Anasayfa / Oyun / Online Oyunlarda Ping Nasıl Düşürülür? | Ping Düşürme Yolları

Online Oyunlarda Ping Nasıl Düşürülür? | Ping Düşürme Yolları

ping düşürmeCS:GO yada LOL oynuyor musunuz? Bu oyunlardaki gecikme ve ping sürelerinden şikayet ettiğiniz olmuştur. Çünkü rakiplerinizi devirmek içi kısa sürede harekete geçmeniz yani ping sürenizin düşük olması gerekir. Peki oyunlardaki ping nasıl düşürülür? Ping azaltmanın yolları nelerdir?

Türkiye’de Ping Neden Yüksektir? Nasıl Düşürülür?

Ping’in yüksek olmasının başlıca nedeni online oyun serverlerinin Türkiye’de bulunmamasıdır. Ping düşürmek istiyorsanız oynadığınız oyunun mutlaka Türkiye içinde server açması gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse siz CS:GO oynarken “ben ateş ettim ama adam vurdu” şeklin olaylar yaşarsınız. Karşınızdaki kişi Almanya’nın bir şehrinde yaşıyordur ve evinden birkaç km ötedeki servere bağlanır. Ama siz Almanya’daki servere bağlanmayı denerseniz 3000 km uzaklığa erişmeyi denersiniz, haliyle ping süresi uzar.

LOL bunu başardı ve sunucularını Türkiye’ye taşıdı. Ancak daha fazla ihtiyaç duyan CS:GO gibi hızın inanılmaz önemli olduğu oyunlar henüz böyle bir adım atmadı. Bende bu oyunlarda ping nasıl düşürülür, gecikmeler nasıl azaltılır bunu göstermek istiyorum. Umarım ilerde bu tür işlere gerek kalmaz ve oyunlar Türk oyuncuların kıymetini anlayarak ülkemize daha çok yatırım yaparlar.

cs go ping düşürme

 

Online Oyunlarda Ping Düşürme

Ping düşürme yolları fazla seçenek barındırmıyor. Yani bir noktadan sonra ne yaparsanız yapın bunu azaltamıyorsunuz fakat ortalama 100 olan ping süresini 70-80 civarlarına çekebiliyoruz. Bu da oyun zevkini az da olsa arttırıyor.

Öncelikle oyunu laptoplarda oynuyorsanız CAT5 kablo kullanın. CAT5 kablo wifiye göre çok daha hızlı ve gecikmesiz internet sunubiliyor. Wifi ile oyuna bağlanırken sürekli kopma yaşayıp pingin fırladığını görürsünüz fakat kablo ile bağlanırken bu ihtimal daha düşüktür. Stabil bir oyun bağlantısı için kablo şart. Ethernet sürücünüzün de güncel olduğundan emin olun.

Diğer bir yöntem ise DNS kullanmamak. Gördüğüm bütün yerli ve yabancı oyun anlatımlarında pingi düşürmek için dns kullanın denilmiş ve google dns önerilmiş. Ancak bu yöntem ping sürenizi düşürmez tam aksine arttırır. Oyun sunucusuna bağlanmak için ikinci bir vekil atamak ping sürenizi düşürmez. Yapacağınız şey varsayılan DNS ayarlarını kullanmaktır. İnternet sağlayıcınızın sunduğu varsayılan DNS, pingin en az olduğu DNS adresidir.

dota 2 ping düşürme

Ping düşürmek için yapacağınız demeyeyim ama işinize yarayacak önemli bir şey daha var. Sizler çoğu online oyunu oynamak için Avrupa sunucularına bağlanmak zorundasınız. Türkiye sınırları içinde biri Hakkari’de diğeri Edirne’de yaşayan oyuncuların ping süreleri ortalama 40-50 ms fark eder. Edirne’de yaşayan adam oyuna 2000 km daha erken bağlanacaktır. Sonuç olarak Avrupa’ya konum olarak yakın olan oyuncular daha avantajlıdır.

Bu noktada size iki adet program önermek istiyorum. Bu programlardan ilki Leatrix Latency Fix. Bu program internet bağlantınızı optimize ederek gecikmeleri azaltmaya yarıyor. Programı açıp install’a tıklamanız yeterli, bütün işlem tamamdır.

Diğer ping düşürmeye programı daha doğrusu internet optimizasyon programı ise Destroy Windows 10 Spying. Bu programı kullanırken dikkatli olun. Zira geri dönüşü olmayan şeyler yapabilirsiniz. Asıl amacı microsoft’un bilgisayarınızdan bilgi sızdırmasını engelleyen programın size yarayan kısmı Windows update, telemetry gibi uygulamarı engelleyip interneti sizin kullanımınıza sunması. Casus işlemleri de engelleyerek arkaplanda işlem yapılmasını engelliyor.

Sizler için ping düşürme yollarını sıraladım. Umarım işinize yarar ve daha akıcı bir oyun deneyiminiz olur.

İyi oyunlar!

Birde Buna Bak

steam update güncelleme sorunu çözümü nasıl yapılır

Steam Update (Güncelleme) Sorunu ve Çözümü

Steam Update (Güncelleme) Sorunu ve Çözümü nedir ve nasıl yapılır? Steam’i uzun süredir kullanıyorsanız gündelik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir