkında kısmına gelin. Burada “Yollar” başlığı altında Opera dosyalarının kurulu olduğu klasörler gösterilmiştir.

opera dosyaları yolları
opera dosyaları yolları

Opera’yı birlikte sıfırladık. Artık tarayıcınızı açtığınızda ilk haliyle sizi karşılayacaktır. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Opera’nın dahili bir sıfırlama özelliğine sahip olmasını ister miydiniz? Yorum yazarak düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Birde Buna Bak

Yandex Tarayıcıya İDM Eklentisi Nasıl Kurulur?

Yandex Browser yada Türkçe adıyla Yandex Tarayıcı Ruslar tarafından geliştirilen ve ülkemizde de yaygın olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir