Anasayfa / Uncategorized / Wifi’ye Bağlı Cihazları Görme | İnternetimi Kim Kullanıyor?

Wifi’ye Bağlı Cihazları Görme | İnternetimi Kim Kullanıyor?

Wifi'ye Bağlı Cihazları Görme | İnternetimi Kim Kullanıyor?Bir wifi ağına bağlı cihazları görmek kimlerin internetinizi kullandığını bilmenizi sağlar. Eğer herkese açık bir wifi ağınız varsa yada başkalarıyla wifi şifrenizi paylaştıysanız kablosuz ağınıza bağlı kişileri bilmek isteyebilirsiniz.

İnsanlar wifi ağınıza bağlanmak için wifi şifrenizi bilmek zorundadır. Ancak bazı yöntemlerle şifrenizi ele geçirerek sizden onay almadan da wifi ağınıza bağlanabilirler. Bu durumda onları engellemeniz gerekir.

Eğer herkese açık bir işletme sahibi değilseniz yada benzer bir hizmet vermiyorsanız kişisel wifi ağınızı her kim olursa olsun paylaşmamanızı tavsiye ederim. Sizin internetizi kullanarak yapılan işlemlerden siz sorumlu olursunuz ve bunu tespit edip engellemek oldukça zordur.

Peki kablosuz ağıma kim bağlanmış nasıl görebilirim? Bunun çok basit bir yolu var, modem arayüzü. Ayrıca bir de program üzerinden wifi ağınıza bağlı kişileri görüntüleyebiliyorsunuz. İlk anlatımı Huawei HG658 V2 modem üzerinden yapacağım fakat tüm modemlerde aynı özellik mevcuttur. Wifi programını ise herkese ücretsiz olarak indirip kullanabilir.

1. Wifi Ağına Bağlı Cihazları Öğrenme

İlk olarak modem arayüzüne giriş yapalım. Buraya giriş yapabilmek için id ve şifre bilgilerini girmelisiniz. Eğer modem arayüz şifrenizi bilmiyorsanız internette bulabilirsiniz, bu şifre genellikle herkesde aynıdır. Örnek bir arama: “superonline modem arayüz şifresi“.

Modem arayüzüne girdikten sonra ana menüden “Ağ Durumumu Kontrol Et” seçeneğine tıklayalım.

internetimi kim kullanıyor
internetimi kim kullanıyor

WLAN Aygıtları penceresinden Daha Fazla butonuna tıklayalım.

wifi kablosuz ağıma kim bağlanıyor
wifi kablosuz ağıma kim bağlanıyor

Burada gördüğünüz cihazlar wireless ağınıza bağlanmış kişilerin tamamını gösterir.

wifinizi kullanmaya cüret edenlerin listesi
wifinizi sizden izinsiz kullanmaya cüret edenlerin listesi

Renkli gösterilen cihazlar o anda aktif olan yani internetinizi kullanmaya devam eden kişileri temsil eder. Soluk renkli olanlar ise geçmişte wifi’nize bağlanan ama şu anda bağlı olmayan kişileri gösterir.

2. Wifi Ağına Bağlı Kişileri Gösteren Program

Kablosuz ağınıza bağlı cihazları anlık olarak takip edebileceğiniz bir yazılım var. Wireless Network Watcher adındaki bu program internetinizi wifi üzerinden kullanan bütün cihazları görmenizi sağlıyor. Cihazın adı, ip adresi, mac adresi gibi bilgileri de veren program oldukça kolay bir kullanıma sahip.

Wireless Network Watcher, wifi'ye bağlı cihazları gösteren program
Wireless Network Watcher, wifi’ye bağlı cihazları gösteren program

Wireless Network Watcher programını indirmek için şu adresi ziyaret edin: Wireless Network Watcher

Sizlerle birlikte kablosuza ağa bağlanan cihazları nasıl görebiliriz birlikte öğrenmiş olduk. Bir wifi ağına sizden başka izinsiz olarak bağlanan birisi varsa şifreniz ele geçirilmiş olabilir, bu durumda wifi şifrenizi değiştirin. Bir wifi ağından engellemek istediğiniz cihazı ise mac filtreleme yöntemi ile internetinizden uzaklaştırabilirsiniz.

Hem internetinizin yavaşlamaması hem de ileride yasal sorunlar yaşamamak adına kişisel internetinizin wifi şifresini kimseyle paylaşmayın.

Birde Buna Bak

Outlook Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Outlook hesap silme işleminin detayları. Outlook hesap silme linki ve resimli anlatımını yazımızda bulabilirsiniz… Outlook …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir