Anasayfa / Oyun / PUBG Bas Konuş Telsiz Çalışmıyor, Sesleri Duymama Sorunu Çözümü
pubg bas konuş telsiz çalışmıyor

PUBG Bas Konuş Telsiz Çalışmıyor, Sesleri Duymama Sorunu Çözümü

PUBG’de iletişim kurmak için genellikle Discord programını kullanırız. Ancak takım arkadaşlarınızla oynamıyorsanız ve tanımadığınız oyuncularla Duo yada Squad girdiyseniz oyun içi iletişim için telsizi kullanmalısınız. Telsiz (oyun için mikrofon) yakın mesafedeki rakiplerle ve mesafe fark etmeksizin takım arkadaşlarınızla iletişim kurmanızı sağlar. Ancak bazen telsiz kullanımında sorunlar yaşayabilirsiniz.

Bazı durumlarda telsiziniz çalışmaz; daha doğrusu sesiniz karşı tarafa gitmez. Bazen de karşı tarafa sesiniz gider ama onların seslerini duymazsınız. Oyun içinde solo oynasanız bile rakiplerin telsiz seslerini duymak işinize yarayabilir ve bazen de eğlenceli olabilir. Bu nedenle telsizi mutlaka sorunsuz bir şekilde kullanabilmeliyiz. Peki PUBG oyununda telsiz / mikrofon sorunu yaşandığında ne yapılmalıdır?

Öncelikle oyun içinde bütün ayarlar doğru mu kontrol edelim. Bunun için oyunu açın ve Settings > Sounds bölümüne gelin ve ayarlarınızın resimdeki gibi olduğundan emin olun. Bütün sesler aktif ve sonuna kadar açıksa ve yine de telsiz seslerini duymuyorsanız çözümlere geçin.

pubg ses ayarlar - telsiz
pubg ses ayarlar – telsiz

Bas konuş kısayol tuşu: T
Telsiz kanalı değiştirme: CTRL + Y
Oyun sesleri açma kapatma: CTRL + M

PUBG Oyun İçi Ses Sorunlarının Çözümleri

PUBG ses sorunlarının temel nedeni daha önce bu ayarlarda değişiklik yapılmış olmasıdır. Bazı ayarlar eski haline döndürülse bile değişmezler ve öyle kalırlar. Bu ayarları değiştirmek için oyun dosyalarında değişiklik yapmalısınız.

1. Çözüm Yolu

C:Kullanıcılar(Kullanıcı adınız)AppDataLocalTslGameSavedConfigWindowsNoEditor klasörüne ulaşın ve “GameUserSettings” isimli dosyayı not defteriyle görüntüleyin.

Not AppData klasörünü göremiyorsanız gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini aktifleştirin.

Bu belge içindeki bIsVoiceInputMute ve bIsVoiceOutputMute kayıtlarının “False” olarak işaretlendiğinden emin olun, True ise değiştirip False yapın ve belgeyi kaydedin. Benim gameusersettings belgemdeki kayıtlar şu şekilde; isterseniz silip benim dosyamla değiştirebilirsiniz.

pubg telsizi açma
pubg telsizi açma


GameUserSettings (indir)

2. Çözüm Yolu

C:Program Files x86)SteamsteamappscommonPUBGTslGameBinariesThirdPartyVivoxWin64 klasörünü açın ve bu klasörde bulunan dört dosyayı silin.

pubg vivox
pubg telsiz sesi sorunu vivox

Vivox, PUBG oyununda oyun için telsiz konuşmalarını sağlayan uygulamanın adı, yukarıdaki dosyalar da bu uygulamaya ait. Siliyoruz çünkü varsayılan ayarlara döndürerek sorunları gidermek istiyoruz.
Dosyaları sildikten sonra oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrulamalısınız. Bunun için şu yazıya gözatın: “Oyun Dosyalarının Bütünlüğünü Doğrula” Nasıl Yapılır?

3. Çözüm Yolu

Sağ alt köşedeki ses simgesine sağ tıklayın ve Kayıttan Yürütme Aygıtlarını tıklayın. Kayıttan Yürüt sekmesinde Kulaklıklar’a sağ tıklayıp Özellikler’i seçin. Gelişmiş bölümünde “Uygulamaların bu aygıtın öncelikli denetimini ele almasına izin ver” tikini kaldırıp uygulayın ve kaydedin.

pubg kulaklık ayarları
pubg kulaklık ayarları

4. Çözüm Yolu

Vivox oyun için sesli görüşmelerin yapılmasını sağlayan uygulama demiştik. Bu uygulama (dolayısıyla serverleri) bazı ülkelerde yasaklanmış. Mesela Mısır ve İran gibi. Türkiye’de yasaklı değil fakat bu ülkelerde yaşayan Türk arkadaşlar telsiz sorununa çözüm olarak bu engeli aşmak zorundalar. Vivox’un çalışmasını sağlamanın tek yolu bir VPN programı kullanmak. Betternet programı bu engeli aşmanızı sağlayabilir. Programı başlatıp oyuna giriş yaparsanız bu şekilde sorun yaşamayacaksınız.

Steam’i yeniden başlatın ve oyuna giriş yapın. Sonuç olarak oyun seslerini duyamıyorum, ayak sesi duyamıyorum, telsiz çalışmıyor, karşı tarafın sesi gelmiyor, karşı tarafa sesim gitmiyor gibi sorunlar sizin için tarih oldu. Lobide, uçakta ve oyun içinde sesleri net olarak duyabileceksiniz.

İyi oyunlar!

Birde Buna Bak

steam update güncelleme sorunu çözümü nasıl yapılır

Steam Update (Güncelleme) Sorunu ve Çözümü

Steam Update (Güncelleme) Sorunu ve Çözümü nedir ve nasıl yapılır? Steam’i uzun süredir kullanıyorsanız gündelik …

17 yorumlar

 1. Hepsini denedim fakat olmuyor yardımcı olurmusunuz lütfen.

 2. İyi günler.. Oyunun 1 dklık bekleme aşamasında kısa bir süre iletişim sağlandıktan sonra kesiliyor. Ne ben onları duyabiliyorum ne konuşabiliyorum.

 3. Oyunun 1 dklık bekleme aşamasında kısa bir süre iletişim sağlandıktan sonra kesiliyor. diyen arkaşın sorunu aynısı bende de var çözüm bulan var mı acaba?

 4. Oyunun 1 dklık bekleme aşamasında kısa bir süre iletişim sağlandıktan sonra kesiliyor. diyen arkaşın sorunu aynısı bende de var çözüm bulan var mı acaba?
  AYNI SORUN U BENDE YAŞAMAYA BAŞLADIM WİNDOWS 10 GEÇTİKTEN SONRA OLDU ACABA ÇÖZÜM BULAN OLDUMU WİN 7 DE BU SORUN YOKTU

 5. aynısı bendede var çözümleri denicem şimdi

 6. geforce experience programı varsa silin düzeliyor

 7. Merhaba, Tanıtım yazısı alıyormusunuz olumlu/olumsuz dönüş yapabilirmisiniz?
  nedensizpostalar5534@gmail.com

 8. bu hatayı düzeltebilen varmı bir anda ses gitti ve ne yaptıysam telsiz sesi ne gidiyor ne geliyor. t tuşu çalışmıyor

 9. bende common kısmında pubg yok yardım edin gençlik

 10. Pubg iye pc den giriyorum takım oyununda onların sesi geliyor benim sesim gitmiyor yardımcı olurmusunuz

 11. 3 numara işe yaradı

 12. 3 numara bende de işe yaradı ilk onu deneyin

 13. hiçbiri işe yaramadı hala oyuna girdiğimde kimnsenin sesini alamıyorum ve beni,m sesim kimseye gitmiyor

 14. hepsini denedim olmuyor oyuncu sesleri gelmiyor benimkide gitmiyor ana ses var

 15. Takımdakilerle konuşma oluyor da solodayken kimsenin konuşması duyulmuyor. Muhtemelen benim de sesim onlara gitmemekte. Düzeltemedim bir türlü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir