Anasayfa / Yazılım / Resim Formatı Değiştirme | Programlı ve Programsız

Resim Formatı Değiştirme | Programlı ve Programsız

görsel formatı değiştirmeResimlerin formatını nasıl değiştirebileceğinizi biliyor musunuz? Bir fotoğrafçı, blogger veya görsellerle ilgili bir iş sahibiyseniz kullandığınız görselleri PNG’den JPEG’ye dönüştürmek isteyebilirsiniz, yada tam tersi. Hangi formatı dönüştürmek niyetinde olursanız olun bu işi kolay yoldan yapmak esastır. Onlarca görseli dönüştürmek için zaman kazanmanız gereklidir.

Bu işlem için farklı bir çok metod var, pratik olanlarından bahsetmek istiyorum. Siz kendinize uygun olan yöntemi seçebilirsiniz.

Dosya Uzantısı Değiştirerek

En pratik yöntem görsel masaüstünde hazır dururken JPEG olan uzantıyı PNG yapmaktır, yada istediğiniz başka bir format. Bunun için arama bölümüne “Dosya Gezgini Seçenekleri” yazın ve çıkan sonucu açın. Açılan pencerede “Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle” seçeneğinin işaretini kaldırın.

Masaüstüne dönün ve uzantısını değiştirmek istediğiniz dosyaya sağ tıklayıp “Yeniden adlandır” seçin. Dosya isminin sonundaki formatı istediğinizi gibi değiştirebilirsiniz.

Resim Formatı Değiştirme
Resim Formatı Değiştirme

Paint ile Resim Formatı Değiştirme

Yılların değişmez çizim uygulaması Paint kullanarak görsellerin formatını değiştirebilirsiniz. Formatını değiştirmek istediğiniz görseli Paint ile açın. Sol üst menüden Dosya > Farklı Kaydet’i seçin. Kayıt Türü’nden görseli dönüştürmek istediğiniz formatı seçin ve kaydedin.

Paint her bilgisayarda bulunması nedeniyle en basit görsel dönüştürücü program diyebiliriz.

Photoshop ile Görsel Formatı Değiştirme

Photoshop binlerce özelliğinin yanında görsellerin formatını değiştirmeye de yarıyor. Tek yapmanız gereken görseli photoshop ile açmak, ardından sol üst menüden Dosya > Farklı Kaydet seçeneğini tıklayın. Biçim bölümünden resminizi istediğiniz türde kaydedebilirsiniz.

Bazı görsellerin katman kilidi bulunabilir. Bu durumda her formata dönüştüremeyebilirsiniz. Katman kilidini kaldırmak için “Katmanlar” bölümündeki kilit işaretinin üzerine gelin ve Alt tuşuna basılı tutarken sol tuşla çift tıklayın.

photoshop katman kilidi
photoshop katman kilidi

Birde Buna Bak

Yandex Tarayıcıya İDM Eklentisi Nasıl Kurulur?

Yandex Browser yada Türkçe adıyla Yandex Tarayıcı Ruslar tarafından geliştirilen ve ülkemizde de yaygın olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir