Anasayfa / Windows 10 / Windows 10: ntoskrnl.exe bellek sorunu ve çözümü
windows-10-ntoskrnl-exe

Windows 10: ntoskrnl.exe bellek sorunu ve çözümü

Tüm Windows sürümlerinde olduğu gibi ntoskrnl.exe sorunu Windows 10’da da kendini gösterdi. Forumlarda bu hatadan muzdarip pek çok kullanıcı konu açıyor ve çözüm önerileri bekliyor. Oldukça can sıkıcı olan bu sorun hiçbir işlem yapmadığınız bir durumda bile %20 ram tüketebiliyor. Ben bu sorunu keşfettiğimde görev yöneticimde System isimli bir işlem vardı ve dosya konumunda ntoskrnl.exe çıkıyordu. Bu işlemin 600 mb’a kadar bellek tüketiminin olduğunu görünce çözüm yollarını denedim ve bir başlık altında toplamak istedim. Makalenin devamında farklı çözüm yollarını detaylı olarak anlatıyorum.

Windows 10’a Temiz Kurulum ile Geçin

Bildiğiniz gibi yasal windows 7 ve windows 8.1 kullanıcıları için bildirim çubuğunda bir windows işareti çıkıyor ve bu işarete tıklayarak windows 10’a kolayca yükseltme yapabiliyorsunuz. Ancak yükseltme yapmak performans kayıpları yaşatmasının yanında zararlı yazılımların sızmasına da neden olabiliyor. Sorunumuzun nedenlerinden birisi de virüsler olduğundan temiz kurulum yapmanızı öneriyorum. Temiz kurulum yapabilmek için kurmak istediğiniz windows 10 sürümünün iso dosyasını oluşturup Rufus programıyla usb belleğe veya dvd’ye yazdırmalısınız.

Sürücülerinizi Güncelleyin

Ekran kartı, anakart ve işlemci gibi temel bileşenlerinizin sürücülerini internet sitelerinden kontrol edin. Eğer yeni güncellemeler gelmişse mutlaka indirip kurun. Sürücüler güncellendikçe hata payları azaldığı için sorununuzun çözümüne yardımcı olabilir. Eğer tek tek uğraşmak istemiyorsanız Driver Booster veya Driver Identifier benzeri programlarla otomatik güncelleştirme yapabilirsiniz.

En Güncel Windows 10 Sürümüne Geçin

Microsoft firması windows 10 işletim sistemi için sık sık güncellemeler yayınlar. Güncellemeler genellikle performans arttırmaya ve sistem açıklarını düzeltmeye yöneliktir. Güncellenmemiş bir işletim sistemi sızıntılara açık hale geleceğinden bu güncellemeleri takip etmek gereklidir. Bunun için; Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Güncelleştirmeleri Denetle yolunu izleyebilirsiniz. Eğer hata mesajı alıyorsanız; Denetim Masası > Sorun Giderme > (Sistem ve Güvenlik sekmesi altında) Windows Update ile ilgili sorunları düzelt seçeneğini kullanabilirsiniz.

Malwareleri Temizleyin

Malware, pek çok kötü amaçlı yazılımın genel adıdır. Bu yazılımlar sisteminize girerek işinizi olumsuz yönde etkileyecek şeyler yapabilir. Ülkemizde sistemi güvenliğinin önemsenmemesi nedeniyle sık sık karşılaşılan bir sorundur ve sistemi fazla bellek tüketir hale getirebilir. Sisteminizi detaylı bir taramadan geçirmek ve malwareleri temizlemek için Malwarebytes programını kurabilirsiniz (güvenlik modda kullanılması tavsiye edilir). Kullandığınız windows sürümü eğer yasa dışı bir programla cracklenmişse bu da sıkıntı yaratabilir. Sisteminizin güvenliği için uygun fiyatlı bir lisans satın almanızı öneririm.

Tüm bu yöntemlere rağmen hala başarılı olamadıysanız İletişim kısmından bana yazarak başka çözüm yolları isteyebilirsiniz. Sorunlar genellikle malware ve güncellemeyle ilgili olduğundan onların üzerinde durmak istedim.

Birde Buna Bak

Windows 10 Metro Uygulamaları Nasıl Silinir?

Windows 10, metro adı verilen uygulamalarla birlikte gelir. Bu uygulamalar kullanıcıların işlerini kolaylaştıran bir takım …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir