Anasayfa / Windows 10 / Numlock Başlangıçta ve Sürekli Açık Olsun | Windows 10, 8, 7

Numlock Başlangıçta ve Sürekli Açık Olsun | Windows 10, 8, 7

Numlock Başlangıçta ve Sürekli Açık Olsun | Windows 10, 8, 7Numlock tuşu klavyenizin sağ tarafında konumlanan sayıların çalışmasını sağlayan tuşun adıdır. Bu tuş sayesinde klavyenizdeki numaralar her daim kullanıma hazır durumdadır.

Ancak numlock tuşu açılışta çalışmayabiliyor. Hatta bazı durumlarda çalışıp bazen kapanabiliyor. Bilgisayarında şifre olan ve sayı yazacak olanlar yada muhasebe işi yapanlar bundan rahatsız olurlar çünkü numaraların çalışabilmesi için bilgisayar her açıldığından numlock tuşuna basmak gerekir. Numlock tuşunun kendi kendine kapanması can sıkıcı bir durumdur.

Gün boyu numlock tuşu aktif kullanırken elinizi her oraya attığınızda çalışır durumda olan sayılar, bilgisayarı yeniden başlattığınızda yada şifresinizi gireceğiniz sırada çalışmayınca bu gerçekten sinir bozucu olabiliyor. Pek tabii sağdaki tuşlar yerine harflerin üzerindeki tuşlarla da sayılar yazılabilir fakat sağ taraftaki rakamlar daha pratiktir ve çoğu kişi buna alışmıştır.

Windows 10 sürümünde daha sık rastlanan numlock çalışmama sorunu nasıl çözülür buna değineceğiz. Çoğunlukla yazılımsal nedenlerle çalışmayan numlock’u çalışır duruma getireceğiz. Günün sonunda numlock tuşu bilgisayar açıldığı anda aktif olacak ve bir daha da kapanmayacak.

Windows 10 Numlock Tuşu Sürekli Açık Kalsın

Numlock sürekli aktif kalsın istiyorsanız öncelikle bilgisayarınızın arama veya çalıştırma kısmına “regedit” yazarak kayıt defterini açın.

HKEY_CURRENT_USERControl PanelKeyboard bölümüne gelin ve “InitialKeyboardIndicators” değer verisini “2” olarak değiştirin.

numlock regedit ayarları

Devam edin ve yine regedit (kayıt defteri) bölümünde az önceki sekmeleri kapatıp şu kısma ulaşın.

HKEY_USERS.DEFAULTControl PanelKeyboard

Yine InitialKeyboardIndicators değer verisini 2 olarak değiştirin.

InitialKeyboardIndicators

Resimde de belirtildiği üzere;

S-1-5-18
S-1-5-19
S-1-5-20
S-1-5-21

kayıtlarının Control Panel > Keyboard kısmına ulaşın ve InitialKeyboardIndicators değer verilerini tek tek “2” olarak değiştirin.

Bu işlemi tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Artık bilgisayar her açıldığında numlock tuşu sürekli açık olacak ve bir daha kapanmayacak.

Windows güncellemelerinden sonra numlock tuşu sorun aynı sorunu çıkarabilir, bu işlemi tekrar ederek çözebilirsiniz.

Birde Buna Bak

Windows Update Nasıl Açılır?

Windows 10 belli aralıklarla güncellenmeye devam eden yeni nesil bir işletim sistemi. Güncellemeler önemli fakat …

1 yorum

  1. Hiç bir işe yaramadı malesef

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir