Anasayfa / Uncategorized / Bilgisayar’daki Casusluk ve Telemetry İşlemleri Nasıl Engellenir?

Bilgisayar’daki Casusluk ve Telemetry İşlemleri Nasıl Engellenir?

telemetri engellemeTelemetri yada Telemetry, büyük şirketlerin yazılımlarını geliştirmek amacıyla kişisel bilgilerinizi bazen sizin rızanızla bazen de rızanız olmadan toparlayıp kendi sunucularına aktarmasıdır.

Telemetri’nin daha teknik tanımları için internette çeşitli dökümanlar bulabilirsiniz. Biz bu yazıda şirketlerin bu verileri nasıl bizden izinsiz toparladıklarından ve bunun nasıl engelleyebileceğimizden bahsedeceğiz.

Windows 10 kullanıyorsanız görev yöneticisini açın ve performans’a ulaşın. Burada Ethernet/Wifi bölümünde Gönder ve Al değerlerinin sürekli olarak aktif olduğunu fark edeceksiniz. Bu normaldir ancak internette hiçbir işlem yapmasanız bile günün belli saatlerinde Gönder kısmı devamlı aktiftir ve veri gönderir. Gönder değeri internete bir şey yüklediğinizde yani upload yaptığınızda artar ve işlem bitince sıfırlanır. Telemetri’nin işaretlerinden birisi bu’dur.

Ekran Kartı yazılımı, Windows 10 gibi işletim sisteminin bizzat kendisi, Google Chrome vb. internet tarayıcıları, Steam ve Origin türü oyun yazılımları,… Aklınıza gelebilecek neredeyse tüm yazılımlar sizin kişisel bilgilerinizi kendi sunucularına aktarır. Bazı yazılımlar bunu yapmak için sizden ister, onay verirseniz yaparlar. Bazılarıysa hiç fikrinizi almadan bütün bilgilerinizi firmaya gönderir.

Telemetriyi engellemek oldukça zor. Hangi adrese ne zaman veri transferi yapıldığını bilemiyorsunuz. Ancak imkansız değil, bunu yapmanın birkaç yolunu sizlere göstermek istiyorum. Bu sayede kişisel bilgileriniz başka yerlere sizin izniniz olmadan gönderilemeyecek.

Telemetry Engelleme Yöntemleri

1. Yöntem Programlar ilk kurulduğunda size telemetry ile ilgili bilgi verir aslında. Hepsinde olmasa da bazılarında kurulum tamamlandığında şuna benzer bir seçenek sunulur: “… programını geliştirme programına dahil et” yada “… programını geliştirmemize yardımcı ol”. Bu sizden bazı verilerin toplanıp veri merkezlerine gönderileceğini ifade eder. Tarayıcınızdan antivirüs programına kadar çoğu program kurulum sırasında bu seçeneği kullanıcılara bırakır. Eğer bilgileriniz başkalarına gitsin istemiyorsanız bu geliştirme programlarına katılmayın.

2. Yöntem Microsoft, Google gibi büyük şirketler siz isteseniz de istemeseniz de internetten ne aradığınızı, ne kadar süre geçirdiğinizi, klavye ve fare sıcaklık haritanızı v.b. birçok bilgiyi daha elde edebilir. Bunu tamamen olmasa da kısmen engelleyebiliyoruz.

Destroy Windows 10 Spying ismindeki program casus telemetry işlemlerini engelliyor. Ayrıca host dosyasına eklediği adreslere veri gönderilmesini de engelleyerek tamamen yasaklıyor. Programı aşağıdaki linkten indirip kurabilirsiniz.

http://www.majorgeeks.com/files/details/destroy_windows_10_spying.html

Programı açtıktan sonra Ayarlar bölümüne gelin ve Profesyonel Modu Etkinleştir’in. Ardından su seçenekleri işaretleyin:

1-
Telemetry’i ve Keylogger’i sil.
2- Casus domainleri host dosyasına ekle ve Windows firewall’da engelle.
3- Casus işlemleri devre dışı bırak.

casusluk işlemlerini engelleyen program
casusluk işlemlerini engelleyen program

Bilgisayarınızda başka bir değişiklik yapmak istemiyorsanız diğer tüm seçeneklerin tikini kaldırın.
Daha sonra Ana bölümü’ne geçin ve Destroy Windows 10 Spying butonuna tıklayın.
Bir süre bekledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve işlemi tamamlayın.

telemetry nedir nasıl engellenir
telemetry nedir nasıl engellenir

Bilgisayarınızda kişisel verilerinizin sizden izinsiz olarak alınmasını az da olsa engellediniz. Bu tür işlemlerin kalıcı olarak yasaklanması ancak yasalarla mümkündür.

Güvenli gezintiler!

Görsel kaynağı: The Hacker News

Birde Buna Bak

Outlook Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Outlook hesap silme işleminin detayları. Outlook hesap silme linki ve resimli anlatımını yazımızda bulabilirsiniz… Outlook …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir