Anasayfa / Windows 10 / Windows 10 Yavaş Açılıyor Nasıl Hızlandırılır?

Windows 10 Yavaş Açılıyor Nasıl Hızlandırılır?

Windows 10 Açılış Hızı Arttırma HızlandırmaWindows 10 açılış hızı olarak diğer Windowslara göre daha hızlıdır. Fakat bazı durumlarda Windows 10 bile geç açılabilir. Windows 10’da açılış hızını arttırabilmek için önce sistemin geç açılmasına neden olan sorunları tespit etmek gerekir.

Windows 10 geç açılıyorsa bunun nedeni virüsler gibi zararlı yazılımlar, başlangıçta işlemciye yük bindiren uygulamalar, performansı düşük HDD ve Windows’u yükseltirken temiz kurulum yapılmaması gibi nedenlerdir. Gelin bu sorunları nasıl çözebileceğinize bakalım ve windows 10 açılış hızını arttırma yöntemlerini görelim.

Windows 10 Açılış Hızı Arttırma

 

windows 10 hızlandırma
windows 10 hızlandırma

Windows 10 açılırken işlemcinize yük bindiren uygulamaları kaldırmak sistemi oldukça rahatlatacaktır. Bu programlar açılış hızını oldukça düşüren ve windowsu yoran programlardır. Bu programlar Spotify, Skype gibi üçüncü parti programlardır ve otomatik olarak açılışta başlatılırlar. Bunu engellemek için Görev Yöneticisi > Başlangıç bölümüne gelin ve ilk açılışta başlatılan programlara sağ tıklayarak Devre dışı bırak seçeneğini seçin. Artık windows 10 açılışta sadece gerekli programları açacaktır.

Sistemi Yoran Zararlı Yazılımlar: Virüs, Spyware, Trojan

 

windows 10 yavaşladı
windows 10 yavaşladı

Bu zararlı yazılımlar arkaplanda çalışarak sürekli bellek ve işlemciyi meşgul eder. Hatta bilgi alışverişi yapan türleri internetinizi bile kullanır. Bu virüslerden bilgisayarınızı korumak için lisanslı antivirüs programları kullanabilirsiniz. Eğer sisteminize bulaşmış olabileceklerini düşünüyorsanız Malwarebytes benzeri programlarla bilgisayarınızı tarayabilirsiniz.

SSD Kullanmanın Zaman Geldi!

 

windows 10 hızlandırma yöntemleri
windows 10 hızlandırma yöntemleri

Birçok kullanıcı hala HDD yani hard disk gibi düşük okuma yazma hızına sahip diskler kullanıyor. Bu da işletim sisteminin yavaş açılıp kapanmasına neden oluyor. Açılış kapanış dışında diğer tüm okuma yazma işleri de yavaşlıyor haliyle. Bundan sonra yapılması gereken HDD’leri yalnızca depolama amaçlı kullanmak olmalıdır. İnternetten 120 GB SSD satın alarak bilgisayarınızı hantallıktan kurtarabilirsiniz. Örneğin benim bilgisayarımda SSD var ve 15 saniyede açılıyor.

Her İşin Başı: Temiz Kurulum!

 

windows 10 açılış hızı arttırma
windows 10 açılış hızı arttırma

Temiz kurulum yapmak ve güncel windows sürümünü kurmak bilgisayarınızdan mümkün olduğunca fazla verim almanızı sağlar. Temiz kurulum yaparak eski windows dosyalarından, zararlı yazılımlardan ve sistemi yoran her türlü programdan tamamen kurtulabilir ve yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Yapmanız gereken 8 GB genişliğinde USB belleğe en güncel windows 10 iso dosyasını yazdırmak ve bios’dan gerekli ayarları yaparak sıfır kilometre windows kurmak.

Birde Buna Bak

Windows Update Nasıl Açılır?

Windows 10 belli aralıklarla güncellenmeye devam eden yeni nesil bir işletim sistemi. Güncellemeler önemli fakat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir