Anasayfa / Yazılım / Spotify Ne Kadar İnternet Kullanıyor?

Spotify Ne Kadar İnternet Kullanıyor?

spotify internet kullanım oranıSpotify ne kadar internet harcar merak ettiniz mi? Spotify’in interneti ne kadar kullandığına dair net bilgiler bu yazıda…

Dünyanın en çok tercih edilen müzik dinleme uygulaması Spotify’dir. Ülkemizde de ücretli olmasına rağmen çok sevilen ve akla gelen ilk müzik dinleme uygulaması olan Spotify, uzun yolculukların vazgeçilmezi haline geldi. Aile üyelikleriyle aylık çok düşük miktarda ücretler ödeyerek sınırsız müzik dinleyebileceğiniz uygulamayı arkadaşlarınızla ortak olarak kullanabiliyorsunuz.

Masaüstü ve mobil uygulaması bulunan, ayrıca tarayıcı üzerinden de dinleyebildiğiniz müziklerin ne kadar internet tükettiklerini merak ettiniz mi? Ülkemizde mobil ve diğer bağlantı türleri cep yaktığından bunu dikkatle takip etmeniz gerekiyor.

Müzik, kalitesine göre farklı miktarda veri harcıyor. Spotify yetkililerinin ne kadar veri harcandığına dair verdiği resmi yanıt:

Spotify Ne Kadar İnternet Harcar?

96 kbps kalite => 0.72 MB (Dakikada). (Mobil)
160 kbps kalite => 1.2 MB (Dakikada). (Ücretsiz, limitsiz yada premium)
Quality 320 kbps => 2.4 MB per minute. (Premium. Masaüstü, bazı mobil cihazlar ve diğer Spotify cihazları)

Spotify Aylık Ne Kadar İnternet Kullanır?

96 kbps: 43 MB (saatte), 1339 MB (1.3 GB) ayda. Sadece mobil ile.
160 kbps: 72 MB (saatte), 2232 MB (2.2 GB) ayda.
320 kbps: 144 MB (saatte), 4464 MB (4.4 GB) ayda. Sadece premium.

Kısaca özetlemek gerekirse:

Günde 5 saat yüksek kalitede müzik dinleyen biri aylık 21 GB veri harcar.
Günde 5 saat düşük kalitede müzik dinleyen biri ise ayda maksimum 6.5 GB veri harcıyor.

Spotify’in interneti ne kadar kullandığını tespit ettik. Gördüğünüz üzere acımadan vuruyor ve sizi kısa sürede iflasa sürükleyebilir. Spotify’in daha az veri harcamasını istiyorsanız Kitaplığın > Ayarlar > Müzik Kalitesi’ni “Otomatik” değil “Normal” yapın. Bu sayede spotify verinin hızlı olduğu yerlerde yüksek kalitede müzikler çalarak mobil verinizi hızlı tüketemez.

Farklı bir çözüm isterseniz müzikleri çevrımdışı modda dinleyebilirsiniz. Uzun bir yolculuğa çıkacaksanız yada iş yerinizde sürekli dinlediğiniz müzikler varsa bunları tekrar tekrar açıp verinizi harcamayın. Premium ile çevrımdışı modda müzik dinleyebilirsiniz.

Sürekli dinlediğiniz müzikleri telefonunuzu indirip arşivleyin. Bu sayede o şarkı için sadece bir defa veri harcamış olursunuz. Çevrımdışı müzik dinleyerek hatrı sayılır veri tasarrufları sağlayabilirsiniz.

Birde Buna Bak

Yandex Tarayıcıya İDM Eklentisi Nasıl Kurulur?

Yandex Browser yada Türkçe adıyla Yandex Tarayıcı Ruslar tarafından geliştirilen ve ülkemizde de yaygın olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir