Anasayfa / SEO / SEO Uyumlu Tema Ne Demektir?

SEO Uyumlu Tema Ne Demektir?

seoDaha önce bu sitede SEO uyumlu blogger temaları paylaşmıştık. Birçok kullanıcı bunun ne anlama geldiğini merak ediyor. Yani bir tema diğerinden SEO olarak daha mı üstün oluyor? Bunlara açıklık getirmek istiyorum… Baştan belirtmek isterim ki ben bir SEO uzmanı değilim. Sizlere yalnızca yıllar içinde edindiğim tecrübeleri aktarıyorum. SEO, kurumsallaşma gibi alanları içeren kapsamlı bir konudur ve uzmanlık gerektirir.

Birçok blogger ve wordpress temasının pazarlanması sırasında özellikler arasında “SEO Uyumlu” yada SEO Ready gibi kelimeler iliştirilir. Bu pek çok özelliği içerdiğini ve arama motorlarıyla uyumlu çalıştığını gösterir. Detaylarından başlıklar halinde bahsedelim.

Hız

Google’ın SEO kriterlerini okuduğunuz zaman bir sitenin hızlı açılmasının ne kadar önemli olduğunu görürsünüz. Google, arama sonuçlarında yer verdiği sitelerin olabildiğince hızlı açılmasını ister. Özellikle mobil sayfaların yüksek hızda görüntülenmesini isteyen Google, birkaç yıl önce AMP adını verdiği teknolojisini duyurdu. AMP, daha çok mobil sayfaları hedef alan ve onların hızlandırılmasını sağlayan bir yazılım türü.
Google’da bir arama yaptınız diyelim, çıkan sonuca tıkladınız ve açılmasını beklerken saniyelerce sürdüğünü fark ettiniz. Kapatıp başka bir sonuca tıklarsınız öyle değil mi? Bu genellikle böyledir ve Google bunu fark ederek o siteyi geri çeker. SEO kaybetmemek için hızlı temalar kullanmalısınız. Bu bir AMP uyumlu tema da olabilir yada güncel kodlama dillerini kullanıldığı ve daha az kod satırı bulunduran bir tema da olabilir.

Okunabilirlik / Ulaşılabilirlik

Bir siteye girdiğinizde içeriğin gözünüzün önünde olmasını ve sizi yormamasını isterseniz. SEO uyumlu temalar da bu şekildedir, kullanıcı yormayan ve onlara istediklerini veren temalardır. İçeriğin ekranın solunda ve ortasında olması, türlü reklamlarla kapatılmaması, içeriği görüntülemek için ayrı bir çaba gösterilmemesi gerekir. Kullanıcı siteye hızlı girebildiği gibi aradığını şak diye önünde bulmalıdır. En iyi örneği sanırım Wikipedia olur, bu site hem hızlı hem de içeriğin rahatlıkla bulunup okunabildiği bir sitedir.

Bu konuyla ilgili bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise fontların büyüklüğüdür. Bundan 10 yıl öncesinde 11-12 px fontlar yaygınken günümüzde 14-15-16px fontlar daha çok tercih ediliyor. Büyük fontlar okumayı kolaylaştırdığı için kullanıcının hoşuna gidecektir.

Yapısal Veri (Structured Data)

Google ve diğer arama motorlarının sitenizden bir beklentisi var: Verilerin kolayca okunabilmesi! Bunu yapabilmenin yolu yapısal veri kullanmaktan geçiyor. Yapısal veriler sitenizin başlığı, tarihi, yazarı, içeriği gibi alanları ayırarak arama motoru botları tarafından okunabilmesini, anlaşılmasını ve indekslenmesini kolaylaştırıyor. Artık birçok tema bu standartlara göre geliştiriliyor. Yapısal verileri tek tek eklemek de mümkün ancak temaya eklenecek birkaç kod yardımıyla bunu otomatik hale getirebiliyorsunuz.

Bir tema satın alırken kod yapısının Structured Data içerip içermediğini mutlaka sorgulayın. Mevcut sayfanızın Structured Data kontrolünü yapmak için su sayfaya gözatabilirsiniz: Yapısal Veri Test Aracı Yalnız bazı temaların sonuçları burada yer almayabiliyor, satın alacağınız tema yapımcısına sorarak da öğrenebilirsiniz. Çok kapsamlı bir konu olduğundan şu yazıya gözatmanızı istiyorum: Schema Optimizasyon Rehberi

Responsive (Duyarlı) Tasarım

Google gibi arama motorları arama sonuçlarında yer alan sitelerin bütün çözünürlüklerle uyumlu çalışmasını ister. Bir siteye telefonunuzda girdiğinizi düşünün… Mobil tasarım yok, yazıları okumak için sayfayı ileri geri yakınlaştırmak gerekiyor… Bu sitede gezinmek zordur ve kimse uzun süre vakit geçirmek istemez. Mobil ve diğer çözünürlüklerle uyumlu siteler her zaman kullanıcıların rahat edeceği sitelerdir. Her çözünürlükle uyumlu çalışan temalara Responsive yani Duyarlı tasarım denir.

Sitenize tema alırken / oluştururken mobilde ayrı masaüstünde ayrı temalar kullanabilirsiniz. Yada bir temada onlarca çözünürlük bir arada olabilir. Örneğin benim sitemin açık olduğu pencereyi daraltmayı denerseniz her bir ögenin çözünürlük düştükçe uygun bir yere otomatik olarak geçtiğini göreceksiniz.

—————————————————————————————————————————————————-

Sizlerle birlikte SEO uyumlu tema ne demektir öğrenmiş olduk. SEO, yazının başında da belirttiğim gibi çok kapsamlı bir konudur ve uzmanlık gerektirir. Unutmayın; bir siteyi site yapan şey içerik ve kullanıcı deneyimidir. Sitenizi arama motorlarına sevdirdiğiniz kadar kullanıcılara da sevdirmelisiniz. Ayrıca SEO uyumlu tema kullanıyor olmak demek ilk sırada yer alacaksınız demek değildir. Tema, bu işin çok küçük bir kısmını oluşturur.

1 yorum

  1. Sosyal içerik blog

    Yeni teman yeni sistemin hayırlı olsun. Sanırsam WordPress sistemine geçmişsin. Galiba senin tema da kişisel blog teması SEo uyumlu. Ayhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir