Anasayfa / Windows 10 / Windows 10 Metro Uygulamaları Nasıl Silinir?

Windows 10 Metro Uygulamaları Nasıl Silinir?

windows 10 metro uygulamaları kaldırWindows 10, metro adı verilen uygulamalarla birlikte gelir. Bu uygulamalar kullanıcıların işlerini kolaylaştıran bir takım araçlar topluluğudur. Günlük hayatta kullanma ihtiyacı hissedilebilecek tüm programlar Windows 10’a entegre edilerek ücretsiz sunulur.

Bu uygulamalar bilgisayarda belli bir miktar yer tutar ve performansı düşürür. Bu uygulamalar açıldıktan sonra siz ayarlamazsanız arkaplanda çalışmaya devam ederler. Daha önceki bir yazımızda arkaplanda çalışmalarını nasıl engelleyebilirsiniz buna değinmiştim: Windows 10 Uygulamaların Arkaplanda Çalışmasını Engelleme

Zaman içinde gördüm ki bu ayarlamayı yapsanız bile Fotoğraflar, Hava Durumu gibi metro uygulamaları bir yolunu bulup arkaplanda çalışmaya devam ediyor. Elbette bunun bir sakıncası yok ancak bizler işletim sistemini maksimum performans ile kullanmak istediğimizden bunları kaldırmak istiyoruz. İçlerinde işinize yarayanlar varsa bu işlemi uygulamayın, geri dönüşü yoktur.

Metro Uygulamalar nelerdir diye merak edenler için tam liste: Alarmlar ve Saat, Ayarlar, Bağlan, Filmler ve TV, Fotoğraflar, Geri Bildirim Merkezi, Groove Müzik, Haritalar, Hava Durumu, Hesap Makinesi, Kamera, Kişiler, Mesajlaşma, Microsoft Edge, Microsoft Solitaire Collection, Microsoft Store, Mixed Reality Viewer, Office’i Edinin, OneNote, Paint 3D, Posta, Print 3D, Ses Kaydedicisi, SkecthBook, Skype, Sticky Notes, Windows Defender Güvenlik Merkezi, Xbox, Yardım Al, Ücretli Wifi & Hücresel, İpuçları.

Bu kadar fazla uygulamanın boşa yer tutmasına ve bir kere kullanıldıktan sonra arkaplanda bellek tüketmesine gerek yok. Sağ tıklayarak da kaldırabildiğiniz ama çok fazla oldukları için zaman kaybettirecek bu uygulamaları tek tuşla toplu olarak silmenin yoluna geçelim…

Windows 10 Metro Uygulamaları Nasıl Silinir?

  • Öncelikle aşağıdaki adreste bulunan Destroy Windows 10 Spying programını indirin. Son derece güvenilirdir ve virüs gibi zararlı yazılım içermez.
  • Destroy Windows 10 Spying İndir
  • Ana amacı bilgisayardaki casus işlemleri engellemek olan program metro uygulamarını silmeye de yarıyor.
  • Programı açtıktan sonra sekmeler arasından Hizmetler’i seçin.
  • “Tüm metro uygulamarını sil” seçeneğine tıklayın ve bir süre bekleyin.
  • 15 dakika olarak belirtilse de birkaç dakika sürmeden tüm uygulamalar kaldırılmış olacak.

windows 10 metro apps kaldırma
windows 10 metro apps kaldırma

Bu işlemin geri dönüşü olmadığından lütfen gerçekten silmek istiyorsanız uygulayın. Windows 10’da performans artışı yakalamak ve diskimizde yer açmak için uyguladığımız metro uygulamaların silinmesi işlemini tamamlamış olduk. Microsoft Edge listede yer alıyor fakat silinmiyor, silmek istereniz şu yazıya gözatın: Microsoft Edge Kaldırma ve Silme Nasıl Yapılır?

Hoşçakalın!

Birde Buna Bak

Windows Update Nasıl Açılır?

Windows 10 belli aralıklarla güncellenmeye devam eden yeni nesil bir işletim sistemi. Güncellemeler önemli fakat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir