Anasayfa / Uncategorized / PUBG Ping Düşürme | Lag ve Gecikmeleri En Aza İndirin

PUBG Ping Düşürme | Lag ve Gecikmeleri En Aza İndirin

pubg pingPUBG ping nasıl düşürülür? PUBG’de oyun esnasında yüksek ping sorunu yaşıyorsanız bu anlatım işinize yarayabilir.

PlayerUnknown’s Battlegrounds, çevrimiçi hayatta kalma oyunu. 100 kişinin bir adaya atılarak birbirlerini çeşitli silah ve araçlarla saf dışı bırakarak birinci olmaya çalıştıkları aksiyon oyunu.

Online bir oyun olduğu için haliyle yıllardır yaşadığımız ping sorunu burada da kendini gösteriyor. Oyuncular arasında “duvarın arkasına geçtikten sonra vuruldum” şeklinde şikayetlere sıkça rastlanıyor. Bunun nedeni gecikmedir. Almanya’da yaşayan bir oyuncu ile aynı servere bağlanırsınız fakat siz servera daha uzak olduğunuz için gecikme yani ping süreniz daha uzundur. Avrupa’da yaşayan bir oyuncuyla Türkiye’de yaşayan oyuncunun şartları maalesef eşit değildir.

Yalnızca Avrupa değil tabii ki, dünyanın neresinde olursa olsun oyuncuya yakın bir bölgede server varsa PUBG’yi rahat bir şekilde oynayacaktır.

Türkiye’de yaşayan oyuncular arasında bile ciddi ping farkları vardır. Edirne’de yaşayan PUBG oyuncusu yakın olması nedeniyle 50 ms ile EU serverlere bağlanırken Ağrı’daki bir oyuncu EU servere 150 ms ile bağlanır ve lag sorunu yaşar.

Peki PUBG’de ping neden yüksek? Bunun nedeni ülkemize en yakın serverlerin Avrupa’da bulunması. Birçok oyun Türkiye’de server açmayı reddettiği için oyun kalitemiz de haliyle düşüyor. Online oyunlar içinde yalnızca LOL bu adımı atıp Türkiye’de server açtı. Şu anda Türk oyuncular Lol oyununda ortalama 10-20 ms ping ile oynayabiliyorlar. CS:GO, Battlefield gibi Türk oyuncular tarafından tercih edilen oyunlarda ise durum hala aynı.

PUBG’de ping süresini azaltmanın teknik bir yöntemi yok ancak sizlere vereceğim işe yarar bir program ve bir site adresi var. Bu program size oyunlarda en iyi ping süresini verecek noktayı işaretleyip diğer bölgelere bağlanmanızı engelliyor. Web sitesi ise PUBG serverlerindeki ping süresini anlık olarak verip doğru serveri seçmenize yardımcı oluyor.

MM Server Picker/Pinger

Gamebanana tarafından üretilen bu program dünyanın birçok bölgesine ping göndererek hangi sunucunun sizin için daha iyi olduğunu gösteriyor. Türk oyuncular için en iyi ping süresi EU West (Luxemburg), EU East (Vienna) ve Poland (Warszawa) bölgelerinde. Ortalama 80 ms ile oyun oynayabildiğiniz bu bölgelere bağlanarak ping sürenizi az da olsa düşürmeniz mümkün.

Programı açtıktan sonra yukarıda yazmış olduğum üç bölgeyi işaretleyerek Apply butonuna tıklayın ve bekleyin. Artık oyunlarınız sizi işaretlediğiniz bölgeler dışındaki serverlere bağlamayacak.

Matchmakine server picker ping
Matchmakine server picker ping programı

PUBG Serverlerinin Ping Süresi

PUBG’de birçok server var, bunlardan sizin için en iyi ping süresini vereni seçmeniz oyun zevkinizi de doğrudan etkileyecektir. Benim testlerime göre en iyi sonuçlar EU bölgesinde. Eğer sizde PUBG’de hangi servere kaç pingle bağlandığınızı görmek istiyorsanız şu siteyi ziyaret edin: https://pubgserverping.com/

Siteye giriş yaptıktan sonra 1 dakika kadar bekleyin. İlk başlarda gösterilen süreler yüksek ve yanlıştır. Bu, oyuna ilk girdiğinizde lobide yaşadığınız lag sorunun nedenidir ayrıca. Oyunda başlarda aşırı lag varken git gide azalır ve rahatlarsınız. Bu sitede de aynı durum söz konusu.

Benim bulunduğum bölgeye göre en iyi sonuç 63ms ile “EU-Central-1 (EU Servers) – Frankfurt” serverine ait.

İyi oyunlar!

Birde Buna Bak

Outlook Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Outlook hesap silme işleminin detayları. Outlook hesap silme linki ve resimli anlatımını yazımızda bulabilirsiniz… Outlook …

2 yorumlar

  1. İyi çalışmalar sagolun bilgi için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir