Anasayfa / Uncategorized / Windows 10 Gece Işığı Nedir? Nasıl Açılır?

Windows 10 Gece Işığı Nedir? Nasıl Açılır?

Windows 10 Gece IşığıWindows 10 yenilenmeye ve güncellenmeye devam ediyor. Güncellemelerle birlikte hayatımıza giren bir yeni özellik de Gece Işığı! Peki nedir bu gece ışığı ve tam olarak ne işe yarıyor? Detaylarına bakalım.

Biliyorsunuz bizim monitörlerimiz mavi ışığı doğrudan verirler. Bu mavi ışık uzun süre bilgisayar başında olanlar için göz sağlığını tehlikeye atıyor. Ekrandaki renkleri daha canlı gösteren bu teknoloji dikkatli kullanılmalı.

Çoğu monitörün mavi ışıktan korunmayı sağlayan bir filtresi yok. Bu ışıktan korunmak için ya bilgisayar gözlüğünüz olacak yada F.lux gibi programlar kullanacaksınız. Bu araçlar sizi monitörden gelen mavi ışıktan koruyarak gözleriniz yorulmasını engelleyecektir.

Şimdi ise gözlük veya program kullanmaya gerek kalmadan mavi ışık filtresini kullanabilirsiniz. Bu, Windows’un Gece Işığı özelliğiyle artık mümkün. Gece ışığı modunu gerçek gece modu olarak da düşünebilirsiniz. Normalde gece modu karanlık temaların ve ögelerin kullanımından ibarettir fakat göz sağlığına yeterince faydası yoktur. Burada ise geceleri gerçekten sağlıklı bir bilgisayar kullanım ortamı yaratılıyor.

Gece ışığının tam olarak ne işe yaradığını anlayabilmek için aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz. Geceleri bilgisayarınızı gece ışığı moduna alıp daha sonra gece ışığını kapatıp monitöre bakarsanız farkı kolaylıkla anlayabilirsiniz.

gece ışığı mavi ışık filtresi
mavi ışık filtresi

Windows 10’un geliştirdiği bu özellik gece bilgisayar kullanan veya uzun süre bilgisayar başında kalan kişilerin gözlerinde oluşan yorgunluk, kızarıklık ve kaşıntıları engellemeyi amaçlıyor. Programa gerek kalmadan pratik olarak açılıp kapatılması ve zamanlanabilmesi nedeniyle benim beğenimi kazandı.

Gece Işığı Modu Nasıl Açılır?

Yalnızca Windows 10’da bulunan bu özelliği kullanmak için Ayarlar > Sistem > Monitör > Gece Işığı Ayarları bölümüne ulaşın.

gece ışığı ayarları
windows 10 gece ışığı modu

Bu sayfada gece ışığını istediğiniz zaman açılıp kapatılıcak şekilde ayarlayabilirsiniz. İsterseniz de benim gibi zamanlamayı kapatarak “Şimdi açın” butonuna tıklayıp gün boyu bu şekilde filtreyle kullanabilirsiniz. Gece renk sıcaklığı derecesini de kendi tercihinize göre arttırıp azaltabilirsiniz.

Birde Buna Bak

Outlook Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Outlook hesap silme işleminin detayları. Outlook hesap silme linki ve resimli anlatımını yazımızda bulabilirsiniz… Outlook …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir